Az APEH-nak mind többen tartoznak

Három hónap leforgása alatt tíz százalékkal nőtt azoknak a vállalkozásoknak a száma, amelyek legalább hat hónapja tartoznak az APEH-nak. Nyár végétől újabb csődhullámra kell felkészülni, mivel a cégek többsége először a bankoknak, utána az adóhatóságnak, végül a beszállítóknak fizet.

2009. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Június végén már több mint 1300 vállalkozás tartozott százmillió forint feletti összeggel az adóhatóságnak, amely három hónap alatt tízszázalékos növekedést jelent – derül ki az Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) második negyedéves adatsorából.
A magánszemélyek és egyéni vállalkozók helyzete is lényegesen romlott: immár 2700 fő tartozik fél évnél régebb óta tízmillió forintnál magasabb összeggel. A cégek és magánszemélyek együttes tartozása hivatalosan immár 168 milliárd forint körül alakul, de a tényleges adóhiány ennél lényegesen magasabb lehet az időközben felhalmozódott tartozások miatt. A Coface követeléskezelő adatai szerint a cégfelszámolások szempontjából ez a legrosszabb év a rendszerváltozás óta, mivel már eddig 22 százalékkal több magyar vállalat ellen indult fizetésképtelenségi eljárás, mint tavaly az első fél évben. Ráadásul a megrendelések nyári visszaesése és a lánctartozások miatt a következő hónapokban csúcsosodhat a bedőlések száma. Több követeléskezelő vállalat szerint a második fél évben érheti el tetőpontját a fizetésképtelenséget jelentő cégek száma Magyarországon. A vállalkozások többféle módon próbálják kezelni a válságot: egyharmaduk csökkenti a béreket és az egyéb juttatásokat, illetve áttér a részmunkaidős foglalkoztatásra – olvasható a Kopint–Tárki gazdaságkutató intézet és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézet (GVI) tegnap közölt felmérésében. Eszerint a megkérdezett cégek közel 90 százaléka lecsökkentette költségeit, illetve elhalasztotta beruházásait, s 45 százalékuk igyekszik behajtani kinnlevőségeit. Az elemzés szerint a vállalkozások kevés sikerrel próbálnak hitelhez jutni: a válaszadó cégek közül minden második hitelkérelmét elutasították a bankok, amelyek főként már csak a korábban megkötött hitelszerződéseiket hosszabbítják meg, de azokat sem minden esetben.
Varga István, a Magyar Adófizetők Országos Szövetségének alelnöke szerint a gazdaság gyengülésének és a válság kialakulásának egyik legfőbb oka az, hogy a bankok visszatartják a pénzt, s nem hiteleznek a vállalkozásoknak. A szakember szerint a források visszafogása nem új jelenség, már 2008 elején elkezdődött. – A bankok hiába kaptak olcsó forrásokat, mégis drágán hiteleznek a lakosságnak, a vállalkozásoknak pedig szinte egyáltalán nem nyújtanak kölcsönöket – fogalmazott lapunknak Varga István.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.