A tejtermelők főbb követelései
– a kvótaalapú támogatást emeljék meg 50 százalékkal;
– az export-visszatérítés jelentős, 50 százalékos emelése;
– a vaj és a sovány tejpor intervenciós árának és mennyiségének jelentős emelése;
– az unió fagyassza be az országkvóták mennyiségét;
– a kvótaalapú támogatás kifizetését hozzák előre;
– amíg ez nem történik meg, a termelők jussanak kamatmentes hitelhez;
– a beruházásaik finanszírozásához igényelhessenek állami garancia mellett hosszú távú, kamattámogatott hitelt;
– a tejtermelők számára tegyék lehetővé a gázolaj jövedéki adójának 100 százalékos mértékű visszaigénylését;
– a közvetlen termelői tejértékesítés támogatása minden lehetséges módon;
– a hatósági nyerstej-vizsgálat költségeit vállalja át az állam;
– a szarvasmarha teljesítményvizsgálati költségeinek csökkentése.
Jelentős késéssel, s a tejtermelők sürgetésére, végül Gráf József agrárminiszter nevében Máhr András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára válaszolt a tejtermelők által június 22-én a tárcának átadott petícióra. A termelők válaszát jövő héten véglegesítik és fogadtatják el a demonstrációs bizottsággal – közölte lapunkkal Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács alelnöke. Ugyanakkor – tette hozzá – már most elmondható, hogy a minisztérium válaszával nem elégedettek. Tájékoztatása szerint a mély válságba sodort tejtermelők továbbra is követelik, hogy más tagállamokhoz hasonlóan a magyar kormányzat is avatkozzon be a negatív piaci folyamatokba, s nyújtson érdemi segítséget a gazdálkodóknak. Követeléseik közül kitartanak amellett, hogy csökkenteni kell a készleteket, s ennek érdekében növelni kell az uniós intervenciós raktározást, s hazai forrásból el kell indítani a tejpor készletre való felvásárlását, illetve növelni a különböző, állami támogatást élvező tejfelvásárlási akciókat. Istvánfalvi Miklós a felsoroltakon kívül a támogatások kifizetésének előre hozását is megemlítette, mint azonnal végrehajtandó segítségnyújtást. E tekintetben arra kaptak ígéretet a tárcától, hogy a jövő évi kvótatámogatásokat már októberben megkaphatják, a többi támogatási forrásról viszont nem nyilatkoztak. Az uniós és a magyar kormányzat által ígért támogatások legnagyobb része egyébként a gazdálkodókhoz jó esetben csak jövőre juthat el – mutatott rá a Tej Terméktanács alelnöke, aki szerint ez azt eredményezheti, hogy azok már nem jutnak el a címzettekhez, mivel addigra nagyon sokan felhagyhatnak a termeléssel.
Emlékezetes, hogy az Európai Bizottság meglehetősen gyorsan reagált a mintegy két évvel ezelőtti tejáremelkedésre, s megemelte az unióra vonatkozó tejtermelési kvótákat. Ezáltal a piacon egyre nagyobb túlkínálat jelentkezett, ami egyre mélyebbre vitte a tej termelői árát. – Azóta másfél év telt el, s a grémium nem hajlandó a hibáját belátni és hathatós intézkedéseket hozni. Közben a gazdálkodók a tejért már csak 40–50 forintot kapnak literenként, ami az önköltségüket sem fedezi – jelentette ki Istvánfalvi Miklós.
Figyelembe véve az Európai Bizottság mezőgazdaságért felelős tagjának nyilatkozatait, a tejtermelők egyébként nem sok jóra számíthatnak. Mariann Ficher Boel uniós agrárbiztos ugyanis elismerte, hogy mindent meg kell tenni a tejtermelők segítésére, hiszen az árak drámaian visszaestek, de világossá tette, hogy kitartanak a kvótarendszer fokozatos felszámolása mellett. A bizottság közleménye szerint a kvótarendszer módosítása nem tartaná tiszteletben a közös mezőgazdasági politika állapotfelmérésének eredményeit, ezért sem a kvóták csökkentése, sem a megállapodásokban már rögzített kvótanövelések befagyasztása nem jöhet szóba. Indoklásuk szerint a termelés jelenleg egyébként is 4,2 százalékkal elmarad a kvótától. A bizottság ígérete szerint továbbra is élni fog az intervenció, a magántárolás támogatása és az export-visszatérítés eszközével – csak az kérdéses, hogy milyen mértékben.