Peter Mandelson az Európai Unió főtárgyalójaként többször is egyoldalú, eltúlzott ajánlatokat tett, különösen a mezőgazdasági támogatások és vámok csökkentése területén – érvelt Glattfelder Béla. Példaként említette a 2005-ös hongkongi WTO-csúcson az összes mezőgazdasági exporttámogatás 2013-ig történő megszüntetésére tett EU-ajánlatot. A fideszes politikus hozzátette: az unió tárgyalópartnereinek ezt követően már egyáltalán nem állt érdekükben, hogy a megegyezés céljából maguk is engedményeket tegyenek, sőt az EU-t sürgették, hogy nyújtson további kedvezményeket. Mandelson tárgyalási taktikája ezért megbukott.
Glattfelder – aki Nicholas Sarkozy elnök korábbi, emlékezetes Mandelson-ellenes beszéde után minden bizonnyal a legkeményebb bírálatot fogalmazta meg az ultraliberális uniós főtárgyalóval szemben – lapunknak elmondta: most egyszerre van pénzügyi válság a fejlett, illetve élelmiszerválság a fejlődő országokban. – E helyzetben teljesen felesleges most az uniós mezőgazdaságot feláldozni azért, hogy a pénzügyi válságot előidéző bankjaink pénzügyi szolgáltatásaikat liberalizált módon exportálhassák a fejlődő országokba – hangsúlyozta Glattfelder, s megkérdezte: „Miért kellene egy afrikai országnak egy uniós bank szolgáltatása? Hogy az élelmiszerválsága mellé pénzügyi válságot hozzon be magának?”
Mandelson távozásáról pedig elmondta: távozik a süllyedő hajóról, és átadja a kormányt egy matróznak. Utalt a képviselő a Mandelson helyébe lépő, teljesen tapasztalatlan Ashton bárónőre.
– Remélhetőleg Ashton egyetlen előnye, hogy nem annyira liberális, mint Mandelson – fejezte ki reményét a fideszes EP-képviselő. S ekként értékelte a főtárgyaló munkáját: tragédia, amit Mandelson maga mögött hagyott négy év alatt.
Glattfelder Béla szerint a WTO-tárgyalásokat ma már nem lehet onnan folytatni, ahol abbahagyták. Azok csak akkor folytathatók, ha kiterjesztik őket környezetvédelmi kérdésekre is. – Azoknak az országoknak – jegyezte meg –, amelyek magasabb szintű környezetvédelmi szabályokat alkalmaznak, meg kell engedni, hogy erre hivatkozva korlátozzák azon áruk kereskedelmét, amelyeket környezetrombolással (például erdőirtással) állítottak elő. Hozzátette: ellenkező esetben a kereskedelem további liberalizálása a környezet még gátlástalanabb pusztításához és az éghajlatváltozás felgyorsulásához vezet.
Arra a kérdésünkre, hogy akkor Mandelson kinek az érdekeit képviselte, Glattfelder azt mondta: azon óriáscégekét, amelyek érdekeltek voltak egy liberalizáltabb kereskedelem megteremtésében. – Tárgyalási technikája egyfajta sztriptízshow-vá degradálódott, amikor az ellenérdekelt országok Mandelsont biztatták, hogy még több ruhadarabot vegyen le ellenszolgáltatás nélkül – mondta lapunknak a néppárti képviselő.
Ezt gondolják „agyhalott”, „Soros-ügynök” társai Magyar Péterről