A térségi valutákkal mozog a forint

Nem a kormányzati válságkezelés sikere, hanem sokkal inkább a kedvezővé vált nemzetközi befektetői hangulat nyomán erősödött a forint az utóbbi hónapokban – figyelmeztetnek közgazdászok. Az árfolyamgörbék jól mutatják, hogy a régiós devizákkal együtt mozog a magyar fizetőeszköz, jóllehet sérülékeny gazdasága miatt hazánkat még mindig a legkockázatosabb országnak tartják az egész térségben.

Munkatársunktól
2009. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország megértette a válság üzenetét, erősödik a bizalom hazánk iránt – többek között ezzel indokolta nemrég Bajnai Gordon miniszterelnök, hogy a forint erősödött az elmúlt időszakban. A kormányfő szerint a bizalom és az erősödés arra biztat, hogy „menjünk végig az úton, amelyen elindultunk”. A térségi fizetőeszközök árfolyamai ugyanakkor azt mutatják: a Bajnai által emlegetett erősödés a régiós valuták mindegyikére jellemző volt, s a pozitív változások elsősorban az elmúlt hónapok világgazdasági változásaihoz köthetőek. A befektetői hangulat kedvezőbbé vált, márciustól a globális fellendülés első jelei is megmutatkoztak, ennek nyomán pedig a pénzpiacok a kockázatosabbnak ítélt országokat is újra elkezdték finanszírozni – igaz, csak magas kamatok mellett. A Bajnai-csomag megszorító intézkedéseinek hatására javult hazánk külső egyensúlya is, ami szintén hozzájárult a forint izmosodásához, ám a Nemzetközi Valutaalap óriáshitele ellenére hazánkat még mindig kiemelt kockázatúnak tartják az egész térségben, épp a magyar gazdaság rossz szerkezete miatt.
A régiós devizák az utóbbi hónapokban hasonló irányban változtak, s a nemzetközi pénzpiacok hangulatának javulásával párhuzamosan közel hasonló mértékben erősödtek – fogalmazott lapunknak Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője. Az árfolyamgörbéken jól látszik, hogy a befektetői pesszimizmus idén február–márciusban volt a legerősebb, ekkor a régiós devizák történelmi mélypontjukra gyengültek. A térség fizetőeszközeinek mozgása akkor tért el egy kissé, amikor hazánk tavaly novemberben felvette a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Unió és a Világbank kölcsönét: ekkor – kismértékben ugyan, de – lefékeződött a forint árfolyamesése. Márciusban a kormányfő által a brüsszeli csúcstalálkozón ismertetett s kudarcba fulladt tervezetének hatására azonban rövid időre elszakadt a régiós devizáktól a forint, amely 316 forintig süllyedt az euróval szemben. – Ettől függetlenül azonban elmondható, hogy a térség fizetőeszközei nagyjából hasonló időben érték el a mélypontjukat, s a globális hangulat javulásával együtt is erősödtek – fűzte hozzá Samu János, aki hangsúlyozta: ahogy elültek a pénzpiacok összeomlásával kapcsolatos félelmek, s már nem elsősorban a legbiztonságosabbnak vélt amerikai államkötvényeket választották a befektetők, úgy nyerte vissza erejét a korona, a zloty és a forint is.
Március óta határozott javulás ment végbe a nemzetközi pénzügyi piacokon, enyhült a nyomás a feltörekvő országok, így hazánk pénzpiacain is, és a forint közel 15 százalékkal erősödött – ezt már a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet legfrissebb jelentése írja. Az elemzés szerint a nemzetközi kockázatvállalás erősödése miatt kapott erőre a forint, illetve javult a helyzet a magyar állampapírpiacon. A javulás ellenére továbbra is hazánk megítélése az egyik legkedvezőtlenebb a térségi államok közül. Az állampapírok után fizetendő kamatok még mindig jóval elmaradnak a Szlovákiára, Csehországra és Lengyelországra jellemző szinttől, azaz a befektetők hazánkat a többi visegrádi országhoz képest változatlanul csak magasabb felár mellett finanszírozzák. A hazánk iránti bizalmatlanság számszerűsíthető károkat okoz: míg hazánkban az államadósság után fizetendő kamatteher meghaladja a GDP 4 százalékát, addig Szlovákia ugyanerre a célra a GDP-je 1,4, Csehország 1,1, Lengyelország pedig 2,4 százalékát fizeti ki. A Magyar Nemzeti Bank számításai szerint lemaradásunk kétharmadát a versenytársainknál tetemesebb államadósságunk magyarázza, míg a fennmaradó egyharmadot a magasabb felár teszi ki, tehát az, hogy a hiteltelenség miatt a külföldi befektetők hazánkat csak jóval magasabb kamatok mellett hajlandók finanszírozni.
A külföldiek kezében lévő magyar állampapírok sem tanúskodnak a hazánk iránti bizalom megerősödéséről. A jegybank kimutatása szerint az elmúlt hetekben ugyan emelkedett a külföldiek által birtokolt magyar állampapírok állománya, ám az – a tavaly ősz óta tartó folyamatos olvadás miatt – még mindig a hatéves mélypont közelében van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.