Az EU is felelős a WTO-kudarcért

Peter Mandelsonnak, a brit kormányba távozó kereskedelmi biztosnak óriási szerepe van a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) legújabb tárgyalási fordulójának kudarcában – mondta Glattfelder Béla néppárti képviselő az Európai Parlamentnek a dohai fordulóról rendezett vitájában.

2008. 10. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Peter Mandelson az Európai Unió főtárgyalójaként többször is egyoldalú, eltúlzott ajánlatokat tett, különösen a mezőgazdasági támogatások és vámok csökkentése területén – érvelt Glattfelder Béla. Példaként említette a 2005-ös hongkongi WTO-csúcson az összes mezőgazdasági exporttámogatás 2013-ig történő megszüntetésére tett EU-ajánlatot. A fideszes politikus hozzátette: az unió tárgyalópartnereinek ezt követően már egyáltalán nem állt érdekükben, hogy a megegyezés céljából maguk is engedményeket tegyenek, sőt az EU-t sürgették, hogy nyújtson további kedvezményeket. Mandelson tárgyalási taktikája ezért megbukott.
Glattfelder – aki Nicholas Sarkozy elnök korábbi, emlékezetes Mandelson-ellenes beszéde után minden bizonnyal a legkeményebb bírálatot fogalmazta meg az ultraliberális uniós főtárgyalóval szemben – lapunknak elmondta: most egyszerre van pénzügyi válság a fejlett, illetve élelmiszerválság a fejlődő országokban. – E helyzetben teljesen felesleges most az uniós mezőgazdaságot feláldozni azért, hogy a pénzügyi válságot előidéző bankjaink pénzügyi szolgáltatásaikat liberalizált módon exportálhassák a fejlődő országokba – hangsúlyozta Glattfelder, s megkérdezte: „Miért kellene egy afrikai országnak egy uniós bank szolgáltatása? Hogy az élelmiszerválsága mellé pénzügyi válságot hozzon be magának?”
Mandelson távozásáról pedig elmondta: távozik a süllyedő hajóról, és átadja a kormányt egy matróznak. Utalt a képviselő a Mandelson helyébe lépő, teljesen tapasztalatlan Ashton bárónőre.
– Remélhetőleg Ashton egyetlen előnye, hogy nem annyira liberális, mint Mandelson – fejezte ki reményét a fideszes EP-képviselő. S ekként értékelte a főtárgyaló munkáját: tragédia, amit Mandelson maga mögött hagyott négy év alatt.
Glattfelder Béla szerint a WTO-tárgyalásokat ma már nem lehet onnan folytatni, ahol abbahagyták. Azok csak akkor folytathatók, ha kiterjesztik őket környezetvédelmi kérdésekre is. – Azoknak az országoknak – jegyezte meg –, amelyek magasabb szintű környezetvédelmi szabályokat alkalmaznak, meg kell engedni, hogy erre hivatkozva korlátozzák azon áruk kereskedelmét, amelyeket környezetrombolással (például erdőirtással) állítottak elő. Hozzátette: ellenkező esetben a kereskedelem további liberalizálása a környezet még gátlástalanabb pusztításához és az éghajlatváltozás felgyorsulásához vezet.
Arra a kérdésünkre, hogy akkor Mandelson kinek az érdekeit képviselte, Glattfelder azt mondta: azon óriáscégekét, amelyek érdekeltek voltak egy liberalizáltabb kereskedelem megteremtésében. – Tárgyalási technikája egyfajta sztriptízshow-vá degradálódott, amikor az ellenérdekelt országok Mandelsont biztatták, hogy még több ruhadarabot vegyen le ellenszolgáltatás nélkül – mondta lapunknak a néppárti képviselő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.