Szeméthegyeket termelnek a „lomizó” hajléktalanok

Évente több tíz millió forintos kárt okoznak a Pilisi Parkerdő Zrt.-nek a magukat Budapest erdeiben meghúzó hajléktalanok azzal, hogy kivágják a – főleg fiatal – fákat. Nem csak ez a baj velük: óvatlanságuk miatt már több alkalommal kapott lángra az erdő, rengeteg szemetet „termelnek”, kutyáik pedig kárt tesznek a vadállományban, megkergetik a turistákat. Pedig két éve elkezdődött egy program, amely visszasegítené a hontalanokat a normális életbe, de az mára megtorpant.

Velkei Tamás
2008. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dzsoni, ne ugass már! – kiált a torzonborz, félmeztelen férfi a vicsorgó korcsra, mely jöttünkre éktelen csaholásba kezd. Tíz perce sem sétálunk Lomniczi Gergellyel, a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivőjével, amikor rábukkanunk azon ösvények egyikére, amelyet még a XV. kerületi páskomligeti erdő felé láttunk, és az egyik hajléktalankunyhóhoz vezet.
– Éppen fürödtünk, de jöjjenek csak be, addig lefogom a kutyát – mondja a bekötött kezű roma férfi. Mindhárman gyors léptekkel haladunk el a hosszú láncra kötött eb mellett, miközben fekete tunikába öltözött, 45 év körüli nő kísér beljebb bennünket. Az udvaron csíkos, kopott gumimatrac hever, mellette szétszórva hulladék lécek. A maguk barkácsolta házban meglepő kép fogad minket: ugyan számtalan limlom kallódik szerteszét, de az ajtóval szemben egy vaskályha áll, a szoba másik sarkában pedig gáztűzhely palackkal. A szobában áporodott kutyaszag terjeng, egy polcon álló rádiós magnóból halk zene szól. Az ágy végében egy nejlonzacskó tele – valószínűleg nem működő – mobiltelefonnal, mellettük számítógép-klaviatúra. Igaz, gép nincs hozzá.
Kérdezem, mióta vannak együtt. Mondják, hajléktalanként ismerkedtek meg, azután költöztek néhány éve az erdőbe. – Komlón dolgoztam a bányában, megszűnt a tárna, feljöttem Pestre, de az anyámékkal összevesztem, azóta vagyok az utcán – ecseteli beletörődötten a férfi, mint akinek már mit sem számít a múlt. Az asszony sorsa is tanulságos: kérdésemre, hogyan került az utcára, csak annyit felel, az alkohol. – És amióta együtt vannak, sikerült visszafognia magát? – firtatom félve, hiszen a nő arca láthatóan puffadt. Kicsit, válaszolja szemlesütve, de az „ember” nem teszi szóvá, bizonyára nem véletlenül. A kínos csöndet megtörve gyorsan elterelem a szót, érdeklődöm, miből tartják fent magukat: a férfi nyugdíjat kap, mellette „vasazni” jár, azért van bekötve a kézfeje is. Nemrégiben ráesett egy hatalmas üvegtábla.
– A gáztűzhelyet is vasazás közben szerezte? – tudakolom, mert még mindig a komfort látványának hatása alatt vagyunk.
– Nem, azt egy boltos ismerősömtől kaptam, de legalább ez van, az aksi viszont lemerült, most gyertyával világítunk este – fújja a félmeztelen férfi. Tekintetem a kályhára téved, ezért kérdés nélkül teszi hozzá, télen fűtenek csak vele, kidőlt fenyőfákat és gallyakat tüzelnek el. Lomniczi Gergely hozzáteszi, addig nincs gond, amíg csak a kidőlt fákat használják fel, ám szerinte minden erdőlakó ezt mondja, mégis rengeteg fa tűnik el a kalyibák kályháiban, tábortüzekben, „vendéglátóink” azonban állítják: ők nem azok a fakivágós fajták.
– Szoktuk látni, hogy mások vágnak. Ők csinálhatták a nagy tüzet is tavaly, alig úsztuk meg, de én öt embert is kimentettem – állítja büszkén a férfi. Kifelé menet Dzsoni, a barna korcs még mindig nem békélt meg velünk, ha tehetné, biztos belénk harapna – hűséges, jó házőrző. A pár állítja, őket nem molesztálják sem a rendőrök, sem az erdő más lakói, de nem árt az óvatosság.
