Offshore cég árulja a bedőlt hiteleket

Offshore cég értékesíti – áron alul – a fizetésképtelenné vált adósok ingatlanjait. A lakásokat fél áron hirdető Prestige Global Trading Inc. szinte az összes hazai bankkal kapcsolatban áll. Az Egyesült Államok Delaware államában bejegyzett társaság állítása szerint ügyvédektől kapják az információkat. A bennfentesek kimazsolázzák a legjobb lakásokat. A témával részletesen foglalkozik ma Délelőtti kalauz című műsorában a Lánchíd Rádió.

Csécsi László
2009. 05. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felderíthetetlen tulajdonosi háttérrel rendelkező, adóparadicsomban bejegyzett cég értékesíti fél áron a bajba jutott adósok ingatlanjait. A Prestige Global Trading Inc. offshore cégek létrehozásával foglalkozik, honlapjuk szerint az érdeklődőknek tizenhét adóparadicsomban tudnak segíteni. A társaság maga is az egyik leginkább ajánlott területen, az Egyesült Államok Delaware államában van bejegyezve. A cég szerint Delaware egyik előnye, hogy a tulajdonosokkal kapcsolatos adatok nem nyilvánosak, így a cégekkel szembeni követelések behajtása és a felszámolás szinte lehetetlen.
Úgy tűnik, a bankokat nem zavarja a cég homályos háttere, mivel a Prestige Global Trading munkatársának állítása szerint szinte az összes hazai pénzintézettel kapcsolatban állnak. A Lánchíd Rádióban ma elhangzó beszélgetésből kiderül, hogy három-négy olyan bennfentes csoport van, amely még az árverés előtt hozzájuthat a fizetésképtelen adósok ingatlanjaihoz. Ezek a cégek már az árverés előtt kimazsolázzák azokat a jobb adottságú lakásokat, amelyekben fantáziát látnak, az árverésekre csak azok az ingatlanok jutnak el, amelyek senkinek nem kellenek. A cég munkatársa közölte: az árverés nagyon macerás, ezért a bankok igyekeznek nagyobb, több száz milliós csomagokban továbbadni a lakásokat. – Van olyan bank, amelyik csak százmilliótól áll szóba az ingatlanokra vadászókkal, van, amelyik már harmincmilliótól – állítja a Prestige munkatársa. Tehát egy egyszerű állampolgár nem állíthat be csak úgy a bankba az ingatlanért, kizárólag a közvetítő cégeken keresztül juthat hozzá a lakásokhoz, jutalék ellenében. A forgalmazó cégek egyébként nem közvetlenül a banktól kapják meg a listát, amelyen nemcsak a már bedőlt hitelek, hanem a bedőlés előtt állók is rajta vannak. A Prestige munkatársa elmondta: ezeket az információkat a bankok ügyvédeinek cégei juttatják el hozzájuk.
A fél áron kínált ingatlanokban még benne laknak a régebbi tulajdonosok. A Prestige munkatársa szerint azonban ez nem jelenthet gondot, mivel külön ügyvédcsoportok foglalkoznak a kilakoltatással. – A tulajdonjogot megszerző vevőnek legfeljebb 45-50 napot kell várnia a lakók eltávolítására – közölte. Erre rengeteg módszer létezik. Az erre szakosodott cégek gyakran néhány havi albérlet kifizetésével próbálják meg rávenni a régi tulajdonosokat a kiköltözésre. Ugyanakkor egyre nehezebb dolguk van a kilakoltatóknak, mert az utóbbi időben több civil szerveződés is alakult ellenük. Ma például több társadalmi szervezet Otthonvédők néven alapít szövetséget.
A szervezetek szerint védelemre azért van szükség, mert egyre több család teljesítőképességét haladja meg a megemelkedett törlesztő-részlet kifizetése. Ezzel az állítással a Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete is egyetért. Legfrissebb közleményükben az áll, hogy a legpeszszimistább várakozásokat is felülmúlja a devizahitelek bedőlési hulláma, emelkedik azoknak a panaszosoknak a száma, akik már képtelenek fizetni a törlesztéseiket. Éppen ezért a Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete kiterjeszti a működését, és minden megyeszékhelyen irodát nyit.
Abból is látszik, hogy a törlesztőrészletek mindinkább megviselik a lakosságot, hogy a magyarok több mint negyven százaléka a hitelek visszafizetésére költi a kötelező kiadások után maradó pénzét. Ez az arány európai szinten messze a legmagasabb – derül ki a Nielsen piackutató vállalat legfrissebb felméréséből. A kutatás szerint a magyar lakosság húsz százalékának egyáltalán nem marad szabadon elkölthető pénze, miután kifizette a háztartás és a létfenntartás költségeit. Arra a kérdésre, hogy min spórol leginkább, honfitársaink több mint a fele a gázt és az elektromos áramot jelölte meg, de jóval kevesebbet költünk ruhára, és jellemzően olcsó élelmiszereket vásárolunk az üzletekben. A válaszadók többsége úgy is csökkenti kiadásait, hogy elhalasztja telekommunikációs és háztartási eszközeinek cseréjét, kevesebbet ad ki otthonán kívüli szórakozásra, és visszafogja a költséges telefonálást is. Ezenkívül idén a nyaralásra, az utazásra, a lakásfelújításra és a készételekre költött összegek is jelentősen szerényebbek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.