Moszkva a NATO-val „teljes értékű kapcsolatokat és partnerséget” akar, de nincs szüksége a partnerség illúziójára, miközben „minden oldalról bázisok vesznek körül bennünket, és egyre több államot vonnak be az észak-atlanti tömbbe” – idézték az államfő szavait orosz hírügynökségek. A NATO a múlt héten felfüggesztette a NATO–Oroszország Együttműködési Tanács találkozóit, hogy nyomást gyakoroljon Moszkvára a Grúziában lévő orosz csapatok kivonása érdekében, írta az MTI. Az orosz vezérkar egyúttal közölte, soha nem egyezett bele, hogy a Dél-Oszétiában lévő orosz békefenntartókat az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) békefenntartóival váltsák fel. Anatolij Nogovicin, az orosz vezérkari főnök helyettese figyelmeztetett: nem fogják engedni, hogy grúz pilóta nélküli gépek felderítést végeznek a konfliktusövezetben, s ha ez mégis bekövetkezne, „megfelelő válaszban” részesülnek.
Az amerikaiak közölték, minden kapcsolatukat felülvizsgálják Oroszországgal. A Financial Times tegnapi száma arról írt, hogy a viszony megromlásának áldozatául eshet a két ország közötti nukleáris együttműködés.
Megkezdte a működését Grúziában, a szakadár Dél-Oszétián kívüli területen az EBESZ kibővített megfigyelő missziójának előőrse. Martha Freeman EBESZ-szóvivő szerint a megfigyelő miszszió húsz tagja kapott egyelőre engedélyt a megfigyelésre a Dél-Oszétián kívüli grúz területeken. Az EBESZ augusztus 19-én tartott rendkívüli ülésén döntött grúziai megfigyelő missziójának száz fővel történő kibővítéséről.
Az orosz alsóház a függetlenség elismerését célzó felszólítása mellett a nemzetközi parlamenti szervezetekhez és a nemzeti parlamentekhez intézett felhívást fogadott el, amelyben a címzetteket felszólítja a két terület függetlenségének elismerésére. A dokumentum ezt azzal indokolja, hogy csakis közös erőfeszítéssel lehet megakadályozni a grúz vezetés újabb kalandor katonai lépéseit, és hozzájárulni a térségbeli stabilitásnak az ENSZ alapokmányával összhangban való kialakításához. Konsztantyin Koszacsov, a duma külügyi bizottságának elnöke az ülésen kijelentette: néhány nyugati állam magatartása, a grúz hadsereg újbóli felfegyverzésének külföldi finanszírozása, továbbá a Grúzia NATO-ba történő bevonására irányuló washingtoni és brüsszeli törekvések táplálták Mihail Szaakasvili grúz elnökben azt az illúziót, hogy mindent lehet, és gyakorlatilag beletaszították a háborúba.
A parlament két házának külön-külön megtartott rendkívüli ülésén Szergej Bagaps, Abházia „elnöke” kijelentette: a történtekért azok viselik a felelősséget, akik felfegyverezték Grúziát.
Dick Cheney amerikai alelnök a jövő héten Grúziába utazik – közölte a washingtoni Fehér Ház. Cheney a tervek szerint találkozik majd Szaakasvilivel. Megfigyelők szerint az alelnök nyilvánvalóan azért utazik a kaukázusi köztársaságba, hogy kifejezze az Egyesült Államok támogatását Grúzia iránt az orosz–grúz viszályt követően.
Szevasztopolból két nap után újra kifutott a Moszkva romboló. A hadvezetés szerint előre tervezett gyakorlatról van szó.
Villámárvizek teszik lehetetlenné az élet normális működését országszerte + videók
