
origo.hu
Újra féláron fagyizhat az ország!
Nagykoalíció? A választásokon a legtöbb mandátumot szerző jobbközép demokrata–liberális párttal való közös kormányzást sürget a hajszállal lemaradó román szociáldemokrata alakulat (PSD) számos vezető politikusa. Viorel Hrebenciuc képviselőházi frakcióvezető szerint nagyobb az esélye, hogy a demokratákkal lépjenek koalícióra, mint a harmadik erőt képviselő liberálisokkal. Ilie Sarbu PSD-alelnök szerint alakulata hajlandó lemondani Mircea Geoana baloldali vezér kormányfőjelölti posztjáról, ha a demokraták sem ragaszkodnak favoritjukhoz, Theodor Stolojanhoz. (R. Sz.)
Mozgósító erőként hatott volna az erdélyi magyarságra, ha az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt (MPP) koalícióban vesz részt a hét végi parlamenti megmérettetésen – nyilatkozta lapunknak Szász Alpár Zoltán kolozsvári politológus. Vasárnap a romániai szavazópolgárok mindössze 39 százaléka járult urnák elé, ami a legalacsonyabb választási részvétel 1989 óta, ráadásul példátlan, hogy a tavalyi európai parlamenti választásokhoz képest mindössze négy százalékkal többen, a júniusi helyhatósági megmérettetésnél viszont lényegesen kevesebben mentek el szavazni. Jelzésértékű, hogy a korábban a többséghez képest nagyobb szavazási kedvet mutató magyarok körében is nagy volt a passzivitás. A többségében magyarok lakta székelyföldi Kovászna megyében például csak 33, az észak-erdélyi Szatmárban pedig 35 százalékos részvételt jegyeztek. A Babes–Bolyai Tudományegyetem tanára emlékeztetett: a magyarok egyaránt jobban teljesítettek, amikor az RMDSZ-szel szemben az EP-választásokkor Tőkés László, az önkormányzati megmérettetésen pedig az MPP jelöltjei is indultak. „Nem tudjuk, eredményezett volna-e mandátumot, ha az MPP önállóan indul a parlamenti választásokon, tény viszont, hogy több magyar elment volna szavazni. A polgári híveket azonban távol tartották az urnáktól a független jelöltek” – vélekedik Szász Alpár Zoltán. Szerinte összefogás kell az erdélyi politikai erők között, különben káros lesz, ha az RMDSZ hosszú távon is „hajszálon” jut be a bukaresti parlamentbe, viszont nem változtat politikáján.
Az RMDSZ az általános tartózkodásnak köszönheti, hogy noha 2004-hez képest most 200 ezer szavazattal kevesebbet kapott (képviselőjelöltjei 425, szenátorjelöltjei pedig 440 ezret), 32 fős parlamenti frakciója csak egy szenátori mandátummal csökkent. Ugyanakkor a világszerte egyedinek számító, Romániában először alkalmazott egyéni választókerületes rendszer bonyolult voksviszszaosztása lehetővé tette, hogy az Afrikát és a Közel-Keletet felölelő külföldi kerületben 34 szavazatot kapott Kötő József képviselő lett, miközben elesett a mandátumszerzéstől a 12 ezer szavazatot begyűjtő Benedek Imre Marosvásárhelyen vagy a tízezret szerző Eckstein-Kovács Péter Kolozsváron. Várakozáson alul teljesítettek az MPP által támogatott függetlenek: Kincses Előd ügyvéd például Maros megyei választókerületében a leadott voksok 6,9 százalékát, 3220 szavazatot szerzett. Különben a polgári alakulat megyei vezetői tegnap felszólították Szász Jenő elnököt: februárra hívjon össze tisztújító kongresszust.
Újra féláron fagyizhat az ország!
Egyesek hasznot húznának a pápa halálából
Ma feketébe borul a csatorna: váratlanul elhunyt a Dancing With the Stars zsűritagja
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia sajtóközleménye
Szívükhöz kaptak a rajongók: aggasztó dologra figyeltek fel Kulcsár Edina és Csuti kisfián
Brüsszel most jót akar: Európa bejelentkezett az amerikai szupervadászgép gyártására – videó
Létezik, hogy a Liverpool megalázza az egyik legszimpatikusabb játékosát?
Meghalt Garami József
Putyin megszólalt, áttörés jöhet a háborúban
Magyar filmet még sosem vártak így a Netflixen
Itt a bejelentés: magyar pápa jöhet
Ukrán veterán: ez visszataszító és undorító!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.