Herald Tribune
Amerika dogmáit, a Wall Streetet, a kapitalizmus és a globalizmus eddigi formáit temeti a Párizsban szerkesztett globális amerikai lap, amelynek szerkesztőségi oldalán Roger Cohen az Egyesült Államok egyértelműen domináns szerepét siratja azzal a példával, hogy míg „az amerikai gazdaságot 700 milliárd dollárral társadalmasítják”, addig Újdelhiben Damien Hirst brit művésznek az akváriumba zárt, formaldehidben tartósított, aranyszarvú marháiért és disznajaiért a világ izmosodó hatalmaiban élő gazdagjai 200 millió dollárt adtak ki, mintha fütyülnének arra, mi történik Amerikával, az óceán fenekére süllyedt Lehman Brothersszel és társaival.
*****
A New York Times nagy globalistája, Thomas L. Friedman Cohen kollégájához hasonló szomorúsággal helyezkedik szembe saját korábbi dogmáival, és felteszi a kérdést, ha a kormány nem segítette volna ki Fannie Mae-t, a Freddie Macet, az AIG-t, nem mentette volna meg őket az Ike hurrikántól, és nem öntött volna hatalmas pénzt a bankrendszerbe, „gazdaságunk szétesett volna”. Tényleg a kormány az ostoba és a piac az okos? „A globalizációnak ebben a korában a kormány fontosabb, mint valaha”, állapítja meg.
FT.com
Niall Ferguson, a Harvard és Oxford egyetem világhírű pénztörténésze hat okot sorol fel, amelyek miatt szerinte az amerikai kormány intézkedései se hozzák meg a kívánt eredményt. Az ötödik oknál megemlíti a feltörekvő piacok sorát – Magyarországgal kezdve –, ahol a növekedés nulla, „ha nem negatív”.
*****
A lap egyik levélírója szerint az Irakban a háborúra elszórt gigantikus összegek miatt az Egyesült Államoknak nem maradt pénze saját gazdasági rendszere helyre tételére.
Egy másik olvasó szerint: „IndyMac, Freddie Mac, Fannie Mae, AIG. Bocsánat, hogy történelmileg összekeveredtem, de George Bush vagy Sztálin ígérte: egyetlen országban építi fel a szocializmust?”
*****
Szingapúr csillogó fényei első vonalbeli amerikai közgazdászokat vonzanak a városállamba, elsősorban az ott számukra kínálkozó izgalmas kutatási lehetőségek miatt.
*****
SS- és fasiszta egyenruhába öltöznek Olaszországban – olyanynyira hódít a Mussolini iránti nosztalgia. Ignazio La Russa honvédelmi miniszter meg rehabilitálni akarja azokat, akik a salói „náci bábköztársaságban” harcoltak a fasizmusért.
Jordán Tamás elmondta, mit gondol arról, hogy Magyar Péter őt is megsértette