Ha belobban az őrizetlen parázs…
A nagy tűz, amelyről beszélnek, 2007 júniusában pusztította el a páskomligeti erdő hatvanhektárnyi részét, máig nem tudták a tűzoltók kideríteni, hogy eldobott csikk vagy a hajléktalanok okozták-e a tüzet. – A hajléktalanok rengeteg kárt tesznek az erdőkben – magyarázza Lomniczi Gergely. – Itt vannak például ezek a csonkok – mutat néhány friss fakivágásra –, ezeket biztosan kivágták, és nem maguktól dőltek ki. Nemcsak eltüzelik a fát, hanem a kunyhóik építéséhez is felhasználják. – Gyakran főznek szabad tűzön, amit nem oltanak el rendesen – folytatja –, és az otthagyott parázs könynyen lángra kaphat egy kis szellő segítségével. Szerencsére az idén eddig megúsztuk, de tavaly rengeteg forintunk vált parázzsá az erdőtüzek következtében: csak itt hatvanmillió kárunk származott az újratelepítés költségeivel együtt.
A Pilisi Parkerdő 65 ezer hektár erdőt gondoz az Esztergomtól Ráckevéig terjedő sávban, ebből Budapesten négyezer tartozik az erdőgazdasághoz. Ekkora területen kellene megoldaniuk a hajléktalankérdést, ami az erdészet szóvivője szerint túlmutat a cég lehetőségein. – Jobbára a pesti erdőkben okozzák a legtöbb problémát a hontalanok, de néhány budai településen, így Solymáron, Budakeszin, Nagykovácsiban is sok gondot jelentenek. Az utóbbi község környezetvédelmi és közterület-felügyeleti főtanácsosa erről azt mondta el lapunknak, hogy maguk is belátták: az erdőgazdaság nem képes egyedül a problémát kezelni, ezért megegyeztek a céggel, hogy az erdő szélén ők gyűjtik a szemetet.
Visszatérünk a nemrég leöntött, az erős napsütésben szinte vakítóan fehér murva sétaútra, s lassan elérünk a következő csapáshoz, amely mellett mi talán el is mentünk volna, szinte alig látható a nyom.
Amikor a játékgép elnyel egy életet
– Helyedre! – halljuk a fák közül, és ahogy beljebb érünk, feltűnik egy tisztás, annyi kacattal, hogy felfogni sem tudjuk, és két kalyibával, az egyik még félkész, tetején építőanyag gyanánt faágak sorakoznak. A kunyhók előtt törött üvegtáblák, mellettük rozsdás kályhacsövek, farönkök és vegyes összetételű szemét, lom. Szakállas férfi jön elénk, ősz haját sportsapka fogja össze, kék-fehér kockás ingének színét inkább csak kikövetkeztetjük. Füstöt hord a szél, a tisztás előterében sparhelt, rajta kávéfőző kotyog. Két kutya is ugat, így miután bemutatkozunk, és elmondjuk, mi járatban vagyunk, megkérjük, kösse ki őket. – Csak az a harapós, mert kölykei vannak – bök a távolabbi felé, majd szöget kalapál az egyik fába, ahhoz köti ki az ebet.
– Hogyan került az utcára? – kérdem, mire azt feleli, a játékgépek tették tönkre.
– Volt, hogy harminc-negyvenezret is eljátszottam egy nap. Az asszony kidobott, itt laktam Újpesten – biccent a fejével, mintha mutatná, merre fekszik a szomszédos kerület –, aztán találkoztam haverokkal. Már vagy öt éve, hogy itt vagyok az erdőn.
Megtudjuk, korábban az akkumulátorgyárban dolgozott segédmunkásként, s bár a lakás fele őt illette volna, a váláskor a felesége kisemmizte, ma pedig már nem engedi vissza volt otthonukba, de nem is menne. Most hárman élnek itt.
A kaparózó kutyákat, a tömérdek hulladékot, kacatot látva mi is önkéntelenül vakarózni kezdünk. Lefő a kávé, ám illata keveredik a környék bűzével. A látottak és hallottak alapján olyan érzésünk támad, mintha egy elvarázsolt, élhetetlen világba csöppentünk volna.
– Lomolni járunk, találunk összeviszsza mindent, rézdrótot, vasat, visszük a MÉH-be, de nézzük a kukákat is, azokban is vannak jó cuccok – sorolja érdeklődésemre, miből élnek. Azt mondja, van úgy, hogy egy nap akár ötezer forintot is megkeresnek, máskor viszont csak hétszázat. A rengeteg szemetet látva adódik a kérdés, hogyan szabadulnak meg a hulladéktól. – Őszinte legyek? Fogom, elásom. Miért, az nem jó? – kérdi már-már csibészesen.
