FT.com
A globális londoni lap internetes kiadásán tegnap tizenegy órakor jelent meg a Magyar forint esik a külső adósságtól való félelmek miatt címet kapott cikk, amely szerint a magyar gazdaság különösen sérülékeny az euróövezet – Magyarország legfőbb kereskedelmi partnere – gaz-dasági lassulására. E félelem csak erősödött azzal, hogy a német beruházók hangulata rekordmélyre süllyedt.
Egy izlandi küldöttség érkezett Moszkvába, hogy ott megbeszéléseket folytasson a skandináv szigetország pénzügyei stabilizálására felveendő négymilliárd euró összegű orosz kölcsön feltételeiről.
Herald Tribune
A New York Times globális ki-adásaként megjelenő, Párizsban szerkesztett amerikai lap A Gazprom tárgyalásokat kezd Palin szövetségi államában címmel arról ír, hogy a legnagyobb orosz energiacég felajánlotta, segít Alaszkának abban, hogy az növelje földgázszállítását az Egyesült Államokba, noha Sarah Palin kormányzó alelnöki kampányában óvott attól, hogy Oroszország „feléledhet”. A Gazprom csúcsvezetői közül nyolcan – beleértve Alekszej Miller vezérigazgatót – már megérkeztek Anchorage-ba, ahol a szövetségi állam természeti erőforrás minisztériumával, valamint a Conoco-Phillips vezérigazgatójával tartottak megbeszéléseket.
Information Clearing House
A népszerű amerikai hírportál arról közöl jelentést, hogy a szunnita Mozlim Tudósok Szervezete fatvát adott ki, amely megtiltja a hosszú távú iraki–amerikai biztonsági megállapodás aláírását. A szervezet „árulással” vádolja meg azon kormányzati tisztségviselőket és törvényhozókat, akik a megszállókkal kötendő megállapodást aláírnák.
Patrick J. Buchanan, Nixon, Ford és Reagan elnök volt tanácsadója Likvidálni a birodalmat címmel arról ír, hogy az Egyesült Államok „Visa kártyáját” pillanatokon belül „érvénytelenítik”. Amerikának nincs tartaléka. A lakosság nem takarított meg pénzt. A gazdagok – Kína, Japán, Szaúd-Arábia, az öbölbeli országok – nem szívesen adnak kölcsönt, ugyanis az állami alapokból már milliárdokat fektettek be amerikai bankokba, és ez rossz üzletnek bizonyult. Amikor az amerikai piacok bedőlnek, a vagyon eltűnik, „mit csinálunk 750 támaszponttal és a csapatokkal 100 országban?” A katonai hatalmi leépülés máris megkezdődött. Bush visszatáncolt észak-koreai konfrontációjától. Washington dél-amerikai érdekeit nemcsak Kuba, de Venezuela, Bolívia, Ecuador, Nicaragua és Honduras is megkérdőjelezi. Brazília, Argentína és Chile a saját útját járja. Oroszország ismét kiterjeszti hegemóniáját a Kaukázusra, ballisztikus rakétákat tesztel. Kína gazdasága évi tíz százalékkal nő.
Gulyás Gergely Magyar Péterről: Abban, hogy bolond, abban teljes volt köztük az egyetértés