Megrogynak a pénzvilág tartóoszlopai

Újabb és újabb pofonok terítik le a pénzvilág óriásait, s a csődök Európát sem kímélik. Csak a mögöttünk álló hét végén három európai és egy amerikai pénzintézet rogyott térdre, amelyeket az állam és a többi bank próbál meg talpra állítani. A Nemzetközi Valutaalap szerint a jövőben szigorúan a bankok körmére kell nézni.

2008. 10. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magasabb sebességre kapcsolt a pénzügyi válság a hét végén. Mint kiderült, négy nagy banknak is külső, többségében állami segítségre van szüksége az életben maradáshoz. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője, Dominique Strauss-Kahn szerint most a politikusok a pénzügyi rendszer összeomlásának elkerülésére közpénzeket nyomnak a gazdaságba, mert ezen múlik annak stabilitása. De aztán szigorúbb ellenőrzésre van szükség, mert egyébként mindenki azt fogja gondolni, hogy az állam a hozzá nem értő menedzserek és a mohó spekulánsok segítségére siet, amikor kell – közölte. Jelenleg a pénzügyi anarchiával kell szembenéznünk – állítja Strauss-Kahn. A tűzoltást követően nagyon szigorúan szabályozni kell az intézményeket és a pénzügyi piacokat. Azért robbant ki a válság, mert nem voltak megfelelő szabályok, s az ellenőrzés sem volt elég szigorú – állítja az IMF vezetője.
A számonkérés gondolata a briteknél is szóba került. George Osborne, az ellenzéki brit Konzervatív Párt árnyékkormányának pénzügyminiszter-jelöltje kijelentette: aki kockáztat, annak kell viselnie a költségeket is. Akik olyan fizetéseket folyósítanak maguknak, amelyek messze meghaladják bármely más társadalmi réteg javadalmazását, fel kell készülniük e jövedelmek elvesztésére, ha hibáznak.
Mint arról lapunkban már olvashattak, az egyik legnagyobb brit jelzálogbankot, a Bradford & Bringleyt az állam menti meg. Először saját tulajdonába veszi, majd eladja.
A jelek szerint egyébként nemcsak az Egyesült Államokban, de Európa mind több országában is úgy ítélik meg, hogy az állam jó gazda: maratoni tárgyalás után vasárnap este éjfél előtt úgy döntöttek, hogy az állam dobjon mentőkötelet a reménytelenül fuldokló belga–holland Fortis banknak. A döntés értelmében a belga, a holland és a luxemburgi állam 11,2 milliárd eurót ad. A belga állam részesedése ebből 4,7 milliárd euró annak fejében, hogy a Fortisban 49 százalékos részesedést szerez. A holland kormány négy, a luxemburgi kormány pedig 2,5 milliárd euróval száll be átváltható kötvényekért cserébe.
A belga–holland csoport egyébként az ABN Amro bankban lévő részesedését is eladja. Meg nem erősített belga források szerint az ING holland csoport tízmilliárd eurót adhat az ABN Amro azon részvényeiért, amelyeket a Fortis egy évvel ezelőtt több mint 24 milliárd euróért vásárolt meg. Ez a Fortisnak 14 milliárd dolláros veszteséget jelentene. De – Didier Reynders belga pénzügyminiszter szerint – a BNP Paribas is felléphet vásárlóként.
A belga kormány közben bejelentette, hogy teljes mértékben garantálja a betétek biztonságát, ami nyilván magyarázza a belga fővárosban lévő Fortis bankfiókok előtt látható teljes nyugalmat. A Fortis a 25 ezer alkalmazottjával az ország legnagyobb munkaadója a magánszektorban, s másfél millió belga háztartás, azaz a lakosság felének bankszámláit, illetve biztosítását kezeli.
Az Európai Bizottság gyors ülésben vizsgálja majd meg a Fortis részleges államosítását, mégpedig azért, hogy volt-e szó állami segítségről.
A német Hypo Real Estate a hét végén szintén a tönk szélére került, ám bankok egy csoportja többnapos tárgyalás után végül a megmentéséről egyezett meg. Több tőzsdei és nem tőzsdei bank, valamint a német állam rakott össze egy olyan 35 milliárd eurós hitelkeretet, amelyből szükség esetén a Hypo lehívhatja a szükséges összeget. A hitelkeretet két részre osztották, egy 14 és egy 21 milliárdosra. Az elsőnek negyven, míg a másodiknak száz százalékát biztosítja az állam. Ezzel a Hypo szerint a finanszírozási gondjai 2009 végéig megoldódtak.
Az amerikai Wachoviáról is kiderült a hét végén, hogy előzetes tárgyalásokat folytat a felvásárlásáról. Az MTI értesülése szerint a Citigroup Inc. vásárolhatja meg a Wachovia banki tevékenységét egy olyan ügylet révén, amelyet a Szövetségi Betétbiztosító (FDIC) felügyel. A Citigrouphoz kerül a Wachovia öt betétgyűjtő vállalata, s elsőrangú, valamint alárendelt kölcsönállománya is; a Wachovia marad a tulajdonosa brókercégének, az AG Edwardsnak és vagyonkezelő üzletágának. A megállapodás szerint a Citigroup Inc. 42 milliárd dollár veszteséget és 312 milliárd dolláros hitelállományt nyel el, az e feletti veszteséget az FDIC állja.
A bankcsődökből egyértelművé vált tehát, hogy a válság nemhogy nem ért véget, de talán még ki sem tombolta magát igazán. Szinte biztos, hogy újabb bankcsődökkel kell számolni a közeljövőben. A kérdés csupán az, hogy ki lesz a következő áldozat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.