A holland rendőrséget egy hónappal ezelőtt egy magánnyomozó értesítette arról, hogy valakik eladásra kínáltak nyolc, nagy értékű festményt azok közül, amelyek még 1987-ben, a belga határ közelében lévő Maastricht híres Noortman galériájából tűntek el. A 22 évvel ezelőtti képlopáskor XVII. és XIX. századi mesterek, többek között Pierre-Auguste Renoir, Pissarro, David Teniers, Willem van de Velde, az ifjabb Jan Brueghel, Eva Gonzales és Paul Désiré Trouillebert alkotásainak veszett nyoma – adta hírül a Le Soir.
Az újonnan megszerzett információk alapján a holland rendőrök csütörtökön házkutatást tartottak a dél-hollandiai Valkenburg kisvárosban, ahol hat, a szomszédos Walem falu egyik házából pedig két másik alkotás került elő. A rendőrség egy 45 éves, Dubaiban élő német állampolgárságú férfit, annak 62 éves belga anyját és egy 66 éves walemi férfit őrizetbe vett. Kihallgatták őket, mindannyiukat pénzmosással és a festmények rejtegetésével gyanúsítják. Első bírósági meghallgatásukat mára tervezik.
A holland ügyészség közleménye szerint a három gyanúsított megvételre kínálta a képeket annak a biztosítótársaságnak, amely két évtizeddel ezelőtti 2,23 millió euró kártérítést fizetett ki a károsult képtárnak, a Noortman galériának.
A rendőrség közölte, hogy az előkerült alkotások eléggé megviselt állapotban vannak, kettő közülük súlyosan megrongálódott, már csak azért is, mert az elmúlt két évtizedben összehajtogatva őrizték őket. A nyomozók most azt szeretnék kideríteni, hogy az elmúlt huszonkét év alatt hol voltak ezek az alkotások. A rendőrség szakértőket kért fel, hogy megállapítsák a festmények mostani értékét.
Ámokfutás Budapesten: taxival ütközött egy eltiltott sofőr, a villamosmegállóban kapták el + videó
