Moszkva végleg szakíthat a NATO-val

Az orosz parlament mindkét háza egyhangúlag felhívta az államfőt a Grúziától elszakadt Dél-Oszétia és Abházia függetlenségének elismerésére. A döntés az alkotmány értelmében az elnök kezében van. Dmitrij Medvegyev kijelentette, hogy Moszkva fel van készülve a NATO-hoz fűződő kapcsolatainak akár teljes megszűnésére is, mivel – „nem Oroszország hibájából” – nagyon megromlottak a kapcsolatok közte és az észak-atlanti szövetség között. Az Egyesült Államok felül fogja vizsgálni az Oroszországgal kapcsolatos valamennyi kapcsolatát – közölte a Fehér Ház.

Hírösszefoglaló
2008. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Moszkva a NATO-val „teljes értékű kapcsolatokat és partnerséget” akar, de nincs szüksége a partnerség illúziójára, miközben „minden oldalról bázisok vesznek körül bennünket, és egyre több államot vonnak be az észak-atlanti tömbbe” – idézték az államfő szavait orosz hírügynökségek. A NATO a múlt héten felfüggesztette a NATO–Oroszország Együttműködési Tanács találkozóit, hogy nyomást gyakoroljon Moszkvára a Grúziában lévő orosz csapatok kivonása érdekében, írta az MTI. Az orosz vezérkar egyúttal közölte, soha nem egyezett bele, hogy a Dél-Oszétiában lévő orosz békefenntartókat az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) békefenntartóival váltsák fel. Anatolij Nogovicin, az orosz vezérkari főnök helyettese figyelmeztetett: nem fogják engedni, hogy grúz pilóta nélküli gépek felderítést végeznek a konfliktusövezetben, s ha ez mégis bekövetkezne, „megfelelő válaszban” részesülnek.
Az amerikaiak közölték, minden kapcsolatukat felülvizsgálják Oroszországgal. A Financial Times tegnapi száma arról írt, hogy a viszony megromlásának áldozatául eshet a két ország közötti nukleáris együttműködés.
Megkezdte a működését Grúziában, a szakadár Dél-Oszétián kívüli területen az EBESZ kibővített megfigyelő missziójának előőrse. Martha Freeman EBESZ-szóvivő szerint a megfigyelő miszszió húsz tagja kapott egyelőre engedélyt a megfigyelésre a Dél-Oszétián kívüli grúz területeken. Az EBESZ augusztus 19-én tartott rendkívüli ülésén döntött grúziai megfigyelő missziójának száz fővel történő kibővítéséről.
Az orosz alsóház a függetlenség elismerését célzó felszólítása mellett a nemzetközi parlamenti szervezetekhez és a nemzeti parlamentekhez intézett felhívást fogadott el, amelyben a címzetteket felszólítja a két terület függetlenségének elismerésére. A dokumentum ezt azzal indokolja, hogy csakis közös erőfeszítéssel lehet megakadályozni a grúz vezetés újabb kalandor katonai lépéseit, és hozzájárulni a térségbeli stabilitásnak az ENSZ alapokmányával összhangban való kialakításához. Konsztantyin Koszacsov, a duma külügyi bizottságának elnöke az ülésen kijelentette: néhány nyugati állam magatartása, a grúz hadsereg újbóli felfegyverzésének külföldi finanszírozása, továbbá a Grúzia NATO-ba történő bevonására irányuló washingtoni és brüsszeli törekvések táplálták Mihail Szaakasvili grúz elnökben azt az illúziót, hogy mindent lehet, és gyakorlatilag beletaszították a háborúba.
A parlament két házának külön-külön megtartott rendkívüli ülésén Szergej Bagaps, Abházia „elnöke” kijelentette: a történtekért azok viselik a felelősséget, akik felfegyverezték Grúziát.
Dick Cheney amerikai alelnök a jövő héten Grúziába utazik – közölte a washingtoni Fehér Ház. Cheney a tervek szerint találkozik majd Szaakasvilivel. Megfigyelők szerint az alelnök nyilvánvalóan azért utazik a kaukázusi köztársaságba, hogy kifejezze az Egyesült Államok támogatását Grúzia iránt az orosz–grúz viszályt követően.
Szevasztopolból két nap után újra kifutott a Moszkva romboló. A hadvezetés szerint előre tervezett gyakorlatról van szó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.