Napi sajtószemle

2008. 10. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

VASABLADET
A finnországi svéd kisebbség lapjában megjelent cikk arról számol be, hogy az ottani kisebbségi szakértők milyen tapasztalatokat szereztek a szlovákiai magyarokról. „A szlovákiai magyarok között a többségi lakosság előtti meghunyászkodás jelei láthatók. Számos magyar idegenkedik azon radikális csoportoktól, amelyek hajlandóak a barikádra menni, és nagyobb nyelvi jogokat követelni. A meghunyászkodó csoportok azt hiszik, hogy nincs értelme veszekedni egy olyan helyzetben, amikor a legtöbben amúgy is tudnak szlovákul. Úgy vélik, hogy a társadalmi béke sokkal fontosabb annál, minthogy minden helyzetben érvényesüljenek az emberi jogok. Finnországban olyannyira ismertek az ilyenfajta csoportok, hogy még köznapi nevük is van. Kushadóknak hívják őket. A radikálisabb csoportok szerint a magyarok nem tudnak kimenekülni a megaláztatásból, ha a központi magyar intézmények – beleértve a magyar nyelvű napilapot, az Új Szót – a megalkuvó csoportok kezében vannak.”
A lap véleménye: „Ez tényleg így van. Másrészt a szlovákiai magyarok túlzottan militáns magatartással sem érnek célt. A magyaroknak szükségük van a segítségünkre, és nekünk az övékre. A kisebbségeknek világszerte segíteniük kell egymásnak.”


The Guardian
A baloldali brit lapban Hegyi Gyula szocialista európai parlamenti képviselő Az új Varsói Szerződés címen, valamint Lengyelország és a balti államok oroszellenes és Amerika-barát informális szövetséget hoztak létre alcímmel megjelent cikkét azzal fejezi be, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jó kapcsolatokat akar fenntartani Oroszországgal, amely nemcsak Magyarország fő földgáz- és olajszállítója, de exportpiaca is. Gyurcsány célja, hogy a biztonság terén a Washington iránti lojalitást kiegyensúlyozza a Moszkvával fenntartott megfelelő kapcsolatokkal és egy későbbi európai külpolitika iránti elkötelezettséggel. Budapestnek olyan közös európai stratégiára van szüksége, amelynek alapja katonai-stratégiai szövetség az Egyesült Államokkal és konstruktív együttműködés Oroszországgal.


npr
Az amerikai félközszolgálati rádióadó Ahmadinezsáddal készült hosszabb interjújában az iráni elnök a hallgatókat emlékeztette arra, hogy 55 évvel ezelőtt az amerikai kormány puccsal döntötte meg a teheráni kormányt, 25 éven át zsarnoki rendszert tartott fenn, mialatt százezreket börtönöztek be, és „olajunkat amerikai cégek fosztották ki”. Hozzátette: „ameddig az iráni nép közös akarattal, demokratikus úton fel nem kelt, hogy létrehozza az iszlám forradalmat”. A tudósító így vágott közbe: „Kevés időnk van – higgye el, hogy ismerem a történelmet”. Az elnök: „Ön igen, de hallgatóinak ismételni kell.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.