(Kolozsvár)
Nagyszabású méhnyakrák elleni kampány veszi kezdetét ma Romániában, ahol 110 ezer negyedikes lányt részesítenek védőoltásban a lakosság számára ingyenes program keretében. Eugen Nicolaescu egészségügyi miniszter azzal indokolja a védőoltási kampányt, hogy az elmúlt 18 évben Romániában folyamatosan nőtt a méhnyakrákban szenvedők száma: évente 3000 megbetegedést diagnosztizálnak, és naponta hat nő halálát okozza a kór. Keleti szomszédunknál átlagosan 6,3-szer magasabb a méhnyakrák miatti elhalálozási arány, mint az Európai Unió többi tagállamában. Nicolaescu közölte: az oltási kampányra 23 millió eurót fordít a bukaresti egészségügyi tárca, s ez lényegesen kevesebb annál az évi 70 millió eurónál, amit a méhnyakrákban szenvedő nők kezelésére költenek. A tízéves lányok beoltása jelentősen csökkenti a megbetegedés kialakulását, hiszen ezzel megelőzhető a humánpapilloma-vírus fertőzés. Fontos a védettség biztosítása a szexuális élet megkezdése előtt, s ehhez az oltás a leghatékonyabb módszer – érvelt a romániai program mellett Eugen Nicolaescu. A szülők megtagadhatják gyerekük beoltását, amit írásban kell a hatóságok tudomására hozniuk, ebben az esetben azonban nekik kell vállalniuk a felelősséget a következményekért.
Szülők és szakértők körében máris megoszlanak a vélemények a kormány intézkedésével kapcsolatban. Elsősorban az Európai Gyógyszerügynökség (EMEA) év elején tett bejelentése ad okot aggodalomra. Eszerint megfigyelés alá helyezték a Gardasil nevű oltóanyagot, miután két, a humán- papillomavírus ellen beoltott fiatal lány meghalt. (Romániában ugyan-ezt, valamint a Cervarix oltóanyagot használják). A vizsgálatok nyomán kiderült: az Ausztriában és Németországban bekövetkezett halálesetek egyikénél sem bizonyított, hogy közvetlen kapcsolat lenne az oltás és a haláleset között. A szakterülete egyik legnagyobb tekintélyének számító Adrian Streinu-Cercel, a bukaresti Matei Bals Járványügyi Intézet igazgatója szerint nem kockázatos a HPV-oltás, a kockázati tényezők között csupán az oltás helyének bepirosodása, feldagadása vagy a láz szerepel. Ezzel szemben Molnár Géza, a Romániai Járványügyi Társaság elnöke kifogásolja: a bukaresti tárca anélkül tette kötelezővé a gyermekek beoltását, hogy előtte minden érintettet – szülőket, orvosokat és pedagógusokat – tájékoztatott volna a programról.
A kolozsvári járványkórház igazgatója szerint kérdéses, hogy a most beoltott tízéves lányok meddig immunisak a papillomavírussal szemben. Alapvető hiba az is, hogy a védőoltási programot nem szakértők állították össze, s az orvosok nem kaptak módszertani leírást. „Szakemberként sem tanácsolni, sem ellenezni nem tudom a méhnyakrák elleni védőoltást, magánemberként viszont sem a lányomat, sem az unokámat nem vetném alá a beinjekciózásnak” – nyilatkozta Molnár Géza.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját