Nincs kegyelem a RAF-terroristának

Nem kerül szabadlábra a hírhedt Vörös Hadsereg Frakció (RAF) egykori meghatározó aktivistája, Birgit Hogefeld. Az életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélt terrorista ilyen értelmű kérvényét a frankfurti felsőbíróság elutasította, és határozatával alátámasztotta Horst Köhler államelnök döntését, aki 2007 májusában nem volt hajlandó eleget tenni az ötvenegy esztendős Hogefeld kegyelmi folyamodványának.

Stefan Lázár
2008. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vörös Hadsereg Frakció harmadik és egyben utolsó generációjának kommandósaihoz tartozó asszonyt – számtalan terrorcselekmény előkészítőjét és tettesét – 1998-ban ítélték életfogytiglani börtönre. A RAF elleni küzdelem egyik legdrámaibb akciója során fogták el a mecklenburgi Bad Kleinenben, ahol a RAF három tagja – Hogefeld, Wolfgang Grams és Klaus Steinmetz – találkozott 1993 júniusában, utóbbi az alkotmányvédő hivatal beépített embere volt. A kisváros pályaudvarának Biliard café nevű vendéglőjében lefolyt beszélgetés után a GSG 9 antiterror-kommandó hét tagja az aluljáróban igyekezett elfogni a körözött terroristákat.
A fegyvert rántó Grams agyonlőtte az egyik nyomozót, majd sebesült állapotban fekve maradt a síneken, ahol állítólag fejbe lőtte magát. Az öngyilkosság tényét a nyomozás során nem sikerült maradéktalanul tisztázni.
A majna-frankfurti felsőbíróság a Birgit Hogefeld elleni eljárás során különös jelentőséget tulajdonított a civil repülőtér szomszédságában működő amerikai légibázison elkövetett bombamerényletnek, amelyet a vádlott készített elő. Hogefeld egy wiesbadeni diszkóban megismerkedett az amerikai hadsereg katonájával, Edward Pimentallal, akit azután a RAF fejlövéssel megölt.
A tőle elvett igazolvány nyújtott lehetőséget a szervezetnek arra, hogy robbanóanyaggal töltött
autót vigyen be a katonai repülőtérre, a merénylet két további halálos áldozatot és tizenegy sebesültet követelt. A bírák a vádlottat a vád minden pontjában bűnösnek találták. Ennek megfelelően életfogytiglani ítéletet hoztak.
A német igazságszolgáltatás a hasonló büntetéseket tizenöt év elteltével – a vizsgálati fogságot is beleszámítva – felfüggeszti, és további ellenőrzés mellett szabadlábra helyezi az elítélteket. Birgit Hogefeldre ez a megoldás nem vonatkozik, a büntetőtanács – tekintettel az elkövetett tettek súlyára – tizennyolc esztendőben szabta meg a letöltendő szabadságvesztés tartamát, és 2011-re irányozta elő szabadon bocsátását Frankfurt-Preungesheimből.
A Hogefeldhez hasonló okokból elítélt Eva Haule huszonegy esztendő után hagyhatta el a Berlin-Neuköllben nők számára létesített fegyházat. A többszörös gyilkosság miatt 1982-ben elítélt RAF-terrorista, Christian Klar előreláthatólag 2009 elején – huszonhét esztendő elteltével – szabadul majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.