Nekünk drágább a vírusteszt

Az osztrák állami egészségügy több mint 20 százalékkal olcsóbban jut hozzá gyógyászati eszközökhöz, mint a magyar. Amíg például az itthon – közbeszerzési eljárás során – beszerzett vírusteszt darabja 672 forintba, addig Ausztriában ugyanez csak 517 forintba kerül. A vesztesek mindig a magyar adófizetők.

Munkatársainktól
2008. 08. 18. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi idők egyik legnagyobb értékű állami egészségügyi közbeszerzését az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) 4, 550 millió Abbott márkájú, különböző típusú betegségek (AIDS, hepatitis B és C) kiszűrésére szolgáló teszt beszerzésére írta ki. A Közbeszerzési Értesítő szerint a vásárlás értéke 3,058 milliárd forint. Ausztriában a közbeszerzések adatait hozzánk hasonlóan közzéteszik az interneten. Eszerint a szomszédos országban ugyanezekhez a vírustesztekhez – a vizsgálathoz szükséges automaták bérletével együtt – több mint 20 százalékkal olcsóbban jut hozzá az állami egészségügy.
*
Egy tesztért 2,2 eurót fizet, ami 235 forintos árfolyamon számolva azt jelenti, hogy az osztrák adófizetőknek a több mint hárommilliárd forintos értékű közbeszerzés hétszázmillió forinttal kerülne kevesebbe.
Arra a kérdésre, hogy a magyaroknak a szintén uniós osztrák állampolgároknál miért kell sokkal többet fizetniük a tesztekért, Miskovits Eszter főigazgató elmondta: az OVSZ nem mindig választhatja meg szállítóit. Ugyanis ha a gyártó egy beszállítóval köti meg a szerződését, és csak egy cég jelentkezik a közbeszerzési pályázatra, akkor kizárólag tőlük vásárolhatnak. A főigazgató rámutatott: általános jelenség, hogy a kisebb országokban – mivel jóval alacsonyabb mennyiséget rendelnek – magasabb áron tudják forgalomba hozni az adott terméket. Előfordult az is, hogy jeleztek a gyártók felé: túl magas a beszállító által ajánlott ár. Némely esetben találtak új megoldást, ennek köszönhetően lehetőség nyílt olcsóbban hozzájutni az áruhoz.
A főigazgató állításainak azonban ellentmondanak a tények. Míg e tesztekkel ugyanis Magyarországon évi 510–520 ezer vizsgálatot terveznek, az osztrák közbeszerzési adatok szerint Ausztriában évente jóval kevesebbet, 370–380 ezret. A magas magyarországi árat tehát nem indokolja a vásárolt mennyiség. Arra a kérdésre, hogy a Diagon szabta magas ár miatt megkeresték-e az Abbottot, hogy mérsékeljék azt, Miskovits Eszter nemmel válaszolt. – Mivel a szóban forgó teszteket ugyanazon az áron ajánlották, mint 2003-ban és 2006-ban, ezért nem kerestük fel a gyártót – indokolta.
A vírustesztekre kiírt pályázaton kizárólag a szocialista holdudvarhoz tartozó Kern József cége, a Diagon Kft. indult, az, amelyik megnyerte a tendert. A pályáztatás körülményei miatt azonban egyértelműen felmerül a gyanú, hogy a pályázatot törvénytelenül, a Diagonra szabottan írták ki. A tesztek ugyanis nem a Diagoné, hanem egy amerikai cég, az Abbott termékei, amelynek Magyarországon is van bejegyzett leányvállalata. Az Abbott Kft. azonban nem indult a számára egyértelműen sikert biztosító pályázaton, mondván, hogy „nincs kiskereskedelmi engedélye”, pedig megszerzéséhez csupán egy módosítást kellene benyújtani a Cégbírósághoz.
A törvénytelen közbeszerzés gyanúját az is erősíti, hogy bár az OVSZ uniós pályázatot hirdetett – vagyis az Európai Unió bármelyik országából jelentkezhettek volna cégek –, az Abbott más országban bejegyzett leányvállalata sem szállt be a versenybe. Arra, hogy e hatalmas amerikai cég miért engedi át hasznának egy részét a Diagonnak, Vámos Sándor, az Abbott Kft. ügyvezető igazgatója többszöri érdeklődésünkre ellenére sem válaszolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.