Miközben az amerikai űrkutatási hivatal: a NASA – pénzügyi és technikai gondok miatt – kénytelen lemondani a Mars közeli meghódításáról, sőt arról is, hogy asztronautái legalább 2020-ra visszatérjenek a Holdra, újabb ország kapcsolódik be az űrversenybe. Már az indítópadon van a dél-koreai Goheung Naro Űrközpontjában az ázsiai ország első űrrakétája, amelyet a terv szerint holnap bocsátanak fel. A részben orosz tervezésű és gyártású elemekből épült KSLV–1 kísérleti műholdat állít Föld körüli pályára – adta hírül a Space-com. A hordozórakéta első fokozatát, amely kerozinnal működik, az orosz Proton-rakétákat is létrehozó Hrunyicsev cég fejlesztette ki. A második, szilárd hajtóanyagú fokozat azonban kizárólag koreai mérnökök munkája. Ezért, ha a holnapi start sikerül, Dél-Korea lesz a tizedik ország, amelyik saját fejlesztésű űreszközt bocsát fel.
A rakétának az eredeti tervek szerint július 30-án el kellett volna indulnia, de a missziót elhalasztották, hogy elég idő jusson az utolsó tesztvizsgálatokra. A KSLV–1 által pályára állított kis szatellitet napteleszkóppal és lézertükrökkel szerelték fel, ezek segítenek majd pályaívének pontos meghatározásában. A misszió hozzávetőlegesen négyszázmillió dollárba kerül.
Dél-Korea űrkutatási szakemberei hét éve dolgoznak azon, hogy az országnak saját hordozórakétája legyen, s eredetileg 2005-re tervezték az első kísérleti indítást. Ez azonban túlságosan ambiciózus elképzelésnek bizonyult. Az orosz mérnökök szaktudására 2004 óta számíthatnak, de még így is öt évre volt szükségük a cél eléréséhez.
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
