Már csak három hét, és Budapest legnívósabb alternatív művészeti helyszíne, a Trafó teljes erőbedobással indul neki az őszi évadnak. Szeptember 5-én és 6-án megrendezik a hagyományos táncmaratont, ahol profik és félamatőrök egyaránt kiélvezhetik a tánc felszabadító örömét, és belekóstolhatnak a Limón-, Graham- és Feldenkrais-technikába.
A magyar dzsessz ünnepét szeptember 9–13. között rendezik meg tizennégy ország száznegyven zenészének részvételével. A mustra a Balti-tengeri országok muzsikus- világára összpontosít, de lesz kortárs berlini dzsessz is, ellátogat a híres dán formáció, a Lotte Anker September Kvartet, s a húrok közé csap majd a litván Saga Quartet is. Aki Takase, a japán származású német zongorista a húszas évek hangzásvilágát felfrissítve, modern dallamokkal megbolondítva tálalja majd nekünk. A magyarok közül is csak a dzsessz jelesei tűnnek fel: Oláh Kálmán és kvartettje, illetve Tóth Viktor szaxofonos, aki egy svéd–afroamerikai vegyes vágottal mutatkozik be. A nagy sikerű 200% tánc projekt vendégprogramjaként szeptember 16-án és 17-én a Londonban élő, bangladesi származású táncművész és koreográfus, Akram Khan társulata a Kínai Nemzeti Balettel közös produkciót mutat be. Itt a klasszikus balettművészet és a kathak, az indiai hagyományos mozgásformák egyikének a keverékéből születik meg a tánc nyelvén elregélt történet: egy váróteremben összegyűlt emberek, átutazók találkozása.
Szeptember 21-én Pierre Boulez zenészei – az Ensemble Intercontemporain tagjai – az MR3-Bartók rádió közreműködésével nyilvános workshopot tartanak fiatal kortárs zeneszerzők számára. A közönség a zeneművek megszületését, az improvizációs munkát, a zeneszerzés folyamatát kísérheti végig a muzsikusok és a táncosok együttműködésének köszönhetően.
Kapu Tibor megmutatta
