Oroszország nyugtat

Pozitív dolog, hogy az Európai Unió végül is nem fogadott el szankciókat Oroszország ellen, csalódást keltő viszont, hogy az integrációs szervezet „nem teljesen érti” a Kreml indítékait „a grúz agresszió visszaverésével”, illetve Dél-Oszétia és Abházia függetlenségének elismerésével kapcsolatban – értékelte a hétfői EU-csúcsot Dmitrij Medvegyev orosz elnök. Lapunk tudósítója ezzel egy időben Moszkva uniós nagykövetének hasonló témájú sajtótájékoztatóján járt.

2008. 09. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy tűt nem lehetett leejteni azon a sajtókonferencián, amelyet inkább ökölvívó-arénákban tapasztalható izgalommal vártak az újságírók, akik arra voltak kíváncsiak – akár a műholdon Moszkvából bekapcsolódó újságírók –, hogy Vlagyimír Csizsov, Oroszország uniós nagykövete miként reagál az Európai Unió hétfői csúcsértekezletén kiadott nyilatkozatára.
Az EU-csúcs állásfoglalása nagyjából előre látható volt, mondta a nagykövet, aki azt is kijelentette, „azt hiszem, érthető, hogy Oroszország nem ülhet hátratett kézzel, miközben polgárait és békefenntartóit hidegvérrel lemészárolják. Szankciók? – kérdezte. – A XXI. században egy új, egymásra utalt világban élünk, ahol egy Oroszország méretű ország nem szigetelhető el.” Ami pedig az uniós csúcs azon döntését illeti, hogy felfüggeszti a partnerségről folyó tárgyalásokat, a nagykövet közölte: Moszkvának azokra „se többet, se kevesebbet nincs szüksége, mint Brüsszelnek”. Az unió azon követeléséről, hogy az orosz csapatokat vonják ki Grúziából, Csizsov elmondta, az EU nyitott kapukat dönget, s csak a pufferövezetben maradt a megállapodás szerint ötszáz katona.
A jövő héten Sarkozy elnök Moszkvában tárgyal Medvegyev elnökkel, ami fontos eleme lesz a két fél közötti párbeszédnek, Csizsov ezzel is jelezte, hogy az élet nem áll meg. A nagykövet szerint a volt szocialista országokban egyfajta „fantomfájdalom” érzékelhető egyes politikusokban: azt akarják elhitetni a világgal, hogy a volt Szovjetunió és a mai Oroszország egy és ugyanaz. Hozzátette, felesleges riogatni azzal is, hogy Moszkva az energiát fegyverként használja.
Lapunk azon kérdésére, mit szól ahhoz, hogy a Grúzia területi épségéért most krokodilkönnyeket hullató országok 2006 nyarán Dél-Libanon elpusztításakor hallgattak, Csizsov emlékeztetett arra: „Az EBESZ legutóbbi miniszteri találkozóján egy olyan ország, amely most a leghangosabban kiabál Grúzia területi épségének megőrzéséért, korábban megvétózta egy miniszteri nyilatkozat elfogadását, amiért az a helsinki záródokumentumra utalt. Látja, ez a kettős mérce legmarkánsabb kifejeződése.” Lapunk azon kérdésére, hogy melyik országra céloz, a nagykövet mosolyogva csak enynyit mondott: „nem egy európai országra”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.