Ki kerül be a sport arany hangtárába?

Hanthy Kinga
2008. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valószínűleg nem tehetik meg a tudósítók, amit a sportolók, hogy a verseny után néhány hónapot pihennek. Azt mondják például a főnöknek: majd január körül benézek a stúdióba. Az olimpia véget ért, a közszolgálati rádió csapata igen tisztességes helytállást tanúsított. Megfelelő volt a felkészülési időszak is, ez a hallgató számára nem érzékelhető hosszú folyamat, amelyet Novotny Zoltán a kollégáival végigdolgozott, és jó a formaidőzítés is. Elismerés érte.
Sokan voltak ebben az országban, akik a Magyar Rádió közvetítésein keresztül követték a pekingi olimpia eseményeit. Nézték a tévét és hallgatták közben a rádiót. Mint régen. Nem tisztem minősíteni a köztelevízió munkatársainak e téren nyújtott teljesítményét, csupán annyit jegyeznék meg, hogy Mezei Dániel simán hazavágta a televízióban a férfi vízilabdadöntőt, miközben alighanem abban a hitben volt, hogy közvetítése bekerül a sporttörténet arany hangtárába. De azt rögzíteni kell, hogy a Hajdú B. Istvánnal és Rékai Gáborral megerősített rádiós team nyert. Novotnyék még tudják, még emlékeznek rá, mi a közszolgálat.
A jó sportriporter vérprofi, élő közvetítésben rá bizonyosan lehet számítani. Úgy van trenírozva, hogy minden helyzetet megoldjon. A holtidőket kitölti, a mértéket megtartja. Pontosan tudja, meddig tart a lelki magánszférája, és hol kezdődik a szakma. Tehát olimpiai győzelem esetén nem fakad hoszszan sírva, és nem feledkezik meg arról, hogy a magánvéleménye magánügy, a szakmai véleménye közügy. Nehéz bizony olykor e kettőt harmóniába hozni. Mert ha az ember nézi-hallgatja a versenyt, még a fotelben is felborzolódik a szőr a karján, hát milyen lehet ez ott, élesben, áthatva a verseny atmoszférájával. A jó riporter vereség esetén sem esik túlzásokba, nem kezdi el temetni a sportágat, a sportolót, hanem megkísérel nyomára bukkanni a vereség okainak. Olykor ez nem is olyan nehéz, egyszerűen csak jobb az ellenfél. Rékai Gábor bölcs moderátori viselkedésére a budapesti stúdióban a jó memóriájú hallgatók már az athéni olimpiáról emlékeznek. (Említsük meg, hogy Rékai nem sportriporter.) Akkor volt mit magyarázgatni, például a nemzetközi szégyent hozó doppingügyeket, most is lehetett volna. Hogy a vívók, meg az öttusázók, meg az úszók stb.… És nagyon jó volt, hogy rögzítette, az ezüstérem, a negyedik-ötödik, sőt esetenként a 26. hely sem szégyen. Sőt, elismerésre méltó eredmény lehet. Rékai ezt kitűnően csinálja.
Persze nem volt hibátlan a Novotny-csapat Pekingben. Voltak rosszul sikerült interjúk, aránytalanul túldramatizált közvetítések is, ugyanakkor kedves kis színes anyagaik, közreadott magántapasztalataik is. És mindvégig kiváló volt a szervezettség, rendkívül toleráns és kollegiális a hangulat, felkészültek voltak a munkatársak. Baj nem az ő teljesítményükkel volt. Hogy kiével, annak majd itthon kell a nyomára jutniuk. Reméljük sikerül.
(Olimpiai közvetítés, Kossuth rádió.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.