Vége a német keleti régió aranykorának

Váratlan fordulatot vett a német újraegyesítés óta az új, keleti tartományoknak juttatott támogatás menete. A keleti országrész fejlesztését szolgáló „szolidaritási paktum” felelőse, Wolfgang Tiefensee (SPD) szövetségi közlekedésügyi miniszter váratlan javaslattal lépett a nyilvánosság elé: a nyugati tartományok számtalan, strukturálisan gyenge övezetének hasonló szubvenciókra lenne szüksége.

Stefan Lázár
2008. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pozitív visszhangra talált a szociáldemokrata politikus indítványa. „Meg kell akadályozni olyan viszonyok kialakulását, amelyek ma még a keletre jellemzők” – hangoztatta a miniszter, és utalt a Ruhr-vidék számos városának (Duisburg, Gelsenkirchen) és a hajdani német–német határvidék elmaradott településeinek kritikus helyzetére. A kereszténydemokraták egyetértése nem váratott magára. A CDU/CSU-frakció költségvetési szakértője, Steffen Kampeter ugyanis olyan össznémet regionális politika kialakítását követelte, amely húsz esztendővel a berlini fal leomlása után végre megszüntethetné az infrastrukturális fejlesztésekkel kapcsolatos kelet-nyugati berögződéseket. A bajor tartományi kormány élén álló Günther Beckstein (CSU) is örömmel nyugtázta a struktúrájukban visszamaradt nyugati vidékek problémáinak felismerését. A kizárólag „ossik”-nak juttatott támogatás kritikája mindeddig tabu témának számított az ország politikájában.
Az NDK összeomlását követő tizenöt esztendő során 250 milliárd euró jutott az államkasszából az új tartományoknak. Ha ehhez hozzászámítjuk a nyugdíj- és betegbiztosításnak juttatott szociális segélyt, akkor megközelítőleg 1,4 billióra emelkedik a támogatás összege. Ezzel párhuzamosan romlott a munkanélküliségtől sújtott és fokozatosan csökkenő adóbevételekkel küszködő nyugati országrész helyzete. Erre az egyenetlenségre legutóbb a nyugaton működő bölcsődék és óvodák számában megmutatkozó pótlásszükséglet hívta fel a figyelmet. Félmillió új csecsemőotthonra lenne szükség, majdnem hatmilliárd eurós befektetéssel. A keleti újjáépítés jelszavának helyére egyszerre a „nyugati felépítés” fontossága lépett, ráterelve a figyelmet a rossz állapotban lévő autópályákra, a főiskolák és egyetemek elmaradt szanálására. Az „ossi” tartományok – a számukra 2019-ig biztosított szolidaritási szerződés alapján – további 156 milliárd euróra számíthatnak, holott számtalan város (Eisenach, Erfurt, Jena, Lipcse, Drezda, Potsdam) már felzárkózott a hasonló nagyságrendű nyugati településekhez. Az eddig működő általános támogatás helyét a regionális követelmények szabta gyakorlatnak kellene átvennie, a keletnek juttatott szabványos szubvenció ugyanis idejemúlttá vált. Ezt az átállást vezetheti be Tiefensee terve, ám a miniszternek ehhez előbb a szövetségi kormányt kell meggyőznie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.