Az utóbbi idők egyik legnagyobb értékű állami egészségügyi közbeszerzését az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) 4, 550 millió Abbott márkájú, különböző típusú betegségek (AIDS, hepatitis B és C) kiszűrésére szolgáló teszt beszerzésére írta ki. A Közbeszerzési Értesítő szerint a vásárlás értéke 3,058 milliárd forint. Ausztriában a közbeszerzések adatait hozzánk hasonlóan közzéteszik az interneten. Eszerint a szomszédos országban ugyanezekhez a vírustesztekhez – a vizsgálathoz szükséges automaták bérletével együtt – több mint 20 százalékkal olcsóbban jut hozzá az állami egészségügy.
*
Egy tesztért 2,2 eurót fizet, ami 235 forintos árfolyamon számolva azt jelenti, hogy az osztrák adófizetőknek a több mint hárommilliárd forintos értékű közbeszerzés hétszázmillió forinttal kerülne kevesebbe.
Arra a kérdésre, hogy a magyaroknak a szintén uniós osztrák állampolgároknál miért kell sokkal többet fizetniük a tesztekért, Miskovits Eszter főigazgató elmondta: az OVSZ nem mindig választhatja meg szállítóit. Ugyanis ha a gyártó egy beszállítóval köti meg a szerződését, és csak egy cég jelentkezik a közbeszerzési pályázatra, akkor kizárólag tőlük vásárolhatnak. A főigazgató rámutatott: általános jelenség, hogy a kisebb országokban – mivel jóval alacsonyabb mennyiséget rendelnek – magasabb áron tudják forgalomba hozni az adott terméket. Előfordult az is, hogy jeleztek a gyártók felé: túl magas a beszállító által ajánlott ár. Némely esetben találtak új megoldást, ennek köszönhetően lehetőség nyílt olcsóbban hozzájutni az áruhoz.
A főigazgató állításainak azonban ellentmondanak a tények. Míg e tesztekkel ugyanis Magyarországon évi 510–520 ezer vizsgálatot terveznek, az osztrák közbeszerzési adatok szerint Ausztriában évente jóval kevesebbet, 370–380 ezret. A magas magyarországi árat tehát nem indokolja a vásárolt mennyiség. Arra a kérdésre, hogy a Diagon szabta magas ár miatt megkeresték-e az Abbottot, hogy mérsékeljék azt, Miskovits Eszter nemmel válaszolt. – Mivel a szóban forgó teszteket ugyanazon az áron ajánlották, mint 2003-ban és 2006-ban, ezért nem kerestük fel a gyártót – indokolta.
A vírustesztekre kiírt pályázaton kizárólag a szocialista holdudvarhoz tartozó Kern József cége, a Diagon Kft. indult, az, amelyik megnyerte a tendert. A pályáztatás körülményei miatt azonban egyértelműen felmerül a gyanú, hogy a pályázatot törvénytelenül, a Diagonra szabottan írták ki. A tesztek ugyanis nem a Diagoné, hanem egy amerikai cég, az Abbott termékei, amelynek Magyarországon is van bejegyzett leányvállalata. Az Abbott Kft. azonban nem indult a számára egyértelműen sikert biztosító pályázaton, mondván, hogy „nincs kiskereskedelmi engedélye”, pedig megszerzéséhez csupán egy módosítást kellene benyújtani a Cégbírósághoz.
A törvénytelen közbeszerzés gyanúját az is erősíti, hogy bár az OVSZ uniós pályázatot hirdetett – vagyis az Európai Unió bármelyik országából jelentkezhettek volna cégek –, az Abbott más országban bejegyzett leányvállalata sem szállt be a versenybe. Arra, hogy e hatalmas amerikai cég miért engedi át hasznának egy részét a Diagonnak, Vámos Sándor, az Abbott Kft. ügyvezető igazgatója többszöri érdeklődésünkre ellenére sem válaszolt.
Magyarellenes üzenetek és gyújtogatás Kárpátalján
