A Bárka Színház másodszor köt ki a baranyai Ördögkatlanban. Már megszervezték 2008-ban a Művészetek Völgyének tíznapos programját, amikor kiderült, hogy a támogatások elmaradása és pénzhiány miatt a szokásos pulai Bárka-kikötő nem lehet része a Völgynek. Így a Bárka az Ördögkatlan felé vette az irányt.
A helyszín adta magát, ugyanis a Bárka Színház és Pécs, Európa kulturális fővárosa már korábban elkezdték az együttműködést, és a pulai programokra is szántak ötmillió forintnyi támogatást. Ezeket némileg átcsoportosítva megszületett az Ördögkatlan fesztivál anyagi alapja. Bérczes szerint szervezőtársával, a Katlan másik kitalálójával, Kiss Mónikával együtt a Völgy szellemiségét próbálták megtartani. Kis falvak adnak helyet a több művészeti ágat is felvonultató nyári eseményének, amely már a Völgy egyik utódfesztiváljának is nevezhető.
A tavalyi, nagyjából húsz programból álló első alkalom még csak kóstoló volt, próba a bárkások számára: előkészület, hogy ebben az évben igazán beindulhasson a Katlan. Bérczes László elmondása szerint a jó viszony nem szűnt meg a Művészetek Völgyének szervezőivel. Az utolsó nap programja mintegy Völgy-napként szerepel a fesztiválon, amelyre Márta István is ellátogat, beszámolni a Művészetek Völgye sorsának alakulásáról.
Idén körülbelül százötven program várja az érdeklődőket. Bérczes előzetes becslései szerint a fesztivál látogatóinak száma 15–20 ezer körül lesz. Egy jó jel is utalt a pompás jövőre. Bérczes László elmesélte, hogy a szoborparkban (ahol előző nap még arról tanakodtak, hová állítsák a nagyszínpadot), a megnyitóbeszédet elmondandó éppen a színpadra igyekezett, amikor véletlenül meglátta a mellette lévő absztrakt szobor aláírását. Bárka – ez szerepelt rajta. A megnyitó napján, szerdán, Ladányi Andrea és Alexander Balanescu közös előadása pedig beszámolója szerint az egyik legnagyobb művészeti élmény, amelyben valaha részesült. Ladányi korábban már táncolt Balanescu zenéjére, de aznap találkoztak először élőben – és a több száz fős közönség varázslatos összehangolódásuknak lehetett tanúja.
Az Ördögkatlan fesztivál összművészeti jellegéről beszélve Bérczes László arról is szólt, hogy a művészet elemi élménye a születés pillanata. Sok előadás az Ördögkatlanban egyszeri és megismételhetetlen: a dzsesszjammelések mellett az olyan alkalmak is, mikor a művészek először találkoznak együtt egy produkcióban. Az összművészet a jelen esetben azt is jelenti, hogy ezek a művészeti ágak, műfajok és stílusok keverednek. Ladányi Andrea táncának és Balanescu zenéjének összefonódása a szoborparkban példa erre. Egy másik lehetne az énekelt versek dömpingje vagy a színre vitt irodalom. Szeretnének minden műnemnek egyenlő teret biztosítani. Színháznak, képzőművészetnek, filmnek, zenének egyaránt.
Bérczes László arról is beszélt, hogy minden évben egy határon túli régió művészeit fogják vendégül látni. Idén a Vajdaságból érkeztek alkotók, így a szabadkai színi társulat, Lajkó Félix vagy Bakos Árpád.
– Jó érzés örömet szerezni sok embernek, és ezzel önmagunknak is boldogságot okozni – vallotta Bérczes, aki azt szeretné, ha a programok nemcsak a pesti elit vidékre érkező tagjainak jelentenének szórakozást, hanem a vendéglátó falvak lakóinak is.
Őrült összegért igazol az Arsenal és a Manchester United