– A tavalyi tűz után több betemetett szemétgödröt találtunk, amelyek három-négy napig is izzottak. A szag, ami belőlük áradt, förtelmes volt, jobb nem is tudni, mi égett ott, mert biztos nem tett jót a környezetnek – mondja kísérőnk, miután visszatérünk az erdei útra. A Pilisi Parkerdő évi negyvenmillió forintot költ szemétgyűjtésre, ennek negyedét teszi ki a hajléktalanok után összegyűjtött hulladék eltakarítása.
Az elhagyott kunyhó másnak is jó
A hajléktalanok miatt a parkerdő funkcióit nem tudják ellátni ezek a fás pihenőterületek. Hiába az erdőgazdaság erőfeszítése, sétautak, kilátók építése, ha a futókat, kerékpározókat, túrázókat kóbor kutyák kergetik, vagy hajléktalanok támadják meg. – Az ebek ráadásul az apróbb vadakban is kárt tesznek, így a védett madarakat, azok fészkeit, fiókáit, de akár fácánokat vagy nyulakat is elkapnak – sorolja tovább Lomniczi az otthontalanok okozta károkat. Nagy gondot jelentenek az erdőben élők terjesztette fertőzések is. Akad olyan hely, amelyet még a hajléktalangondozók is csak tébécébarlangként emlegetnek. A szóvivő közben mindkét irányba mutatja a kivágott fiatal fákat, s megjegyzi: olyan ez, mintha egy társadalomban folyton a gyerekek tűnnének el, ezért képtelen az erdő regenerálódni.
A nyomasztó élmény ránk telepszik. Egy gyommal benőtt területen át csöndben érünk a következő tanyára, amelyről a szakállas férfi azt állította, elhagyatott. Ám amikor a telepre érünk, sokadalomra leszünk figyelmesek. Két-két cigány nő és férfi vizsgálódik a kalyiba körül, csöppnyi gyermekeik a szemét közt kergetőznek. Megtudjuk, ők nem itt élnek, a hetedik kerületben két lakásuk is van. – Úgy nézünk mi ki, mint a hajléktalanok? – kérdi az idősebbik asszony. Dehogy, szabadkozom, majd arról érdeklődünk, akkor mit keresnek itt.
– Az öcsém feleségének az apja lakott itt – veszi át az egyik férfi a szót –, az öreg hagyott itt jó kabátokat, szerszámokat, azt kerestük, de valaki ellopta. Közben itt is kávé fő egy kályha tetején. Tudakolom, ki főzi. A Laci – vágják rá –, az lakik most itt. Ám Lacinak híre-hamva sincs, nem is kerül elő, amíg ott vagyunk. Rendet azonban ő sem tart.
Lomniczi Gergely becslése szerint nyolcvan-kilencven köbméter szemét tarkítja a kunyhó környékét. Bevásárlókosár, monitorhátlap, több mázsa rongy, mocskos paplanok és egy hatalmas műanyag láda, amelyben az „öreg” tartotta a malacnak a moslékot. Mert hogy itt malac is röfögött nem is olyan régen. Visszamenekülünk a zöldbe.
– Igazából volna megoldás arra, hogy visszavezessük ezeket az embereket a társadalomba – mondja az erdőgazdaság szóvivője –, ahogyan 2006-ban, 2007-ben 105 főnek segítettünk, de sajnos a „Mentsük meg az embert és a természetet” szlogenű kezdeményezés Vecsei Miklós akkori miniszteri biztos távozása után megtorpanni látszik, pedig az erdészet és a minisztérium közösen finanszírozott programja jó példa volt arra, hogy van más út.
A volt biztostól, Vecsei Miklóstól, a Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnökétől megtudjuk: minden egyes emberrel személyesen elbeszélgettek, és a törvény adta lehetőségeken túl volt, akit albérlethez, szálláshelyhez juttattak, másokat családjukhoz vezettek vissza. Mindehhez olyan partnerre is szükség volt, mint a Pilisi Parkerdő, mert emberségesen bántak a hajléktalanokkal. – Készülünk folytatni a programot – nyugtat meg Vecsei, hozzátéve azt is, hogy kevés a rendelkezésre álló forrás.
Így, amíg folytatódik a program, nem árt az óvatosság, ha az erdőben sétálunk – állapítjuk meg. És nem csak a kutyáktól vagy az olykor morózus otthontalanoktól kell tartani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.