(Brüsszel)
Jogi lépéseket kezdeményez az Európai Bizottság Magyarországgal szemben, mert Budapest megsértette az uniós természetvédelmi szabályokat azzal, hogy nem védte meg a sajóládi erdőt. A Kelet-Magyarországon fekvő sajóládi erdőt – védett területté nyilvánított keményfaerdejével – 2004-ben felvették a Natura 2000 hálózatba, de azt az ott folyó illegális fakitermelés súlyosan megtizedelte. A terület számos védett állatfaj számára szolgált menedékül. Közülük a díszes tarkalepkének, amely az egyik legveszélyeztetettebb lepkefaj Európában. Magyarország nem hozott megfelelő kiegyenlítő intézkedéseket a pusztítás hatásainak ellensúlyozására.
Az Európai Bizottság ezzel kapcsolatban azzal a kérdéssel is foglalkozik, hogy az élőhelyvédelmi irányelvet átültető magyar jogalkotás alkalmatlan. A bizottság szerint különös aggodalomra okot adó kérdés az új erdőgazdálkodási tervek jóváhagyása előtt szükséges hatásvizsgálat. A testület ezért első írásbeli figyelmeztetést küld Magyarországnak. A bizottság emlékezteti a budapesti kormányt arra, hogy az európai természet védelmét két kulcsfontosságú jogszabály biztosítja: a madárvédelmi és az élőhelyvédelmi irányelv. Ha egy állam ezeket megszegi, a bizottság jogsértési eljárást indít. Az első írásbeli figyelmeztetés után a tagállamnak két hónapon belül kell válaszolnia, amely után a tagállam utolsó írásbeli figyelmeztetést kaphat. Ha a kormány annak nem tesz eleget ismét két hónapon belül, a bizottság az Európai Bíróság elé viheti az ügyet.
Zseniálisak, így istenítette nyilvánosan Magyar Péter az EP-képviselőit, a hangfelvételen viszont példátlanul mocskolta őket