(Brüsszel)
Joaquín Almunia, az Európai Unió gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztosa a pénzügyi piacokat egy éve megrázó folyamatokkal, az energiaárak csaknem megkétszereződésével és az „egyes ingatlanpiacokon tapasztalható korrekcióval” magyarázta azt, hogy az Európai Bizottság miért módosította lefelé az áprilisihoz képest fél százalékkal az uniós gazdasági növekedés kilátásait, s miért csökkentette a gazdasági növekedés várható ütemét 1,3 százalékra a korábbi 1,7 százalékos növekedési előrejelzésről az euróövezetben.
Ezzel egy időben – miután lapunk értetlenségét fejezte ki a világ vezető londoni hetilapjánál, a The Economistnál, hogy annak augusztus 16/22-i számában is a magyar gazdaság 2009-es növekedését az irreális 4,7 százalékosra becsülte – a szerkesztőség közölte, a holnapi számban megjelenő szokásos adattáblázatukban már három százalékkal szerepel a magyar gazdaság várható, 2009-es bővülési adata.
Az unióban Almunia biztos ugyanakkor reménysugárnak találta, hogy az utóbbi időben csökkenni kezdett az olaj és egyéb árucikkek ára, és kedvező fordulat állt be az euró árfolyamában is. Ugyanakkor az inflációs várakozások is rosszabbodtak: az idén az infláció átlagos üteme az EU-ban 3,8 százalék, az euróövezetben pedig 3,6 százalék lesz. A gazdasági növekedés tehát egyértelműen lassul tavalyhoz képest, amikor az 2,6 százalék volt. Az Európai Unió egészére a brüszszeli várakozások idén már csak 1,4 százalékos növekedéssel számolnak, szemben a korábbi, kétszázalékos növekedési reményekkel.
Az év második negyedében a gazdasági teljesítmény az egyes országokban még esett is, és az EU egészében a GDP ezen időszakban 0,1 százalékkal csökkent, míg az euróövezetben a lassulás ennek kétszerese, 0,2 százalékos volt.
Az Európai Bizottság (EB) értékelése szerint a globális gazdasági helyzet és a kilátások szokatlanul bizonytalanok. Egy évvel a pénzügyi zavarok kezdete után a nemzetközi pénzügyi rendszer helyzete továbbra is „törékeny”, és több kulcsfontosságú hitelpiac működése súlyos zavarokkal küszködik.
A gazdasági növekedés „kilátási kockázata” a korábbihoz hasonlóan ugyancsak negatív. A növekedési kilátásokat alakító fontos tényezők a jövőben is az áru- és pénzpiacon végbemenő események lesznek, állítja az EB értékelése, amely negatív tényezőként említi az amerikai gazdaság erejével kapcsolatos kockázatokat.
Magyar Péter nem az, akinek mutatni próbálja magát - a háta mögött saját képviselőit, saját szavazóit is trágárul gyalázza