Mégis napirenden a vízművek eladása?

Bár a kormányszóvivő legutóbb tagadta, úgy tűnik, mégis napirenden van az öt állami tulajdonú regionális víziközmű előkészítése a tőzsdei bevezetésre. A pénzügyminiszternek e hónap végéig kell arról döntenie, hogy milyen társaságok kerülhetnek még az új tulajdonosi programba.

Dékány Lóránt
2008. 09. 30. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs napirenden a regionális víziközművek privatizációja – mondta nemrég Daróczi Dávid kormányszóvivő. Ennek ellentmond, hogy értesüléseink szerint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezte a többségi állami tulajdonban lévő Észak-dunántúli Regionális Vízmű (ÉDV) Zrt.-nél, de a cég igazgatósága leszavazta az indítványt. Úgy tudjuk, az ÉDV alapszabály-módosítására került volna sor, amelynek célja, hogy a társaság integrálható legyen a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.-be, ahogy az egy korábbi, a vagyonkezelőtől kiadott levélből kiderült.
Ugyanakkor az MNV-től azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az adott napon, szeptember 9-én valóban kezdeményezték a rendkívüli közgyűlés összehívását, ám azt nem a vagyonkezelő indította el, hanem egy bírósági határozat írta elő. A szervezetnél hozzátették, további tájékoztatást csak szeptember 30-a után tudnak adni, mivel a pénzügyminiszternek eddig az időpontig kell javaslatot tennie arról, hogy bővül-e, és ha igen, milyen elemekkel az Új tulajdonosi program során tőzsdére kerülő állami társaságok köre.
Mint arról már beszámoltunk, az ÉDV 8 százalékos tulajdonosa, a tatabányai önkormányzat megvenné a vízműtársaságot, amit helyben mindkét politikai oldal támogat. – Az a célunk, hogy minél nagyobb tulajdonrészt szerezzen a város – fogalmazott kérdésünkre Lukács Zoltán, a tatabányai MSZP elnöke. Hozzátette: az Új tulajdonosi program részeként is szerezhet a település tulajdont az ÉDV-ben, ám kétségtelenül „össze kell hangolni a két szándékot, mert csak vagy az egyik, vagy a másik valósulhat meg”.
– Nincs tárgyalási szándék az MNV részéről az önkormányzat felé – mondta megkeresésünkre Bencsik János, Tatabánya fideszes polgármestere. Szerinte ez is megalapozza azt az aggodalmat, miszerint az ÉDV-t inkább a tőzsdén értékesítenék, mintsem hogy az önkormányzat tulajdonába kerüljön.
A vagyonkezelő korábban kiszivárgott szándékai szerint a jelenlegi öt regionális víziközműből két egység alakulna, hogy ezáltal a társaságok alkalmassá váljanak a tőzsdei bevezetésre. Ezáltal a Tiszántúli Regionális Vízmű és a Duna Menti Regionális Vízmű az Észak-magyarországi Regionális Vízművek leányvállalataként, az ÉDV pedig a Dunántúli Regionális Vízmű kötelékében működne tovább. Ezek a változások azonban nem biztos, hogy szeptember 30-ig lezárulnak, így valószínűleg kevesebb arra az esély, hogy a vízműtársaságok bekerüljenek az új tulajdonosi program első körébe, amelynek keretében a jövő évben értékesítik az Állami Autópálya Kezelő Zrt., a Magyar Villamos Művek és a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Zrt. kisebbségi tulajdonát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.