A digitális természetfotók e gyűjteményét az teszi egyedülállóvá, hogy nemzetközi összefogással összeállított jó minőségű képek sora nem kereskedelmi célokra bárki által felhasználhatók a szerző megjelölésével. Ráadásul a Kárpát-medencéről szóló teljes képgyűjtemény (egy FTP szerveren keresztül) néhány kattintással szabadon letölthető. A Kárpát-medence flóráját és faunáját bemutató honlap idén júniusban vált a nagyközönség számára is elérhetővé. A weblap publikálását hosszas előkészületek előzték meg, hogy a képeken szereplő fajok meghatározása és megjelölése minél precízebb lehessen. Az „utómunkálatok” szakemberek bevonásával zajlottak, ám a képek alkotói között – akik zömmel önkéntesek voltak – természetjáró laikusok éppúgy megtalálhatók, mint kutatók.
A képállomány persze azóta is bővül. Bárki eljuttathat fotókat a szerkesztőnek, és ezek fel is kerülnek a weblapra. A beküldött képeken szereplő fajokat szakemberek határozzák meg, így a készítő megtudhatja a lencsevégre kapott példányok pontos besorolását is.
Hamar József szavaival élve a fotósok elsősorban „kalandozó magyarok”, akik meg szeretnék ismerni a többi magyarlakta táj élővilágát is. Sok erdélyi természetbúvár is hozzájárult a gyűjtemény gyarapításához. Ám az oldalon nem csak a Kárpát-medencében készült képek találhatók, ugyanis az itt előforduló, de nem honos fajokról is kerülnek fel képek, akár vándorló madarakról a dán természetfotósok gyűjteményéből.
A honlap célkitűzése, hogy hozzájáruljon a Kárpát-medence élővilágának, természeti értékeinek képi bemutatásához, elősegítve az ismeretterjesztést, az oktatást és a természetvédelemhez kapcsolódó kutatói munkát. Hamar József nemzetközi tevékenysége során azt tapasztalta, hogy sorra pusztulnak a természet gazdag élővilágú helyszínei, így a képgyűjtemény létrehozásában közrejátszott az értékek megőrzésének indíttatása is.
Az ökológus kérdésünkre elmondta, hogy visszajelzések szerint a Carpathianbasinspecies.eu képállományát már előadásokon, egyetemi kurzusokon is felhasználják. Diákoknak már csak azért is hasznos, mert a versenyeken előforduló meghatározási feladatokra a ritka, vagy védett fajokból könnyebben készülhetnek fel a honlap segítségével. Márpedig szakemberek szerint a Kárpát-medence összes fajának tizenöt százaléka ritkának vagy bennszülött fajnak számít.
A honlap hátránya lehet, hogy a menüpontok kizárólag angol nyelven, a fajnevek pedig angolul és latinul jelennek meg. A honlap szerkesztője ezen nem is kíván változtatni, hiszen meg szeretné őrizni a projekt nemzetközi jellegét. Konkrét fajok latin nevét pedig nem nehéz megtalálni interneten, így tulajdonképpen a webes keresők igénybevételével már könnyen tájékozódhatunk a honlapon.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
