FT.com
Az amerikai energiaügyi minisztérium és a Világbank vezető közgazdászának egybehangzó előrejelzése szerint a globális olajkereslet jövőre öszszeomlik, és az árucikkek ára az előrelátható jövőben sem lesz olyan magas, mint idén nyáron – olvasható a globális brit lapban.
guardian.co.uk
Az ötvenéves amerikai Daniel Everett misszionárius és egyetemi tanár. Ő a világon azon négy ember egyike (a másik kettő két idős miszszionárius és Everett volt felesége), aki az amazoni őserdőben élő háromszázötven fős piraha törzs nyelvét beszéli – írja a baloldali brit lap. Ezenkívül Everett még egy dologról világhírű szakmai körökben. Ugyanis ő
támasztott kételyt aziránt, hogy a világ legnagyobb nyelvészének, Noam Chomskynak az egyetemes nyelvtanra vonatkozó elmélete valóban általános érvényű lenne. Chomsky szerint az ember természete folytán „programozott” arra, hogy adott és véges szabályok együttese szerint alkossa meg nyelvét. Az egyik ilyen szabály a rekurzivitás elve, amely minden nyelv sarokköve. Azt jelenti, hogy minden nyelv egymásba tud fűzni mondatokat. Everett viszont azt írta könyvében, hogy a piraha nyelv nem ismeri a rekurzivitást, ami szétbombázta Chomsky elméletét, ugyanis ha a piraha nyelv nem tud rekurzivitást használni, akkor hogyan lehetne a rekurzivitás a génjeinkbe kódolt egyetemes nyelvtan sarokköve? Vajon ebben az esetben a piraha nyelvet nem a biológia, hanem a kultúra határozza meg? A piraha nyelvet beszélő törzs egy másik döbbenetes tulajdonsága, hogy sem a múltban, sem a jövőben nem gondolkodik, csak a jelenben, miközben nagyon boldogok. Terveket se kovácsolnak, nem gyűjtögetnek, nem építenek házat, kenut. És ez az életkultúra határozza meg nyelvüket. Everettet azonnal megtámadták és azzal is vádolták, hogy rasszista, mert „primitívnek” festette le a pirahákat. Csakhogy amit leírt, az tény.
Jordán Tamás elmondta, mit gondol arról, hogy Magyar Péter őt is megsértette