Orosz harckocsik Goriban

Továbbra sem vonultak ki Grúzia területéről az orosz csapatok. A BBC tegnapra keltezett televíziós képsorai szerint az orosz hadsereg páncélozott járművei és szárazföldi egységei átvették a déloszét határhoz közel fekvő grúz Gori városának irányítását.

Hírösszefoglaló
2008. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tbiliszi szerint az orosz erők lerombolják Gorit és az egyetlen, működő grúz katonai kikötőt, a már korábban is bombázott Potit. Sota Utiasvili, a belügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy Gori felől robbanások zaja hallatszott, az oroszok ugyanis elaknásították a várost és környékét. Noha a tegnapi videofelvételeken tényleges fegyveres cselekmények nem szerepeltek, a robbantásokat a BBC és a francia AFP hírügynökség tudósítója is megerősítette. Az egyik brit lap egy helyi lakosra hivatkozva azt közölte, hogy a város kórházába teherautószám érkeztek a sebesültek, valamint sok ember életét vesztette az elmúlt napok során. Nato Csikovani grúz külügyi szóvivő azt is közölte, hogy a grúz erők azért nem vonultak be Goriba, mert nem akartak összecsapást az orosz csapatokkal.
Az orosz legfőbb ügyészség mellett működő nyomozati bizottság szóvivője tegnap bejelentette, hogy a bizottság büntetőeljárást indított a népirtásra vonatkozó törvénycikkely alapján, mivel a helyszínen folytatott nyomozás arra mutat, hogy a grúz fegyveres erők akciója a Dél-Oszétiában élő orosz állampolgárságú, oszét nemzetiségű lakosok megölésére és egészségük súlyos megkárosítására irányult. Dél-Oszétiában néhány napja mintegy száz nyomozó dolgozik az orosz állampolgárságú civilek és az orosz békefenntartók halálának, illetve azok körülményeinek felderítésén. A szóvivő arról is szólt, hogy a grúz erők oldalán harmadik államból érkezett zsoldosok is harcoltak, de nem részletezte, mely országról van szó. A dél-oszétiai fegyveres konfliktus katonai megoldásait bírálták a tegnapi orosz lapokban katonai szakértők is. A Nyezaviszimaja Gazetában több magas rangú katona is bírálta a moszkvai vezetést a dél-oszétiai konfliktussal kapcsolatos katonai döntései miatt. Leonyid Ivasov, a Geopolitikai Problémák Akadémiájának elnöke úgy vélte: Oroszország idő előtt szüntette be a harci cselekményeket, s kezdett párbeszédet az uniós közvetítőkkel.
A francia külügyminisztérium – a kritikus helyzetre való tekintettel – nyilatkozatban szólította fel tegnap az ENSZ Biztonsági Tanácsának többi tagját, hogy „a lehető leggyorsabban” fogadja el a grúz–orosz tűzszüneti egyezmény megerősítését célzó határozattervezetét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.