Nincs napirenden a regionális víziközművek privatizációja – mondta nemrég Daróczi Dávid kormányszóvivő. Ennek ellentmond, hogy értesüléseink szerint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezte a többségi állami tulajdonban lévő Észak-dunántúli Regionális Vízmű (ÉDV) Zrt.-nél, de a cég igazgatósága leszavazta az indítványt. Úgy tudjuk, az ÉDV alapszabály-módosítására került volna sor, amelynek célja, hogy a társaság integrálható legyen a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.-be, ahogy az egy korábbi, a vagyonkezelőtől kiadott levélből kiderült.
Ugyanakkor az MNV-től azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az adott napon, szeptember 9-én valóban kezdeményezték a rendkívüli közgyűlés összehívását, ám azt nem a vagyonkezelő indította el, hanem egy bírósági határozat írta elő. A szervezetnél hozzátették, további tájékoztatást csak szeptember 30-a után tudnak adni, mivel a pénzügyminiszternek eddig az időpontig kell javaslatot tennie arról, hogy bővül-e, és ha igen, milyen elemekkel az Új tulajdonosi program során tőzsdére kerülő állami társaságok köre.
Mint arról már beszámoltunk, az ÉDV 8 százalékos tulajdonosa, a tatabányai önkormányzat megvenné a vízműtársaságot, amit helyben mindkét politikai oldal támogat. – Az a célunk, hogy minél nagyobb tulajdonrészt szerezzen a város – fogalmazott kérdésünkre Lukács Zoltán, a tatabányai MSZP elnöke. Hozzátette: az Új tulajdonosi program részeként is szerezhet a település tulajdont az ÉDV-ben, ám kétségtelenül „össze kell hangolni a két szándékot, mert csak vagy az egyik, vagy a másik valósulhat meg”.
– Nincs tárgyalási szándék az MNV részéről az önkormányzat felé – mondta megkeresésünkre Bencsik János, Tatabánya fideszes polgármestere. Szerinte ez is megalapozza azt az aggodalmat, miszerint az ÉDV-t inkább a tőzsdén értékesítenék, mintsem hogy az önkormányzat tulajdonába kerüljön.
A vagyonkezelő korábban kiszivárgott szándékai szerint a jelenlegi öt regionális víziközműből két egység alakulna, hogy ezáltal a társaságok alkalmassá váljanak a tőzsdei bevezetésre. Ezáltal a Tiszántúli Regionális Vízmű és a Duna Menti Regionális Vízmű az Észak-magyarországi Regionális Vízművek leányvállalataként, az ÉDV pedig a Dunántúli Regionális Vízmű kötelékében működne tovább. Ezek a változások azonban nem biztos, hogy szeptember 30-ig lezárulnak, így valószínűleg kevesebb arra az esély, hogy a vízműtársaságok bekerüljenek az új tulajdonosi program első körébe, amelynek keretében a jövő évben értékesítik az Állami Autópálya Kezelő Zrt., a Magyar Villamos Művek és a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Zrt. kisebbségi tulajdonát.

Zseniális helyszínen nyílt meg Békéscsaba új lőtere