Negyvennégy szint

A kiadós esőzések megpecsételték a kárpátaljai Aknaszlatina sóbányájának és a felhagyott tárnákban berendezett kórházaknak a sorsát – a víz átvette az uralmat. Eltűntek a sós tavak, hatalmas üreg éktelenkedik a bánya épülete mellett, sok helyütt bármikor beszakadhat a föld. A kisváros lakói munka nélkül maradtak, eltűnik egy darabka magyar történelem. A legfájdalmasabb az emberek reakciója: sokan szinte könyörögtek, ne írjak a kálváriájukról, mert az elriasztja a megélhetést jelentő turistákat.

2008. 08. 26. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Péterfalváról, a harmadik kárpátaljai nyári egyetemről autózom a técsői járásban Aknaszlatina felé; a Tisza mellett haladva mindenütt látni a pár nappal ezelőtt levonult árhullám nyomait. Errefelé szerencsére nem voltak halálos áldozatok (a szomszédos megyében, Ivano-Frankivszkban huszonhatan haltak meg), de összesen huszonhét település került víz alá, és sok ház öszszedőlt. Az érintettek szerint kész csoda, hogy senki sem sérült meg a hajnalban rájuk törő áradásban. Akad olyan falu is (például Úrmező), ahol egyetlen ház sem maradt szárazon. Most azonban nem az árvízkárok, hanem a történelmi sóbánya sorsa iránt érdeklődöm.
– A barátnőm letépi a fejemet, ha megtudja, hogy újságírót hoztam a városba – mondja alkalmi kísérőm, és csodálkozásomra el is magyarázza, miért. Aknaszlatinán háromféle megélhetési lehetőség van: vagy a sóbányában dolgozik valaki, netán valamelyik kórházban (ezek a légúti megbetegedésekre szakosodtak, a felhagyott tárnában működő Országos Allergológiai Kórház mellett van egy klinika, egy megyei kórház és egy rendelőintézet is), vagy pedig a sós tavakra épülő turizmusból él. A barátnő családjának panziója van, és attól tartanak, hogy a rossz hírek hatására még az a kevés vendég sem jön el, aki itt akarta kezeltetni asztmáját vagy reumáját.
Hiába vetem közbe, hogy a sós tavak vize eltűnt, így aztán hiába is jönnek a turisták, ez alól az érv alól is van önáltató kibúvó: a bányából kipumpált sós vizet a panziótulajdonosok saját medencékbe, kádakba vezetik, így „privát” fürdési lehetőséget teremtenek, és a látogatónak megmagyarázzák, így még sokkal higiénikusabb, mint ha a – valóban szemetes partú – tóban fürdenének.
Megérkezünk a településre, ahol egykor a Magyar Királyság egyik legjelentősebb sóbányája működött. A Tisza jobb partján fekvő kisvárost a legutóbbi népszámlálás szerint 8656 lakos lakja, ebből ötezernél több román, kétezer-nyolcszáz magyar és kilencszáz ukrán, a többi pedig más kisebbséghez tartozik. Kétezernél több a nyugdíjas, alig százhuszonhárom többgyermekes család van, és évente százhúsz-százharminc halottat jegyeznek be az anyakönyvbe a kilencven-száz születés mellé. Trianon – Kárpátalja többi részével egyetemben – különös sorsot biztosított az akkor kilencvenkilenc százalékban magyarok lakta településnek: tartozott Csehszlovákiához, majd Magyarországhoz, később a Szovjetunióhoz, most pedig Ukrajnához.
Bár még jelentős sókészletet rejt a föld, az utolsó működő bányát is bezárták a vízbetörések és omlások miatt. Júliusban az Országos Allergológiai Kórházat is be kellett zárni, mert életveszélyessé váltak a tárnák. A kórház betegei tiltakozásul eltorlaszolták az Ungvár–Rahó országutat, hiszen sokan közülük ötezer hrivnyát (egy hrivnya nagyjából 32 forint) fizettek azért, hogy ők vagy gyermekeik négy héten át a sókamrákban kezeltethessék asztmájukat. Akkor azt nyilatkozták az újságíróknak: szerintük nem életveszélyes a bánya, a kórház körül kialakult hisztériát mesterségesen keltik olyan személyek, akik olcsón szeretnék rátenni a kezüket erre az európai viszonylatban is egyedi gyógyintézetre. Az eset érdekessége, hogy a megyei kórház nem zárt be, mert annak kórtermei a vízbetöréssel akkor még nem fenyegetett nyolcas számú bányában vannak (igaz, a veszély nagy sebességgel közelít a Lajos-bánya felé is, csak idő kérdése, hogy mikor éri el). Az országos intézmény azonban a kilences tárnában van, ahova hárommillió köbméter kőzet zúdult be, elzárva a szellőztetőrendszer járatait.
