Hetedik mennyországban

„Csupán” a strukturális alapokból 4,4 milliárd eurót fizetett ki tévesen az Európai Unió tavaly. Ekkora összeget eddig az Európai Számvevőszék korábbi jelentéseiben még nem kérdőjelezett meg. A majd ezermilliárd forint értékű öszszeget többek között luxusvacsorákra, vagy éppen bordélyházra költötték.

2008. 11. 23. 19:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A visszaélések ellenére a számvevők – az elmúlt 14 év óta először – pozitív értékeléssel hagyták jóvá az Európai Unió 2007-es, 114 milliárd euró összegű költségvetését és a pénzügyi helyzet kimutatását is rendben lévőnek találták. A 42 milliárd eurós regionális és szociális alapok legalább 11 százalékát ugyanakkor nem kellett volna kifizetni. A téves kifizetésekért a tagországok és az Európai Bizottság közösen felelős. Fazakas Szabolcs, az Európai Parlament költségvetési ellenőrzési bizottságának magyar tagja lapunknak elmondta: e pozitív kimenetel „az Európai Bizottság és az Európai Parlament négyéves következetes erőfeszítésének eredménye, amelynek során politikai és szakmai ráhatással igyekeztek elérni, hogy a tagországok betartsák az európai előírásokat”. A szocialista képviselő hozzátette: nem téveszthető szem elől az, hogy Európa komoly válsággal néz szembe, és ezért „különösen az új tagországok – köztük hazánk – számára bír nagy jelentőséggel, hogy a jövőben gyorsabban, minél kevesebb bürokrácia mellett juthassanak hozzá a felzárkózási forrásokhoz”.
A tavalyi költségvetésben a mezőgazdaság 51 milliárd eurós öszszeggel szerepelt, azaz a költségvetésnek a 44,8 százalékát képviseli. Az Európai Számvevőszék itt is számos hibát talált: „A megvizsgált 196 esetből 61-ben hibákat tapasztaltunk, és ezek kétharmada, azaz negyven súlyos hibának tekinthető.” A számvevők szerint azonban a hibák nem mindegyike csalás eredménye: a számvevők kilenc csalásra bukkantak.
A brit Open Europe nevű, euroszkeptikus szervezet azonban már kevésbé elégedett, és jelentésében azt mutatta be, hogy a több mint százmilliárd eurós európai uniós költségvetésből minden évben százmilliós nagyságrendben használnak fel támogatásokat szabálytalan vagy csalárd módon vállalkozók, szélhámosok vagy politikusok – nem utolsósorban az Európai Parlament politikusai, akik közül például hatvanan egy időben rendszeresen a strasbourgi plenáris hét péntekjére igényeltek kétszáz euró napidíjat, holott a teljes plenáris ülés csütörtök délután hivatalosan is befejeződik.
Az Open Europe (Nyitott Európa) a jobb átláthatóság kedvéért százas toplistát is készített a kirívó csalásokból. Belgiumban például egy 12 millió eurós uniós támogatásról derült ki, hogy valójában Charleroi városában (ide érkeznek Budapestről a Wizzair járatai is) luxusvacsorákra és utazásokra költötték. Ebből ünnepelték a szocialista párt választási győzelmét. A spanyolországi Chirivelben uniós pénzből üzemeltettek egy bordélyházat Hetedik Mennyország néven. Hull brit városban egy nyilvános vécé építését oldották meg uniós pénzből, amit Brüsszel hivatalosan a versenyképesség javítására folyósított. Egy belga uniós bürokratáról kiderült, hogy a húsz évvel korábbi csernobili atomerőmű-katasztrófa áldozatainak szánt támogatást saját magára költötte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.