Egyre kopik Obama népszerűsége

Végérvényesen véget értek a „mézes hónapok” az Obama-kormányzat számára. A karizmájára, retorikai képességeire és ügyes kampányára támaszkodva hatalomra került első színes bőrű amerikai elnök népszerűsége mára számottevően visszaesett, ahogy támogatói kezdenek türelmetlenné válni az ígért intézkedések elmaradása, késése miatt. Barack Obama egyre több szavazóját ábrándítja ki az is, hogy az ígéretek megvalósítása enyhén szólva nem felel meg a várakozásaiknak.

2009. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Washington Postban közölt felmérés támasztja alá, hogy Obamáék türelmi ideje kezd lejárni. Bár összességében még mindig a válaszadók 59 százaléka támogatja, amit csinálnak (egy hónapja ez még 65 volt), de az egyes részterületeken – különös tekintettel a kampányban markánsan jelen lévőkre – most először a megkérdezettek kevesebb mint a fele ért csak egyet lépéseivel. Az egészségügyi reformintézkedései mögött már csak 49 százalék áll, szemben az áprilisi 57-tel, míg az ellenzők tábora 29-ről 44 százalékra hízott. A demokrata elnökkel szimpatizálók szerint egyre sikeresebb az a republikánus erőfeszítés, amellyel az egészségbiztosítás kiterjesztésére irányuló kormányzati kísérletet a szocializmus előképének állítják be. Megszűnik a szabad orvosválasztás, nőnek az adóterhek és az államadósság – riogatnak az Obama-kormány politikai ellenfelei. Minden jel arra mutat, hogy támogatói közül a szegényebbek, kiszolgáltatottabbak még kitartanak mellette.
Azt az elképzelést, hogy az állam „kiköltekezi” magát a recesszióból – azaz központilag finanszírozott beruházásokkal lendíti fel az ország visszaeső gazdaságát – már szintén jóval kevesebben támogatják: Obama januári beiktatásakor még a válaszadók több mint fele, most alig negyven százaléka. Ezzel együtt egyre kevesebben hiszik el az elnökről, hogy nem hagyományos, „költök és adóztatok” típusú demokrata államfő lesz, hanem olyan, aki sikerrel egyensúlyban tartja a dolgokat, és együtt alkalmazza a demokrata és republikánus gazdaságpolitikai elvek színe-javát.
Bár a zsebükre menő döntésekkel szemben kevésbé érdekli az amerikaiakat egy-egy külpolitikai, biztonságpolitikai ígéret megvalósulása, Obama népszerűségének aligha tesz jót, ha kiderül: ezekben sem sikerül előrelépni a tervek szerint. Márpedig pontosan ez fenyeget most: fél évet késve nyújtják be jelentésüket azok a munkacsoportok, amelyeket a guantánamói fogolytábor bezárásának keretében a terrorizmussal gyanúsított személyek fogva tartására és kihallgatására vonatkozó ajánlatok kidolgozásával bízott meg Barack Obama. A guantánamói fogolytábor 2010. januári bezárását elrendelő elnök rendeletével létrehozott, a védelmi és igazságügyi minisztérium, a szövetségi rendőrség és a hírszerzés képviselői alkotta két bizottságnak tegnap kellett volna benyújtani a jelentését. Kormányzati illetékesek szerint a dátumot nem fenyegeti veszély; ha azonban a jogi feltételek nem teremtődnek meg, ez változhat, arról nem is beszélve, hogy Washingtonnak még rendezni kell néhány fogoly külföldre – esetleg Magyarországra – történő deportálásának ügyét is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.