Stolojan szűkszavúan csupán annyival indokolta lépését, hogy szerinte a Partnerség Romániáért elnevezésű koalíciós paktumot az azt aláíró két pártelnöknek kell gyakorlatba ültetnie a miniszterelnöki, illetve a szenátus elnöki posztjának birtokosaként. Távozása valódi okait azonban homály fedi: értesülések szerint a koalíciós tárgyalások során a PSD-n kívül saját pártjával is nézeteltérései támadtak. A 65 éves politikus visszatáncolása hideg zuhanyként érte a bukaresti politikai élet főszereplőit, főként a hatalomba készülő szocdemeket, akik becsapva érzik magukat a történtek nyomán.
Mircea Geoana, a PSD elnöke meglepetésének adott hangot Stolojan lemondása és Boc kinevezése nyomán, egyúttal közölte: a nagykoalíciót alkotó két párt vezetőinek feltétlenül egyeztetniük kell a kérdésről.
Máris akadnak a baloldali alakulaton belül, akik a jobbközép demokratákkal kötött megállapodás felülvizsgálatát szorgalmazzák. Szerintük ugyanis Emil Boc pártelnök révén a PDL nagyobb súllyal lesz jelen a kormányban, mint a PSD, amelyet az eddigi alku értelmében kormányfő-helyettesi poszt illet meg.
*
Miron Mitrea szociáldemokrata szenátor közölte: át kell rajzolni a jelenleg amúgy is képlékeny kormánystruktúrát is, hiszen miközben Stolojan közgazdászként alkalmasabb lett volna megoldásokat találni a gazdasági válság jelentette kihívásokra, az ízig-vérig politikus Emil Boc számára mindez nehezebb feladat.
Egyébként a Kolozs megyében született, történész- és jogi diplomával rendelkező 42 éves Boc – ha a bukaresti parlament megszavazza kabinetét – Románia rendszerváltás utáni legfiatalabb kormányfője lesz.
A PDL-t három éve irányító politikus 2004 óta polgármester a kincses városban, amelynek élére idén júniusban a leadott szavazatok hetven százalékával választották újra. Bukaresti kinevezése nyomán Kolozsváron fél éven belül időközi polgármester-választást kell kiírni, és az elöljárói posztot várhatóan megpályázza az RMDSZ is. Markó Béla, a román szocdemek elutasító magatartása miatt ellenzékbe vonult magyar szövetség elnöke szerint Stolojan távozása annak a következménye, hogy a román nagykoalíciót erőltetett módon hozták létre.
A kilencvenes évek elején a miniszterelnöki funkciót már betöltő Theodor Stolojan különben nem először lép vissza egy fontos tisztségből. A 2004-es választások előtt ő volt a jobbközép DA szövetség államfőjelöltje, ám egészségi állapotára hivatkozva visszalépett, helyét ekkor vette át a később elnökké választott Traian Basescu. A visszalépés akkor attól vált emlékezetessé, hogy Basescu a helycsere nyilvános bejelentésekor elsírta magát. Az elnök tegnap mindössze annyira szorítkozott, hogy szomorúságának adott hangot Stolojan lépése miatt.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!