Orosz közeledés Brüsszelhez

Az orosz emigrációnak kétszáz éve kedvelt franciaországi városa Nizza, mondta Vlagyimir Csizsov, Oroszország brüsszeli EU-nagykövete még szerdán a belga fővárosban tartott sajtókonferenciáján, mintegy jelezve, hogy Nicolas Sarkozy francia elnök, az Európai Unió soros elnökének első embere jelképes gesztust tett azzal, hogy az uniós–orosz csúcsot ebben a városban tartják.

2008. 11. 25. 19:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mind a tegnapi nizzai csúcson, mind pedig a szomszédos Cannes-ban még csütörtökön tartott EU–orosz üzleti megbeszéléseken – ahol Dmitrij Medvegyev orosz elnök szintén részt vett az üzleti és pénzügyi élet ötszáz képviselőjével – páratlan biztonsági intézkedéseket léptettek életbe. Amint Medvegyev hét méter hosszú páncélozott limuzinja a nizzai EU–orosz csúcstalálkozó színhelyéül szolgáló Szárd Királyok palotája elé hajtatott, egy bámészkodó azt kérdezte: „Medvegyev azt hiszi, hogy Grúziában sétálgat?” A langyos melegben a tárgyaláson részt vevők érkezésére váró oroszul és franciául beszélő kis csoport pedig lelkesen „Nicolas! Nicolas!” kiáltásokkal fogadta Sarkozy elnököt.
Az EU–orosz csúcs lezárása után tartott sajtótájékoztatón Sarkozy és Medvegyev szavaiból kiderült: a hét végén Washingtonban kezdődő G20-as csúcsra a nemzetközi pénzügyi reformot célzó európai és orosz javaslatok igen közel kerültek egymáshoz, de egyben eltávolodtak Bush amerikai elnök azon kategorikus kijelentésétől, hogy az amerikai kormány nem hajlandó a pénzügyi rendszer alapvető átalakítására. Ezt Sarkozy francia elnök ezekkel a szavakkal foglalta össze: „azt hiszem, elmondhatom, hogy az orosz technikai jellegű, pénzügyi és gazdasági javaslatok igen jók, és azok erősen közelítenek az európai javaslatokhoz.” Hozzátette: „Nagyon örülök annak, hogy Oroszország akaratából erős döntések születhetnek a washingtoni csúcson.” Medvegyev pedig egyenesen azt mondta: „Moszkva és Brüsszel Washingtonban azonos álláspontot képvisel majd a nemzetközi pénzügyi szféra reformjaira vonatkozóan.”
Ami a „rakétakérdést” illeti, Sarkozy elnök a sajtónak azt mondta: aggasztja Medvegyev elnöknek az a kijelentése, hogy Oroszország rakétákat telepíthet Kalinyingrádban. Elmondta, nyomatékosan kérte az orosz elnököt, ne telepítsenek egyetlen rakétát „egyetlen enklávéban sem” addig, ameddig nem tárgyalnak az összeurópai biztonságról. Az orosz elnök november 5-én ugyanis bejelentette, hogy Moszkva Iszkander rakétákat telepíthet az uniós országok által körbevett Kalinyingrád térségébe, hogy „semlegesítse” az amerikai rakétavédelmi pajzs elemeit, ha azokat telepítenék Lengyelországban és Csehországban. Lapunk ugyanakkor még Brüsszelben, elutazása előtt arról kérdezte a Nizzába orosz részről főtárgyalóként Medvegyevet elkísérő Csizsov nagykövetet, hogy Moszkva megváltoztatná-e álláspontját az esetleges kalinyingrádi telepítéssel kapcsolatban, ha Washington teljes hozzáférést biztosítana az oroszok számára. A nagykövet azt felelte: mivel az amerikai álláspont az ügyben már eddig is sokat változott, hazája nyitott a washingtoni álláspont további változásainak megvizsgálására is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.