Optikai hálózat ötezer lakásban

A Magyar Telekom szeptemberben bejelentett új generációs hozzáférési stratégiája egyik fontos lépéseként folytatja az új generációs optikai és kábelhálózatának kiépítését. A fejlesztésnek köszönhetően jelenleg már mintegy ötezer háztartásban elérhető az optikai hálózat, amellyel a vállalat új márkája, a T-Home többek között nagyon gyors széles sávú hozzáférést és akár HD-tartalmakkal is rendelkező IPTV- szolgáltatást tesz lehetővé.

K. Tóth László
2009. 01. 07. 9:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új generációs hozzáférési stratégiájának megfelelően a Magyar Telekom a jövőben – elsősorban úgynevezett G-PON technológiát felhasználva – egyre több helyszínen kívánja elérhetővé tenni az optikai hálózatát. Ezzel párhuzamosan a cég az EuroDocsis 3.0 technológiát kiépítve kábelhálózatát is továbbfejleszti, alkalmassá téve azt hasonlóan nagy sebességű felhasználásra. A tervezett hálózatfejlesztések eredményeképpen 2013 végére összesen mintegy 1,2 millió háztartásban lesz elérhető új generációs hozzáférési hálózat.
A folyamat egyik fontos állomásaként az otthoni, valamint a kisüzleti vezetékes kommunikációs és multimédiás tartalmi szolgáltatásokat összefogó T-Home márka december elejétől a budapesti Fehérvár Apartmanházban, a debreceni Ispotály lakóparkban, a miskolci Árpád-Kuruc lakótelepen, valamint a pécsi Illyés Gyula-lakótelepen építette ki, 2009 januárjától pedig – az optikai hálózat elérhetőségének bővülésével – a fővárosi Sasad Resort-lakóparkban is elérhetővé teszi kényelmi szolgáltatásait az új technológia segítségével. Mindezek révén olyan alkalmazások válnak elérhetővé, mint az IPTV-szolgáltatás, az on-line filmnézés, a zene és multimédiás tartalmak gyors letöltése – jelenleg legfeljebb másodpercenként 25 megabit letöltési és öt megabit feltöltési sebességgel, amely a későbbiekben várhatóan még gyorsabb lesz. Az új fejlesztések eredményeképpen a felhasználók egyes televíziós csatornákat és – amennyiben erre alkalmas televízióval rendelkeznek – a digitális videotéka (VoD) meghatározott filmjeit HD minőségben is nézhetik. A fejlesztések a rendszeresen internetező, több számítógépet használó, s a nagy sebesség mellett jelentős adatforgalmat bonyolító ügyfelek számára is nagy lehetőséget jelentenek.
A Magyar Telekom az optikai hálózat kiépítése során elsősorban az FTTH G-PON (Gigabyte Passive Optical Network: gigabites passzív optikai hálózat) technológiát használja, ugyanakkor az egyedi körülmények figyelembevételével, eseti alapon, egyéb technológiák használata is esedékes lehet. A G-PON technológia egy pontból több fogyasztó lakóhelyéig viszi el az optikai szálat, az egyetlen optikai szálon pedig áramellátást nem igénylő (passzív) eszközök osztják meg a sávszélességet, ezáltal a technológiát költséghatékonyság jellemzi.
Az EuroDocsis 3.0 a vállalat kábelhálózatának (HFC) továbbfejlesztését jelenti, amely azonban nem igényel a fizikai hálózatban újabb beruházásokat, csupán a fejállomásnál és az ügyfelek lakóhelyén van szükség a berendezések fejlesztésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.