Hazánkról cikkezik a világsajtó

2008. 10. 30. 9:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is a legsötétebb színben festi le Magyarország helyzetét a nyugati sajtó. Az Egyesült Államok vezető lapja, a The New York Times vasárnapi száma „A válság frank- és eurókölcsönök formájában érkezik Magyarországra” címmel Budapestről keltezett tudósítását így kezdi: „Miközben a pénzügyi válság hatása az elmúlt hetekben elérte Európát, Magyarország különösen sebezhetőnek mutatkozott. Az országot – egykor a nyugati befektetők kedvence – súlyos adósság terheli. Ami még roszszabb, hogy a kormány az elmúlt időkben fékeveszett költekezéseit jórészt külföldi valutában felvett kölcsönökből fedezte, amelyek egyre inkább költségesek, ahogyan a forint roskadozik.” A cikk azután rátér arra, hogy „az átlag magyar is bajban van”, mert a svájci frankban és euróban felvett hitelek visszafizetése drágul. Amikor a válság „beütött”, a kelet-európai gazdaságok stabilitása miatt aggódó befektetők megkezdték pénzüket kivinni az országból és a kockázat valósággá vált: a forint erősen esni kezdett.
A vezető osztrák lap szombaton Szomszéd szükségben: Magyarországot a csőd fenyegeti címmel ír arról, hogy „az ország erősen eladósodott és az új pénz csak vonakodva érkezik”. Hozzáteszi, a teendőket illetően tanácstalanság uralkodik. Az osztrák Kurier „Magyarországnak nyakáig ér a víz” címmel arról cikkezik, hogy a pénzügyi válság kihatásainak leküzdésére összehívott nemzeti csúcs politikai vitában ért véget, s a forint nyomás alatt áll.
Az AFP budapesti irodája Molnár Géza és társainak a Párizsból a témában szombaton szétküldött jelentése említést sem tesz arról, hogy a csúcson Orbán Viktor is megjelent. Idézi viszont Demján Sándort, aki a vállalkozók nevében mondta: csökkenteni kellene az adókat, de jelenleg az állam napról napra él és ezért a tűzoltással kell foglalkozni. A venezuelai El Universal című napilap budapesti tudósításában viszont felsorolja a csúcs valamennyi fontosabb résztvevőjét, kiemelve, hogy a Fidesz vezetője a foglalkozáspolitika, a politikai pártok finanszírozása és a korrupció elleni harc terén kíván reformokat végrehajtani.
Az Il Sole 24 Ore című tekintélyes olasz üzleti lap Budapestről küldött tudósítása Kölcsönvészhelyzet Magyarországon címmel számol be emberek sorsát ismertetve a külföldi valutákban felvett kölcsönök drágulásáról. A cikk végén egy taxisofőrt idéz, aki Gyurcsány nyugtatgatásáról elmondta: „elegem van Pinocchio lódításaiból. Már tudom, hogy miként mászok ki ebből. Napi két órával többet dolgozom…” A londoni globális lap, a Financial Times továbbra is cikkezik a magyar válságról. Hét végi kiadásában arról tudósít: a kormány most a költségvetés megkurtítását ígérte a pénzügyi labilis helyzet megszilárdítására.
A svájci Le Temps Magyarországról szóló cikkében úgy látja, hogy Közép-Európa „legtörékenyebb” országáról van szó, amelynek gazdasági növekedése a legkisebb. A belga egyházak flamand nyelvű internetes portálja, a Kerknet.be pedig megállapítja: Magyarországon a szegények védelmére nincsenek strukturális intézkedések, a The Wall Straet Journal pedig megállapította, hogy „Magyarországnak a példa nélküli 5 milliárd eurós EKB-kölcsön ellenére gondjai vannak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.