Information Clearing House
Paul Craig Roberts, Reagan elnök volt pénzügyi államtitkára, a rendkívül sikeres reagani gazdaság, a „Reaganomics” megalkotója a népszerű amerikai hírportálon megjelent cikkében azt írja, mind Robert Reich, a megválasztott Obama amerikai elnök egyik tanácsadójának, mind pedig az orosz közgazdász Hazinnak az amerikai gazdaságról kialakított igen borúlátó véleménye (hosszabb ismertetését lásd itt, pénteki számunkban – L. I.) minden bizonynyal túl optimista. (Reich szerint „miniválsággal” állunk szemben, Hazin – aki két évvel előre megjósolta a mai összeomlást – véleménye szerint pedig jön még a „második Nagy Válság”.) „Nem tudom megjósolni a jövőt. De a problémákat el tudom magyarázni és azt, hogy miként térnek el a korábbi idők bajaitól, és hogy a régi gyógyszerek és a Reich által javasolt közmunkaprogramok nemigen tudják majd újjáéleszteni az amerikai gazdaságot.” Hazin, valamint Herman Daly, a Maryland Egyetem közgazdásza és Roberts véleménye szerint is a fogyasztói eladósodottság robbanása tartotta életben az amerikai gazdaságot. Az eladósodottság növekedése oly mértékben lépte túl a jövedelmek növekedést, hogy a fogyasztói hitelek és a bankkölcsönök fokozása lehetetlen. A fogyasztók adósság alatt nyögnek. Vagyis a monetáris politika nem tud segíteni. Az amerikaiak nem tudnak még többet kölcsönözni azért, hogy még többet fogyasszanak. Ki finanszírozza akkor a közmunkával építendő infrastrukturális munkákat? „Nem az amerikaiak. Az Egyesült Államokban a megtakarítás aránya nulla vagy negatív. A kényszerű házeladások száma több millió.
A Clinton-időkben megreformált statisztika mércéjével mérve az amerikai munkanélküliségi arány mintegy 15 százalékos. Clinton úgy „reformálta” meg a statisztikát, hogy azokat már nem számítják munkanélkülieknek, akik az álláskeresést reménytelennek találják. Roberts számos más elem vizsgálata után arra a következtetésre jut, hogy a korábbi válságkorszakkal lehetetlen párhuzamot vonni. Sokkal inkább Weimarral. „A gyenge képességű Clinton- és Bush-kormányzat, a szabályozás nélkül működő bankárok és a Wall Street bűnözői, a kapzsi vállalatvezetők és a gondolat nélküli közgazdászok elpusztították az amerikai gazdaságot.” Egyetlen kiút van csak. A költségvetés megnyirbálása a szükségtelen háborúk, a felesleges katonai költségek lefaragásával és a kereskedelmi deficit csökkentésével úgy, hogy visszahozzák Amerikába a külföldre exportált munkahelyeket.
BusinessWeek
Szlankó Bálint Budapestről az amerikai üzleti hetilapban a magyarországi válságról írt cikkében egyformán teszi felelőssé mind a kormányt, mind pedig az „idióta ellenzéket”.
A brüsszeli Magyar Ház előtt támadták meg a HírTV riporterét a szélsőbaloldali tüntetők, a rendőrök mentették ki