Napi sajtószemle

2008. 11. 27. 10:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Information Clearing House
Paul Craig Roberts, Reagan elnök volt pénzügyi államtitkára, a rendkívül sikeres reagani gazdaság, a „Reaganomics” megalkotója a népszerű amerikai hírportálon megjelent cikkében azt írja, mind Robert Reich, a megválasztott Obama amerikai elnök egyik tanácsadójának, mind pedig az orosz közgazdász Hazinnak az amerikai gazdaságról kialakított igen borúlátó véleménye (hosszabb ismertetését lásd itt, pénteki számunkban – L. I.) minden bizonynyal túl optimista. (Reich szerint „miniválsággal” állunk szemben, Hazin – aki két évvel előre megjósolta a mai összeomlást – véleménye szerint pedig jön még a „második Nagy Válság”.) „Nem tudom megjósolni a jövőt. De a problémákat el tudom magyarázni és azt, hogy miként térnek el a korábbi idők bajaitól, és hogy a régi gyógyszerek és a Reich által javasolt közmunkaprogramok nemigen tudják majd újjáéleszteni az amerikai gazdaságot.” Hazin, valamint Herman Daly, a Maryland Egyetem közgazdásza és Roberts véleménye szerint is a fogyasztói eladósodottság robbanása tartotta életben az amerikai gazdaságot. Az eladósodottság növekedése oly mértékben lépte túl a jövedelmek növekedést, hogy a fogyasztói hitelek és a bankkölcsönök fokozása lehetetlen. A fogyasztók adósság alatt nyögnek. Vagyis a monetáris politika nem tud segíteni. Az amerikaiak nem tudnak még többet kölcsönözni azért, hogy még többet fogyasszanak. Ki finanszírozza akkor a közmunkával építendő infrastrukturális munkákat? „Nem az amerikaiak. Az Egyesült Államokban a megtakarítás aránya nulla vagy negatív. A kényszerű házeladások száma több millió.
A Clinton-időkben megreformált statisztika mércéjével mérve az amerikai munkanélküliségi arány mintegy 15 százalékos. Clinton úgy „reformálta” meg a statisztikát, hogy azokat már nem számítják munkanélkülieknek, akik az álláskeresést reménytelennek találják. Roberts számos más elem vizsgálata után arra a következtetésre jut, hogy a korábbi válságkorszakkal lehetetlen párhuzamot vonni. Sokkal inkább Weimarral. „A gyenge képességű Clinton- és Bush-kormányzat, a szabályozás nélkül működő bankárok és a Wall Street bűnözői, a kapzsi vállalatvezetők és a gondolat nélküli közgazdászok elpusztították az amerikai gazdaságot.” Egyetlen kiút van csak. A költségvetés megnyirbálása a szükségtelen háborúk, a felesleges katonai költségek lefaragásával és a kereskedelmi deficit csökkentésével úgy, hogy visszahozzák Amerikába a külföldre exportált munkahelyeket.

BusinessWeek
Szlankó Bálint Budapestről az amerikai üzleti hetilapban a magyarországi válságról írt cikkében egyformán teszi felelőssé mind a kormányt, mind pedig az „idióta ellenzéket”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.