Medve és bika a tőzsdéken

Torba Tamás
2008. 10. 21. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakpublikációkban gyakran láthatjuk a „medve” és a „bika” kifejezést, amelyekkel az éppen domináns tőzsdei trendeket jellemzik. De mit is jelent a két állat küzdelme a parketten?
Az árfolyamok alakulását jellemző „bika” vagy „medve” uralta piacok eredete az említett állatok támadási szokásaiból ered. A bika alulról felfelé csap ellenfelére szarvával, a medve pedig felülről lefelé méri a csapást mancsával. Ezért amikor az árfolyamok hosszabb időn át emelkednek, a tőzsdét a bika uralja, eséskor pedig a medve a domináns.
Akkor beszélünk bika- avagy medvepiacról, ha az árfolyamok csúcsról esnek, illetve alsó szintről legalább 15 százalékban emelkednek, és ez trendszerűen, tehát hosszabb idő alatt megy végbe.
Régóta ismerik a kifejezéseket a tőzsdével foglalkozó érdeklődők. Pontosan nem lehet tudni, ki használta őket először, de valószínűleg az Egyesült Államokban születtek. Már az 1920-as években is fellelhetők a tőzsdei ármozgásokkal foglalkozó elemzésekben.
A leghosszabb ismert bikapiac (bull market) 1983-tól 1997-ig tartott, amelyet csak időlegesen szakított félbe az 1987-es, két nap alatt – „fekete péntek”, „véres hétfő” – lezajló, 20 százalékot meghaladó áresés. Ma már a szakemberek többsége csak korrekciónak tekinti ezt a krachot. A piacok ugyanis alapvetően „egészségesek” voltak, az áresést gyorsan kiheverték. Az 1987. október 19-én bekövetkezett „véres hétfőn” az akkoriban – és ma is – legfőbb mutatónak számító részvényindex (az S and P 500) 220-as szinten zárt. Az 1983-ban regisztrált 110-es szinthez képest ez még mindig mintegy 100 százalékos emelkedést jelentett, tíz év múlva, 1997-ben pedig 740-ig kúszott fel a mutató. Tizennégy év alatt tehát csaknem hétszeresére növekedett az indexet alkotó 500 részvény árfolyama.
Az eddigi leghíresebb „medvepiac” az 1929–33-as nagy válsághoz köthető. A Dow Jones-index 1929 szeptemberében 386-os történelmi csúcsot ért el. A piac 1932 júliusában érte el a gödör alját 40,56 ponttal. Ez 89 százalékos árfolyamveszteséget jelent. Olyan lecsúszás ez, mintha az OTP Bank papírjai 10 000 forint/részvény árfolyamról 1100 forintig esnének vissza.
Egyébként a Dow Jones csak 1954-ben tudta újra beállítani 1929-es csúcsát.
A legújabb kor vélhetőleg leghosszabb ideig tartó medvepiaca Japánban alakult ki, ahol a fő mutató, a tokiói tőzsdeindex, a Nikkei 225 1989. december 29-én 38 915 ponton zárt. Most október 8-án ugyanez az index 9203 ponton fejezte be a kereskedést. Százalékban kifejezve ez 77 százalékos árfolyamveszteség tizenkilenc év alatt. A japán medvepiac kialakulásának oka egyébként az ottani ingatlanpiaci buborék kipukkadásának köszönhető…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.