Titokzatos lakosságcsere történt Ózd és Prügy között, a rejtélyes ügyletre a kistelepülési polgármester, Boros-Leskó Géza akkor figyelt fel, amikor egy nyolcgyermekes férfi bekopogtatott a hivatalba azzal, hogy súlyos adósságba keveredett, ezért kénytelen eladni a házát – adta hírül a közelmúltban a Heti Világgazdaság. Mint kiderült, az illető egy uzsorástól kért kölcsön, s a havi 100 százalékos kamatozású tartozást nem tudta visszafizetni. A földhivatali tulajdoni lapon azonban nem az ő neve, hanem egy ózdi nőé szerepelt, valamint egy megjegyzés: 2,3 millió forint otthonteremtési támogatás. Ekkor vált világossá, hogy a férfi már korábban eladta az ingatlant, és az egészről csupán homályos emlékei voltak: eszébe jutott, hogy néhány éve adott neki valaki pár százezer forintot, amiért cserébe csak egy papírt kellett aláírnia. A polgármester aztán kisebb utánajárás után megdöbbenve tapasztalta, Prügyön papíron teljes utcarészek cseréltek gazdát úgy, hogy az eredeti tulajdonosok közül senki sem költözött el. A dolog érdekessége, hogy a szomszédos Taktaszadán is legalább tucatnyi háztulajdonost húztak be így a csőbe.
Lapunk utánajárt, hogyan történhetett meg mindez. A tranzakció lényege, hogy a szegénynegyedek könnyen becsapható lakóit megkeresték azzal, írjanak alá egy papírost, aminek – hangoztatták – az ég adta világon semmi következménye nem lesz. Az illető család ezért pár százezer forintot kapott, ám gyakorlatilag eladta a házát. A vevő pedig egy olyan többgyermekes, segélyen élő család volt, amely felvehette a használt lakás megvásárlására jogosító állami támogatást, jelen esetben a félszocpolt.
Mint ismert, lakásbővítési kedvezményként, illetve félszocpolként ismeri a köznyelv azt az egyszeri, vissza nem térítendő támogatást, amelyet a szocpol igénylési és folyósítási szabályai szerint lehet megkapni. A félszocpolra jogosultak köre megegyezik a szocpolra jogosultakéval, azzal a különbséggel, hogy a félszocpol eltartott családtagok után nem jár. Egy háromgyermekes család esetében például a félszocpol összesen 1,9 millió forint, négy gyermek után 2,3 millió forint, majd minden további gyermek után további 100 ezer forint. A dolog érdekessége, hogy a félszocpolra épülő adásvételhez a „vevőnek” is meg kell szabadulnia az addigi ingatlanjától, azt a támogatás érdekében másra íratják. A végeredmény: két család papíron elveszti azt az ingatlant, amiben valójában él, a félszocpolt pedig az üzlet kiagyalója teszi zsebre. Az egészre sokáig nem derül fény, mert a gyakorlatban mindenki a saját házában él tovább, az ingatlanok csak papíron cserélnek gazdát. Az ügyleteket minden bizonnyal maguk az uzsorások vezénylik, akik a háttérből mozgatják a szálakat, és teszik el a milliókat.
Megkerestük Riz Gábort, a Fidesz ózdi választókerületi elnökét, helyi önkormányzati képviselőt, aki lakossági beszélgetésekből értesült a félszocpolra épülő csalásokról. Arra a kérdésre, tud-e arról, hogy az ügyben akár rendőrségi, akár más eljárás indult volna, annyit mondott, erről nincs információja.
Kovács Hagyó Zoltán, az ózdi önkormányzat pénzügyi ügyosztályvezetője lapunk úgy fogalmazott, a szocpolcsalás mintegy tíz-éves múltra tekint vissza. Mint megjegyezte, a jogszabályok szerint az önkormányzat ezekben az ügyekben nem tud túl sokat tenni, a félszocpol engedélyezési eljárása során ők csak azt igazolják le, hogy a „vevő” jogosult-e a támogatásra. – A félszocpol előtt a sima szocpollal is csaltak, akadt olyan, aki kötőanyag nélkül épített fel házat, aztán a támogatás megszerzése után elbontotta azt – emlékezett vissza Kovács Hagyó Zoltán. Megkérdeztük, az önkormányzatnak van-e tudomása arról, hogy az ügy hány családot érinthet, annyit mondott, ő pénzügyesként csak látja az ügyeket, és szenved tőle.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányságon lapunkat arról tájékoztatták, hogy bár tudnak arról, hogy mind a megyében, mind az országban számos hasonló csalást követtek el, de
ők nem folytatnak nyomozást. Egyedné Novodonszki Éva, a kommunikációs iroda helyettes vezetője az ózdi rendőrkapitánysághoz irányított minket. Mint elmondta, a lapunk által említett ügyekben ők tudnak bővebb információt adni.
Molnár Tamás, az ózdi rendőrkapitányság szóvivője viszont azt közölte, hogy jelenleg a félszocpol-támogatásokkal kapcsolatban náluk nem folyik nyomozás. Hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy ne lennének csalások, de hivatalosan akkor indíthatnak eljárást, ha a sértett, a bank vagy valamely hivatalos hatóság feljelentést tesz. Elmondta: a korábbi években számos nyomozás indult hasonló ügyekben.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
