Előrelépés a szerbiai kisebbségek ügyében?

Sebestyén Imre
2009. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Újvidék)

A szerb parlament elé került a kisebbségek nemzeti tanácsairól szóló törvény, amelyet már régen el kellett volna fogadnia a törvényhozásnak. A vitában a kormánykoalíció jelezte, hogy képviselői megszavazzák a törvényjavaslatot, az ellenzék viszont elégedetlen a jogszabályban foglalt megoldásokkal, amelyek szerintük nincsenek összehangolva az alkotmánnyal és más törvényekkel, következésképpen képviselői ellene voksolnak.
Szvetozar Csiplics emberi jogi és kisebbségi miniszter indokolásában kiemelte, hogy a törvény – ha elfogadják – „Szerbia becsületére szolgál” mind jogi, mind politikai szempontból. Sikerült kihasználnunk mindazokat a lehetőségeket, amelyeket az alkotmány szavatol a kisebbségekkel kapcsolatos rendelkezéseiben, hangoztatta a szerb kormány minisztere. Elmondta, hogy a törvényjavaslat „kiállta a próbát” a kisebbségek nemzeti tanácsainál is: valamennyinél egyöntetű támogatásra talált. Elfogadják a nemzeti tanácsok hatáskörét (az oktatás, a tájékoztatás, a kultúra, valamint a nyelv- és íráshasználat területén), a finanszírozásnak és a testület megválasztásának a módját is. Ez utóbbi korábban heves vitákat váltott ki. Most törvényes lehetőség nyílik a tanács közvetlen megválasztására a kisebbségi választói névjegyzék alapján, de megmarad a közvetett, elektoriális választási mód is azon kisebbségek számára, amelyeknek ez jobban megfelel. Pásztor Bálint, a Magyar Koalíció VMSZ-es parlamenti képviselője, a kisebbségi frakció vezetője elégedettségének adott hangot, hogy a törvény végre napirendre került. Szerinte a jogszabály lehetővé teszi a kisebbségek számára, hogy éljenek kollektív jogaikkal. Riza Halimi albán képviselő ugyancsak elégedetten nyilatkozott, ám rámutatott, hogy a törvény nincs kellőképpen öszszehangolva a választási törvénynyel, s előfordulhat, hogy a nemzeti közösségek parlamenti képviselet nélkül maradnak.
Szerbiában a 28 kisebbség közül 16-nak van megválasztott nemzeti tanácsa. Ezek a testületek teszik lehetővé a szerbiai polgárok számára, hogy az alkotmányban szavatolt jogaikat megvalósíthassák a kisebbségi önkormányzat révén, hangoztatta Szvetozar Csiplics a parlamentben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.