Diplomáciai súrlódásokhoz vezetett hazánk és Románia között Sólyom László tervezett székelyföldi látogatása, amelytől Bukarest megpróbálta eltántorítani a magyar felet. A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) tegnap közölte: a korábban jelzettektől eltérően az államfő nem vasárnap, hanem szombaton látogat Hargita megyébe, mivel a romániai légügyi hatóság visszavonta az elnöki gép marosvásárhelyi leszállási engedélyét. Az eredeti program szerint Sólyom vasárnap, a hivatalos magyar állami ünnepségek után repült volna Marosvásárhelyre. A programmódosulás nyomán szombaton délután autóval utazik a Székelyföldre, kopjafát állít a Nyergestetőn a szabadságharcban elesett hősök emlékére, ünnepi beszédet mond, és még aznap visszatér Budapestre.
*
Különben a vásárhelyi légikikötő igazgatója tegnap délután sem tudott a leszállási engedély visszavonásáról: Stefan Runcan úgy tudta, hogy a köztársasági elnököt szállító magyar katonai repülőgépnek vasárnap délután kell leszállnia. Adrian Vasilache, a román polgári légügyi hatóság parancsnoka azonban úgy nyilatkozott: az engedélyek kibocsátása, visszavonása a védelmi minisztérium hatásköre, a tárca sajtóosztálya azonban semmiféleképpen nem kívánta kommentálni a történteket.
Horváthné Fekszi Márta külügyi államtitkár úgy értékelte, a román lépés nem nevezhető pozitív üzenetnek, mivel nem felel meg a két ország eddigi jó stratégiai együttműködésének, valamint az egymás kultúrája kölcsönös tiszteletének és a nemzeti ünnepek közös megünneplésének tiszteletben tartásának. Elmondta, a Külügyminisztérium a jövő héten értékeli a történéseket, s a megbeszélésekbe a budapesti román nagykövetet is be szeretnék vonni. Az MTI úgy tudja, hogy a bukaresti magyar nagykövettel korábban közölték: tartanak attól, hogy Sólyom László tervezett látogatása „nem olyan jelzést küld, amely megfelel a két ország közötti stratégiai partnerségi viszonynak”. A nagykövet azzal válaszolt, hogy éppen a látogatás román ellenzése küld a két ország stratégiai partnerségével ellentétes üzenetet. A magyar Külügyminisztérium is bekérette a budapesti román nagykövetet, hogy megtudják, mi az oka a román kezdeményezésnek – írta az MTI. Ezt követően vonták vissza tegnap reggel a román légügyi hatóságok a magyar államfőt szállító gép számára korábban már kiadott marosvásárhelyi leszállási engedélyt. Az MTI úgy tudja, a köztársasági elnök tegnap a magyar külügyi tárca államtitkárával is konzultált az ügyről.
Eközben tegnap bukaresti hírügynökségek hivatalos forrásból úgy értesültek: a román hatóságok jelezték Sólyom Lászlónak, tervezett erdélyi látogatása nem időszerű, mivel attól tartanak, hogy a köztársasági elnök kihasználja a március 15-i ünnepségek nyújtotta alkalmat a területi autonómia eszméjének támogatására. A névtelenül nyilatkozó források szerint Bukarest „felelősen és bölcsen” kíván viszonyulni a kérdéshez, mivel nem engedhetik, hogy „Sólyom magatartása hátrányosan befolyásolja a két ország jó kapcsolatát”. Az idézett források szerint a súlyosbodó gazdasági válság közepette románoknak és magyaroknak „egységre, nem széthúzásra van szükségük”. A magyar államfő eltanácsolását firtató kérdésre egyébként Traian Basescu csütörtökön este szűkszavúan annyit mondott: „ez a román hatóságok dolga”.
A magyar Köztársasági Elnöki Hivatal közleménye szerint a köztársasági elnök szomszédos országokba való látogatásakor eddig mindig figyelembe vették az euroatlanti szerződésben foglalt partnerséget és az országok együttműködését. Mind Románia, mind Magyarország alapelvként fogalmazza meg az elkötelezettséget a határon túli nemzetrészek iránt. Ez tükröződött legutóbb is a román államfő sikeres magyarországi látogatása során. Ebben a szellemben készítette elő a Köztársasági Elnöki Hivatal és a Külügyminisztérium Sólyom László vasárnapra tervezett ünnepi látogatását. A kétoldalú kapcsolatok jelentős vívmánya, hogy országaink egymás kultúráját és történelmét a nemzeti ünnepeink kölcsönös, méltó megemlékezésével tisztelik meg. Az államfő, egyetértésben a magyar kormányzattal, meggyőződéssel vallja, hogy a szomszédos országok vezetőinek kölcsönös utazásai hozzájárulnak a bizalom erősödéséhez és az előítéletek lebontásához, ezért ezt a gyakorlatot folytatni kívánja – olvasható a KEH közleményében.
Sólyom erdélyi látogatásának rosszallásáról először a Romániai Magyar Demokrata Szövetség bocsátott ki közleményt, feltárva, a román illetékes hatóságok eltanácsolták a magyar államfőt a vizittől. Az RMDSZ meggondolatlan, rossz döntésnek nevezte az államfő látogatásának visszautasítását, amely mögött a szervezet vezetői szerint a román államelnöki hivatal áll. Adrian Cioroianu korábbi román külügyminiszter tegnap úgy vélekedett: az államelnöki hivatal az egyetlen olyan intézmény, amely kezdeményezhette a magyar államfő látogatásának meggátolását. Erdély és a Partium valamenynyi magyarlakta településén megemlékezést tartanak a hét végén az 1848–49-es szabadságharc 161. évfordulóján, az RMDSZ idén a Hargita megyei Székelykeresztúron, a főtéri Petőfi Sándor-szobornál tartja központi rendezvényét. Kolozsváron több száz rendőrt vezényelnek az utcára vasárnap, miután az Új Jobboldal nevű román félfasiszta szervezet bejelentette, felvonulást tart a kincses város magyarságának március 15-i megemlékezésével egy időben.