Átírták a spanyolok a forgatókönyvet

Eredetileg úgy tűnt, hogy a magyar és a szerb férfi vízilabda-válogatott csupán az utolsó napon akadhat össze a római világbajnokságon. Csakhogy Filipovicsék hétfő este nem kis meglepetésre 11-9-re kikaptak a spanyoloktól, ezzel borult a séma, és már jövő kedden 14 órakor, a negyeddöntőben létrejöhet a különleges – számunkra immár öt éve különlegesen kellemetlen – randevú. Női együttesünk a tegnapi csoportrangadón 3-5-ről fordítva 8-5-re legyőzte Olaszországot, s ezzel nem csupán tovább-, hanem mindjárt a negyeddöntőbe jutott.

2009. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnapi eredmények. Hosszútávúszás, női 5 km: 1. Melissa Gorman (Ausztrália) 56:55.8 p, … 34. Balogh Vanessza 59:48.5. Férfi 5 km: 1. Thomas Lurz (Németország) 56:26,9 p,… 15. Gercsák Csaba 57:07.1,… 31. Gyurta Gergely 58:20.8. Műugrás, férfi torony: 1. Tom Daley (Nagy-Britannia), női 3 m: 1. Kuo Csing-csing (Kína).


Pedig az egészet olyan szépen elterveztük, vagy inkább eltervezte szinte mindenki. Az A csoportot megnyerik a magyarok, a C-t a szerbek, a D-t az olaszok, a B-ben a horvátok derekasan megverekednek a montenegróiakkal, a legjobb négy között aztán jöjjön, aminek – és akinek – jönnie kell.
Erre már az első napon beütött két hibapont. Hogy az olaszok hazai vizeken kaptak ki 9-8-ra az Egyesült Államoktól, az egyrészt alig befolyásolja a mi rövid távú elképzeléseinket, másrészt a pekingi döntőssel szemben egy góllal alulmaradni még nem jóvátehetetlen bűn. Az viszont, hogy a spanyolok 11-9-re felülkerekedtek a szerbeken, már átrendezi a világképünket. Nem is maga az eredmény, inkább annak a következményei. Dejan Udovicsics, a délszlávok szövetségi kapitánya érdeklődésemre nem véletlenül fejtegette július 11-én, szombaton a Margitszigeten – miután fiai az Unicum-kupán szokás szerint elpáholták a mieinket, akkor éppen 8-6-ra –, hogy tévedés csapatát a vb-favoritok közé sorolni. „Nagyon tehetséges, sokra hivatott társaság ez, szent célunk a londoni olimpiai arany – szögezte le. Majd így folytatta: – De a játékosok többsége fiatal és tapasztalatlan még, kalkulálhatatlan, hogy mire lesznek képesek első felnőttvilágversenyükön, mert a téthelyzetet előre nem lehet szimulálni.” Ez a másfél hete még túlságosan óvatosnak ható vélekedés a spanyolok ellen fényes – azaz inkább sötét – igazolást nyert. Bár az ibériaiak a szerbek mumusainak számítanak; emlékszem, amikor még Pekingben felvetettem Udovicsicsnek, milyen hasznos vereséget szenvedtek az olaszoktól, mert így a spanyolokkal negyeddöntőzhetnek, a mindig udvarias s tréner szinte kifakadt: „Miről beszél? A spanyolokat 2006 óta nem vertük meg, három legutóbbi mérkőzésünkön kikaptunk tőlük, nincs nálunk ember, aki velük szeretne öszszekerülni. Bevallom, mi a magyarokkal játszunk a legszívesebben.”
E kétes értékű bókot nem viszonozhattam, és most még kevésbé tehetném, hiszen háromszoros olimpiai bajnok válogatottunk az athéni döntő, 2004 augusztusa óta egyszer sem tudta legyőzni a déli szomszédot. Pekingben, sőt legutóbbi világbajnoki elsőségünk alkalmával, 2003-ban, Barcelonában is elkerülte, Rómában azonban – hacsak a továbbiakban nem billen az eddigieknél is nagyobbat a papírforma – a szokásosnál egy-két körrel korábban, már a negyeddöntőben belebotlik. Vagy végre egyszer a szerbek botolhatnának „belénk”, akár azért is, mert balkezes bombázójuk, a mieinket rendre megszóró Filip Filipovics olyan hatásfokkal tüzel, mint a spanyolok ellen; hétből egyes mérleggel.
Ha jövő kedden létrejön e párosítás, férfipólósaink számára mostantól nem lehet London felé „negyedúton” langyos kis világverseny a római vb. Vagy sokat nyerünk, vagy nagyot bukunk. Ma 18.20-tól a németek ellen az első lehetőség kizárt, de a második is majdnem az.

Csoportelsőként. Csoportrangadót játszott tegnap a magyar női vízilabda-válogatott. Miután a mieink vasárnap legyőzték Kínát, a házigazda olaszokkal szemben az első hely volt a tét az A jelű négyesben (a sportággal még csak ismerkedő Üzbegisztánnal teljes a létszám).
Nagyon rosszul kezdődött a találkozó, Bianconi és Frassinetti találataival már a harmadik percben
2-0-ra vezettek az olaszok. Szűcs Gabriella szépített emberelőnyből, majd ugyanő még az első negyedben egyenlíthetett volna, de nagyon gyengén dobta az ötméterest. A második nyolc percben az Elisa Casanova nevet viselő vízi jelenség újra kétgólos előnyhöz juttatta az olaszokat. (Kész szerencse, hogy csinos hölgyek is ficánkolnak a medencében, mert olykor hajlamosak vagyunk a pólót is azon sportágak közé sorolni, amelyeket a gyengébb nemnek hiba engedélyezni.) Bár az előzetes várakozásnak megfelelően a bírók alaposan támogatták a házigazdát, a magyarok nem roppantak össze, Tomaskovics Eszter és Drávucz Rita gólja után 3-3-ra alakult az állás. Bosszantó volt, hogy az első félidő vége előtt öt másodperccel Bianconi újra vezetéshez juttatta az olaszokat. A középkezdés után Pelle Anikó rásuhintotta a labdát, amibe az olasz kapus ügyetlenül ért bele; a bírók úgy látták, hogy a labda teljes terjedelmében nem haladt át a képzeletbeli gólvonalon. A harmadik negyedben hasonló volt a koreográfia, Bianconi második találata után ismét kétgólos hátrányból kellett visszakapaszkodniuk a magyar lányoknak, ami Valkay Ágnes és Pelle Anikó révén – mindkét gól rögvest az emberelőny lejárta után esett – sikerült (5-5).
A zárónegyedben kijött a tudáskülönbség – a javunkra. Ekkor már a bírók sem akarták mindenáron megmenteni az olaszokat, tőlünk Kisteleki Dóra, Pelle és Keszthelyi Rita is betalált, így 3-5-ről 8-5-re fordítva végeredményben simán nyert a magyar válogatott. A csapatra holnap Üzbegisztán ellen kellemes kötelező feladat vár, a lányok legközelebb jövő hétfőn a negyeddöntőben játszanak komoly meccset. A tegnap látottak alapján megkockáztathatjuk: esélyesként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.