
origo.hu
Főügyészség: Nem „kamu” a Városháza-ügy
Alagútomlás Kínában. Beomlott tegnap a kínai Hangcsouban egy épülő metróalagút, legkevesebb hárman meghaltak, tizenhét ember eltűnt. A tragédia helyszínén, a város egyik főutcáján 15 méter mély és 75 méter hosszú kráter keletkezett. Az óriási hasadék tizenegy gépkocsit nyelt el, a mélybe zuhant egy busz is, amelynek harminc utasát felszínre hozták. A mentést nehezítette, hogy az alagutat ötméteres víz árasztotta el. (MTI)
Elképzelhető, hogy sorozatos szakmai vétségek okozták a romániai Zsil-völgyben a hét végén bekövetkezett bányaszerencsétlenséget. A kőszénlelőhelyeiben gazdag dél-erdélyi Hunyad megyében, Petrilla városában szombaton délután néhány órás különbséggel egymás után kétszer robbant be a fejtésben felgyűlt metángáz. Az első, helyi idő szerint 15 órakor bekövetkezett detonáció idején a petrozsényi kőszénfejtő társasághoz tartozó helyi kirendeltség száz vájára tartózkodott a mélyben. Noha előzetes információk szerint az ezerméteres mélységben dolgozó bányászokat szénkitermelés közben lepte meg a robbanás, tegnap kiderült, hogy a vájárok az izzó ásvány lehűtését kapták feladatul. A nyolc életet követelő sújtólégrobbanás után a dolgozók többségének sikerült feljönnie a felszínre, a petrillai bányakirendeltség vezetősége pedig úgy döntött, két bányamentő-alakulatot küld a sérültekért. Petru Dragoescu, a petrozsényi társaság biztonsági és munkavédelmi igazgatója szerint a mentést „erkölcsi okokból” kellett elrendelni, noha az illetékesek tudták: a fejtésben még mindig magas a metángáz- és szén-monoxid-koncentráció. A négy órával később történt újabb robbanásban négy bányamentő – közöttük a magyar nemzetiségű Elekes Attila – vesztette életét, így a halálos áldozatok száma tizenkettőre emelkedett. Tizenhárom alkalmazott szenvedett súlyos sérüléseket, közülük nyolcat tegnap reggel a bukaresti kórházba szállítottak, és valamennyit megműtötték. Öt bányász állapota válságos, emiatt az orvosok igen visszafogottan nyilatkoztak életben maradási esélyükről, mivel testfelületük nyolcvan százaléka megégett, ráadásul a belélegzett gáz és forró szénpor miatt a tüdejük is roncsolódott.
A bányatársaság szakértői csak a második szerencsétlenség után, szombaton este döntöttek úgy, hogy 48 órára felfüggesztik a kutatást. A helyszínre érkezett Traian Basescu államfő és három miniszter is. Varujan Vosganian, a gazdasági és pénzügyi tárca vezetője tegnap közölte, az ügyészség és a munkavédelmi felügyelőség vizsgálatának idejére felfüggesztette tisztségéből a petrillai bányakirendeltség vezetőségét. A miniszter szerint a bukaresti kormány az idén 22,6 milliárd forintnak megfelelő összeget utalt ki a Zsil-völgyi bányatársaságnak, és most kiderítik azt is, elég pénzt fordított-e a társaság a technológia korszerűsítésére és a biztonság javítására.
A román kormány és a petrozsényi bányatársaság anyagi támogatásban részesíti a megsebesült vájárokat és a halálos áldozatok hozzátartozóit, az elhunytak családjai 4,2 millió forintnak megfelelő összeget kapnak. Eközben petrillai bányászok, valamint az áldozatok rokonai arra panaszkodnak, hogy a bányatársaság vezetősége egy hete tudta, hogy a mélyben felgyűlt gázkoncentráció miatt veszélyes folytatni a kitermelést, ennek ellenére naponta leküldték a vájárokat. Többen azt állítják, a nem megfelelő munkakörülményekre figyelmeztető dolgozókat elbocsátással fenyegették. Iulian Iancu, a román parlament ipari bizottságának elnöke tegnap úgy nyilatkozott, hogy a petrillai bányában olyan technológiát alkalmaznak, amelyet egy néhány évvel ezelőtt Zsilvajdejvulkányban történt, szintén halálos áldozatokat követelő baleset miatt betiltottak a hatóságok.
A szombati kettős sújtólégrobbanás az elmúlt húsz év legsúlyosabb bányaszerencsétlensége Petrillán. A bányászvárosban 1982-ben tizennégyen vesztették életüket, tizenöten pedig megsérültek a szénpor belobbanása nyomán. Az azóta eltelt időszakban történt munkabalesetekben ugyanitt tíz bányász meghalt, több mint húsz pedig súlyos sérüléseket szenvedett. A Zsil-völgyi kőszénfejtő tárnákban 2003-tól napjainkig háromszáz munkabalesetet regisztráltak, hat halálos áldozattal. Az 1989-es rendszerváltáskor a Hunyad megyei bányákban még hatvanezer vájár fejtette a szenet, ma tizenegyezerre rúg a számuk. Az elbocsátott vájárok jelentős része nem tudott elhelyezkedni, ezért a Zsil-völgyiek hosszú ideje súlyos szociális gondokkal küszködnek.
Főügyészség: Nem „kamu” a Városháza-ügy
Zelenszkijnek vége, kemény üzenetet kapott az ukrán vezető
Hátrahagyta érettségiző lányát Liptai Claudia, útnak indult családjával
Fico megakapta a lengyelek engedélyét, hogy Putyinhoz menjen: Ukrajna tombol, szerinte ez gyalázat
„A gázsiról majd a helyszínen beszélünk?” - G.w.M-en röhög az egész internet
Látványos fordulat: hangnemet váltottak az ukránok, már minden magyar követelésnek eleget tennének
Meddig tart még a májusi eső? Mutatjuk, mikor robban be a nyár
Szomorú hír érkezett: elhunyt a TV Paprika népszerű séfje
Trump is megszólalt India és Pakisztán kapcsán
Megvan az Aranylabda új esélyese? A Barcelona ennek nagyon nem örülhet
Két napig sírt az Inter hőse, de ígéretet tett családjának a Barcelona ellen
Ismert ember ölte meg a feleségét a II. kerületben
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.