Félnek az EU-országok attól, hogy Magyarországot és néhány más kelet-európai országot is magával sodorja az elmúlt hetek pénzügyi válsága – kezdődik a harmadik legfontosabb holland lap, a de Volkskrant brüsszeli tudósítása.
E mondat jól jellemzi azt, ahogyan tegnap a világsajtó a hirtelen igencsak negatív értelemben „főszereplővé” váló Magyarországról cikkezett.
Mint a globális üzleti-pénzügyi közvéleményt leginkább befolyásoló Financial Times – amelynek mondataival a Gyurcsány-kormány még a 2006-os kampányban reklámozta magát. E lapban két cikk, valamint a sors véletleneként a szintén tegnap megjelent, ugyancsak rossz híreket hordozó hatoldalas Magyarország-melléklet foglalkozik az ország keserű jelenével és jövőjével. Az amerikai Wall Street Journal európai kiadásában pedig A hitelkorlátozás erősíti Magyarország fájdalmát címmel a címoldalon kezdődő írás foglalkozik elsősorban azzal, hogy a „magyar” bankok közül három is bejelentette: euró-, dollár- és svájcifrank-kölcsöneiket erősen lecsökkentik.
A londoni Financial Times harmadik oldalát – amelynek A globális pénzügyi válság címet adták – három cikk foglalja el. A két fő cikk a Magyarországot beborító sötét égboltról, a harmadik az orosz bankok megrohamozása által kiváltott szélesebb körű pánik lehetőségéről ír. Az első, Magyarországról szóló cikket a megviselt, aggodalmat sugárzó Gyurcsány Ferenc fényképe illusztrálja, amelyet az Associated Press készített az uniós csúcs első napjáról, amikor a miniszterelnök érthetetlenül már vissza is utazott Budapestre. A képen Gyurcsány mellett az ég felé meredő, segítséget talán onnan váró Veres János pénzügyminiszter látható. A magyar valuta és részvények erősen esnek címet kapott elemzés így kezdődik: „Magyarország tegnap pénzügyi bizonytalanságba süllyedt, ahogyan valutája és tőzsdéje erősen zuhant, és a bankárok a hitelezhető pénzek hiányáról beszéltek…”
A lap idéz egy budapesti elemzőt, aki azt mondta: „Szinte zokogni tudtam volna, ahogyan a képernyő előtt ültem, láttam a szétesést, és éreztem a tehetetlenséget.”
A rossz híreket közlő elemzésére a lap rádupláz azzal a cikkel, amely egy Gyurcsány Ferenccel készült interjún alapul, s amely emlékezteti az olvasókat arra, hogy a miniszterelnök 2006-os hazugságbeszéde lázadásokhoz vezetett.
A lap Magyarország-mellékletének tartalmára és cikkeinek tónusára jellemző a bevezető cikk első mondata, amely így hangzik: „Magyarország, az egykori közép-európai sikertörténet ma egykor lenézett szomszédai mögött kullog – reálgazdasági növekedése tavaly 1,3 százalék volt, Európában az egyik legalacsonyabb.” A mellékletben vendégcikket írt Orbán Krisztián (Oriens) is igen sötétnek látja a gazdaság növekedési kilátásait.
Magyar Péter EP-képviselője nem érzi magát agyhalottnak