Rossz élelmiszerek után nyomoznak

Ismeretlen eredetű romlott hús miatt nyomoznak a belga hatóságok, a szállítmányt Ukrajnában foglalták le. Az 1400 tonna élelmiszert hamburgernek és kolbásznak feldolgozva akarták visszajuttatni az Európai Unióba. Közben Pest megye két intézményében is találtak olyan befőttet és savanyúságot, amit a korábban megbírságolt öttömösi feldolgozóban készítettek.

2008. 09. 21. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gigantikus méretű kereskedelmi visszaélés után nyomoznak a belga hatóságok. Mint kiderült, 1400 tonna romlott csirkehús érkezett az Európai Unióból hamis papírokkal Ukrajnába, ahol az EU-ba történő visszahozatala előtt hamburgernek, illetve kolbásznak dolgozták fel – áll a belga ügyészség jelentésében.
A húst Ukrajnában foglalták le, s a belga ügyészség kijelentette: a helyi hatóságok időben közbeléptek, így az ismeretlen eredetű élelmiszer nem került az unió üzleteinek polcaira. Lieve Pellens, a belga ügyészség szóvivője tagadta a belga sajtó értesüléseit, amely szerint a hús az 1999-es csirkeválság idejéből származna, amikor dioxinbotrány miatt hatalmas mennyiségek halmozódtak fel a raktárakban. Pellens szerint az emberi fogyasztásra alkalmatlan húst törvényesen dolgozták fel Ukrajnában állati lisztnek.
A szállítmányt kísérő, meghamisított tanúsítványok egy-egy német, belga, francia és holland cégtől származnak, arra azonban nincs bizonyíték, hogy tudatosan vettek részt a meghiúsult kereskedelemben. A belga lapok szerint az ügyben szerepel több, a Seychelle-szigeteken és Ciprusban bejegyzett cég, s a rendőrség egy ukrán személyt is keres.

Lefoglalt romlott befőtt. Pest megye és a főváros csaknem öszszes konyháját ellenőrzik a napokban az élelmiszer-biztonsági szakemberek az öttömösi telepről származó savanyúság után kutatva. A kistarcsai Flór Ferenc Kórházban 70-80 üveggel, míg egy halásztelki iskolában néhány darabot találtak. Az egészségügyi intézményben egy keveset fel is használtak belőle. A többihez nem nyúltak, mert a csalamádé bűzlött, a befőtt pedig forrt. Szabó Enikő, a Fővárosi és Pest Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állat-egészségügyi igazgatóhelyettese hangsúlyozta: ez szerencsésebb, mintha kórokozóval fertőzött ételről lenne szó, mert a buggyant terméket könynyebb kiszűrni. Akik mégis ettek a savanyúságból, hasmenést kaphattak tőle. A szakemberek érdeklődésünkkor tértek vissza két olyan fővárosi nagykereskedelmi cég telephelyéről, amelyek vásároltak az Arany Delikát Kft. savanyúságaiból. Az egyiknél közel száz, már elkülönített terméket találtak raktáron, a másik vállalkozásnál azt mondták, hogy ők nem közvetlenül az öttömösi kft.-től, hanem egy összekötőtől rendeltek.
A Csongrád megyei savanyítóüzemben a múlt szerdán immár harmadszor találtak nagy menynyiségű romlott terméket. A tulajdonos a még 2006-ban zárolt bugygyant készletét keverte friss zöldségekkel, és értékesítette főként Fejér és Pest megyében. Korábban két-, most öt és fél millió forintra bírságolták, és már a rendőrség is vizsgálódik az ügyben.
Nagyjából 1400 tonna lejárt szavatosságú, romlott gyümölcs- és paradicsomsűrítmény maradt a felszámolás alatt álló Szobi Szörp Zrt. telephelyén – tudta meg a TV2. Ez a mennyiség a duplája annak, amire számítottak, a papírok szerint a hordók tartalma friss. Ismert, a szobi telephelyen múlt héten talált a hatóság 750 tonna, jelöletlen, rosszul tárolt, romlott sűrítményt. A termékből nem jutott a boltokba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.