Sem alkotmányos, sem költségvetési, sem egyéb szempontból nem indokolható, hogy az állam a megszorítások során éppen azoknak az áldozatára számítson, akik számára a hétköznapi életet segítő, támogatott eszközökhöz való hozzáférés az egyetlen esély a méltó élethez – tartalmazza az Országgyűlési Biztos Hivatalának közleménye. Szabó Máté szerint miközben a fejlett világ egészségügyi szolgáltatórendszere felkészült és alkalmas a fogyatékossággal élő emberek ellátására, addig az ombudsman szerint a hazai jogállami demokrácia még csupán tanulja ezeket a normákat. Az MTI-hez eljuttatott közleményében leszögezi: a diszkrimináció tilalma és az esélyegyenlőség biztosításának állami célkitűzése nem fakultatív, hanem kötelező feladatot jelent. Ennek a célja valamennyi emberi jog és alapvető szabadság teljes és egyenlő gyakorlásának, az emberi méltóság tiszteletben tartásának előmozdítása, védelme és biztosítása. – A fogyatékos emberek végre nem jótékonykodást, hanem esélyegyenlőséget akarnak – hangsúlyozta az ombudsman, aki szerint megengedhetetlen, hogy az állam a támogatási rendszer korrekcióit éppen a rendszer legrászorultabbjai rovására hajtsa végre. Kiemelte: a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásáról szóló rendeletmódosítással a szakpolitika célja az, hogy csökkentse az év végéig várhatóan felhalmozódó hiányt.
Mint arról lapunk is beszámolt, hétfőn ismertetett rendeletében az Egészségügyi Minisztérium (EÜM) drasztikusan lecsökkentette a gyógyászati segédeszközök (gyse) támogatását, megszigorította a felírási szabályokat, miközben július elsejétől már 25 százalékra emelték az orvosi termékek áfakulcsát. A megszorítással a tavalyihoz képest több mint tíz százalékkal rövidítik meg a támogatások összegét, mindezt a beteg- és szakmai szervezetek tiltakozása ellenére. A szaktárca nem tudott válaszolni lapunknak arra a kérdésére, hogy mi indokolta az áfaemelést a legrászorultabbakat érintő termékek esetében. A rendelet hátterét magyarázó közleményben nem szerepel indoklás arra vonatkozóan sem, hogy a tavalyi 52 milliárd forintos gyse-kiadás helyett az idén miért terveztek már csak 44,5 milliárd forintos kasszát. A fogyatékkal élők közül szinte minden csoportnak – a mozgássérültektől kezdve a halláskárosultakig – szigorítást jelent az intézkedés. Az EÜM szerint csak az optikai támogatások leszűkítése összesen 150 ezer embert érint, mivel a hat dioptria alatti szemüvegek támogatását eltörölték.
A sztómások terápiás eszközeinek támogatását is mérsékelték, felső határt szabtak a felírható orvosi eszközeikre, és a bőrvédő, valamint a bőrtisztító termékeik támogatását teljesen megszüntették. A kerekes székek esetében a hivatalos kommunikáció szerint „észszerűsítésnek” nevezett hozzájárulási csökkentés jelentős többletkiadást okoz a mozgásképtelen embereknek. Az augusztus közepén, illetve 2010. január elsején két lépcsőben érvénybe lépő rendeletmódosítás többek között csökkenti a művégtagok, az ortopédcipők és egyes inkontinenciaeszközök támogatási kulcsát is.
Az Egészségügyi Minisztérium szerint a támogatási rendszer átalakítása valójában a betegek érdekeit tartja szem előtt. A szaktárca tegnapi közleményében felhívja „az ombudsman úr figyelmét arra, hogy a beteg emberek számára az esélyegyenlőség biztosítását éppen a gyógyászati segédeszköz támogatási rendszerének megléte garantálja”. Az EÜM úgy látja, hogy a rendszer további fenntarthatósága és hatékonysága érdekében volt szükség egy új szakmai koncepció kidolgozására.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
