Telegraph.co.uk
Oroszország azzal „fenyegetőzik”, használja a szót a brit lap, hogy sorsdöntően befolyásolja Irán légvédelmi képességét az Amerikával kibontakozott új „hidegháborúban”. Az amerikai hírszerzés komolyan aggódik, jutott a lap tudomására, ugyanis a Kreml igen fejlett, S–300-as rendszert akar eladni Teheránnak, ha Washington Grúziát és Ukrajnát felvenné a NATO-ba. „A tervezett üzlet hatalmas riadalmat okoz az Egyesült Államokban és Izraelben, mivel az S–300-as 100 célpontot tud egyszerre befogni, és 120 km távolságban lévő gépekre is tud tüzelni”. Ez alapvetően megváltoztatná a helyzetet Irán azon képességében, hogy megvédje nukleáris létesítményeit. „A rendszer minden nyugati légierőt elrémít” – idézi a lap Dan Goure-t, a Pentagon egyik tanácsadóját. Az izraeli kormány most lázasan igyekszik rávenni Moszkvát, hogy álljon el tervétől. Dan Goure véleménye szerint ha Teherán hozzájut az S–300-hoz, amelynek hadrendbe állítása egy évet venne igénybe, akkor ez kiválthatna egy izraeli csapást. Utána ugyanis ez már egyszerűen lehetetlenné válna. A brit lap idézi Maszud Dzsazajeri iráni dandártábornok (szemlénkben korábban már idézett) kijelentését is, amely szerint „az amerikai vezetés és a globális cionizmus korlátlan mohósága… a világot fokozatosan a szakadék szélére viszi”.
THE JERUSALEM POST
Az angol nyelvű izraeli lap egy holland újságra hivatkozva azt írja, az AIVD, a holland hírszerzés megszakított egy olyan szabotázsakciót, amelylyel már igen közel állt ahhoz, hogy működésképtelenné tegye az iráni fegyverprogramot. A hollandok azért álltak le az akcióval, mert úgy tudják, küszöbön áll az Irán elleni amerikai támadás, és nem akarják, hogy annak holland áldozata is legyen. A lap saját forrásaiból nem tudta megerősíteni a holland De Telegraaf értesülését.
derStandard.at
A balliberális osztrák lapnak a Gyurcsány-éra várható vége ismét alkalmat ad arra, hogy a polgári ellenzék vezetőjét támadja: mint írja, Magyarország jövője bizonytalanná vált. Függetlenül attól, hogy egy ideológiától mentes szakértői kormány alakul-e vagy előre hozott választásokra kerül a sor, Orbán Viktor volt miniszterelnök, a jobb-oldali, nacionalista Fidesz vezetője egymásnak ellentmondó „üzeneteket” mond. Baloldali populizmusa nacionalista szavakkal keveredik. De az állami pénzügyekre megoldást nem mutatott be a nyilvánosságnak. „Tőle reformok nem várhatók”, írja Kathrin Lauer. Gyurcsány pártja több mint egy évtized óta stagnál. Az MSZP-ben senki nem tud egy olyan embert megnevezni, aki Gyurcsány reménybeli utódja lenne. Az MSZP-ben nem került sor nemzedékváltásra, a fiataloknak nem adták át a stafétabotot, írja Lauer.
Nagyszabású hadgyakorlatot tartanak a Bakonyban, a Balatonnál is hallani