A bánya megmentése érdekében számtalan megbeszélést és tanácskozást tartottak, de a megoldás nem jó tanácsokon, hanem készpénzen múlik: legalább ötmillió dollár kellene az állagmegóvásra és a korszerűsítésre. Június végén a városkában ülésezett a kárpátaljai megyei tanács, s kiderült: az egykor a bánya alkalmazásában lévő kétezer munkásnak még mindig többhavi fizetésével tartoznak, és bár az államnak hat év alatt hetvenegymillió hrivnyát kellett volna biztosítania a sóbánya életben tartására (ebből az idén tizenötmilliót), a pénz nem érkezett meg.
Idegenvezetőmmel elindulunk sétálni, lábunk alatt sok helyen dobog a föld. A kísérteties érzés csak fokozódik, ahogy egyre több besüppedést látok, hogy aztán egyszer csak száz méternél is nagyobb átmérőjű kráter késztessen megállásra. A szakadék széle alig pár méterre van a bánya épületeitől, körül jól látszanak a friss omlások nyomai – az eső által fellazított talajból jókora darabok tűntek el a mélyben. A kráter mélyén jól látszik a régi bánya teteje, a bányászcsákánnyal faragott oldalfalak. A gödör alja láthatatlan: zöld vizű tó és benne úszó gerendák rejtik el valódi mélységét. Magam is sóbánya fölött nőttem fel, és most értem meg, amit az öreg parajdi bányászok mondogattak: a só legnagyobb ellensége az édesvíz. Itt is ez a baj, hiszen a mélyről jövő, sóval telített víz nem oldja fel a bánya falait, de a kívülről bejutó eső- vagy patakvíz igen. Két pumpa próbálja kiszivattyúzni a vizet, de az óránként kétszáz köbméteres teljesítmény korántsem elég – mondja kísérőm –, így naponta hat-hét centit emelkedik a bányákban a víz szintje, a legmélyebb tárna nyolcvankét szintjéből negyvennégyet már elöntött.
Hasonlóan tragikus a látvány a sós tavaknál is, amelyeknek a többségéből mintha kihúzták volna „a dugót” – szilveszter után alig két nap alatt tűnt el a víz belőlük. A parton takaros panziók sorakoznak, sokan ezekbe fektették minden pénzüket. Furcsa dolgot tapasztalok: nem a természetet okolják a tragédiáért, és nem is a bánya vezetőinek vagy az államnak a hanyagságát, hanem a médiát teszik felelőssé a katasztrofális idei szezonért. Az ukrán állami tévé ugyanis drámai hangú riportokat közölt a sóbánya végnapjairól, elriasztva ezzel a belföldi turistákat. Ha most Budapesten is megjelenik erről valami, az a kevés magyar sem jön többé, aki eddig idevetődött – mondja kalauzom, és szinte könyörögni kezd, hogy ne írjak a bányatavakról.
Nemcsak egy kráter keletkezett a környéken, hanem szinte mindenhol találni kisebb-nagyobb sülylyedést. Két iskola is veszélyesen közel van egy szakadékhoz, megrongálódott a vízvezeték- és csatornarendszer egy része, és veszélybe került egy főútvonal. Az ungvári Rio hetilap gazdasági szakértői kiszámolták, hogy a hatalmas kráterek kaviccsal való betömése negyvenkétmillió dollárba (!) kerülne, de ha nem tesznek semmi, akár az egész település is elsüllyedhet.
A leltár elszomorító: az évszázadok alatt megnyitott kilenc bánya közül hét már tönkrement, köztük a ritkaságnak számító Ferenc-bánya is kápolnájával és száztíz méter magas kamrájával. Az okok számosak: a hetvenes évektől csak a kitermelés volt a fontos – az itt bányászott évi tízezer tonna kősó Ukrajna szükségletének ötödét fedezte –, a karbantartást elhanyagolták. Az édesvíz utat talált a sótömböt négy-öt méter vastagon fedő palarétegben többek között azért, mert ellopták a geológiai próbafúrások után a furatok tömítésére szolgáló drága cementet. A bányákban nemrég még ezerhatszázan dolgoztak – most csupán száztizenhét embernek akad karbantartói munka, mivel a kitermelést tavaly felfüggesztették. A település és a bánya történelmének egyik kutatója, Sóbányi Imre így fogalmazott a Kárpáti Igaz Szóban: „Aknaszlatina múltja fényes, a jelene szürke, a jövője pedig kilátástalan.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.