Mint arról tegnap beszámoltunk, egy brüsszeli bíróság 20 évre ítélte a most 19 éves, a tette elkövetésekor 17 éves Adam Gizát halált okozó erőszakkal járó lopásért. Belgiumban ezért a bűncselekményért – éppen úgy, mint a gyilkosságért is – a kiszabható leghoszszabb büntetés 30 év. Adam Giza – akinek cigány származását minden belga médium megemlíti – 2006. április 12-én hét késszúrással ölte meg a 17 éves Joe Van Holsbeecket. A Lindthout Szent Szív Gimnázium hallgatójának azért kellett meghalnia, mert Adam Giza el akarta venni tőle az MP3-lejátszóját, de nem adta neki. A brüsszeli pályaudvaron történt bűncselekménynél jelen volt Giza társa, Mariusz O. is.
A kedd este kimondott ítélet nyomán Belgium „felrobbant”: a rádióállomásokat, az internetes portálokat és a tévéket a döbbenet kerítette hatalmába. Tegnap reggel a vezető belga lap, a La Libre Belgique „Adam G. nem gyilkos” feliratú címoldallal jelent meg. A meggyilkolt fiú szülei elfogadhatatlannak találták az ítéletet. Az édesanyja kijelentette: „Késszúrás a hátunkba. Árulás.” Hozzátette: a gyilkos szándék vitathatatlan. Ha a gyilkos csak meg akarta volna sebesíteni fiúnkat, akár a lábára támad. „De nem, többször szíven szúrta.” A belga társadalom elfogadhatatlannak tartja, hogy míg Mariusz O.-t, Adam Giza tettestársát korában egy bíróság „gyilkosságban” találta bűnrészesnek, miként lehet az, hogy Adam Giza nem „gyilkosként”, hanem halálesetet okozó erőszakkal járó lopás miatt kerül börtönbe? Giza csak másfél évet járt iskolába Lengyelországban, mert iskolatársai gúnyolták cigány származása miatt – korábban legalábbis ezt állította vallomásában. Az áldozat édesapja undorral fogadta a bíróság döntését. Adam Giza ügyvédje azzal kért enyhítést a bíróságtól, hogy a vádlott fiatalkorú, kulturálisan hátrányos helyzetű, továbbá kifejezte azon szándékát, hogy jó útra tér.
A gyilkosság az áldozat osztálytársait annyira megrázta, hogy többen közülük képtelenek voltak letenni záróvizsgáikat. A közvéleményben pedig olyan felháborodást váltott ki, hogy nyolcvanezren vonultak fel Brüsszel utcáin a bűncselekmény ellen tüntetve. A liberális lapok vezércikkeikben arra hívják fel a figyelmet, hogy árnyaltan kell szemlélni a két ítélet közötti látszólagos ellentmondást. Bár sokan követelik, ezért nem szabadna módosítani a belga törvénykezést, hiszen az ellentétes következtetésre jutó két bíróság egymástól függetlenül hozta meg ítéletét.
Brutális pusztítás - lángokban Jákob Zoltán raktára, a füst mindent beborít - fotók