Szinte már természetes a pesti főutakon közlekedőknek a sok házon frissen festett földszinti rész. A falakat elcsúfító firkák ellen védekeznek így jobb híján a bolttulajdonosok, a háztulajdonosok vagy maguk a bérlők. Aztán eltelik néhány nap, jó esetben hét, s kezdhetik elölről a munkát. Több mint másfél évtizede folytatják a sértettek reménytelen harcukat az éjszakai „tegelőkkel” szemben. Jelentős segítséget eddig sehonnan sem kaptak, sőt a városvezetés sokáig a művészet egy formájának tekintette a rongálásokat. Ezen persze nem csodálkozhatunk: a házfalakat, legfontosabb műemlékeinket elborító festékszórós mázolmányok terjedése felett éppúgy szemet hunyt a lassan húsz éve regnáló főpolgármesteri vezetőgárda, mint a zsidó negyed bontásán vagy a botrányos belvárosi telekspekulációkon.
A kérdés szakértői szerint ugyanakkor meg kell különböztetni a firkálókat, tegelőket, a saját betűjeleiket felfestőket azoktól, akik az erre alkalmas helyszíneket, gyárépületek, kopár külvárosi betonkerítéseket választva készítik el nagyobb képeiket, graffitijeiket. Közülük sokan egyébként képzőművészeti elismerést is kaptak már. Nyilvánvaló azonban, hogy a falakon sorjázó festékszórós monogramok nem tartoznak ebbe a kategóriába, sőt különösen zavaró, ha akár a Lánchídon, akár a városvezetés szégyenére az Erzsébet híd mellett évek óta szinte romosan álló Rudas fürdő falán láthatjuk viszont ezeket a különös névjegyeket.
A jogos felháborodás, amely a magán- és köztulajdon elleni károkozással szemben egyre erősebben követeli a fellépést, úgy tűnik, végre megtette hatását. Szeptembertől 360 milliós program indul a tegek eltüntetésére. (Jellemző adat: eddig az FKF Zrt. évi 25 milliós keretet kapott erre a célra.) A tervek szerint a Hungária körúttól a bel-budai részekig az I-től a XIV. kerületig érinti a várost. Megtisztulnak a Duna-hidak és lábazataik, az idegenforgalmi és városképi szempontból nem kiemelt aluljárók és a reptéri bevezető út, nemcsak a tegektől, hanem az illegális plakátoktól is.
Olaj volt a tűzre, hogy a frissen felújított, s nagyjából korhű állapotában pompázó Szabadság hídra ismeretlenek tucatnyi falfirkát festettek nemrég. Az 1896-ban Ferenc József király által felavatott Duna-hidunkat szerencsére speciális bevonat védi, így a festékszóró nyomai könnyen eltávolíthatók. A program szervezői nemcsak a nyomok eltüntetésével, hanem a tegelés megakadályozásával is törődni kívánnak. A BRFK ifjúságvédelmi alosztályán hosszabb ideje foglalkoznak a kérdéssel, létezik egy adatbázis, amelyben a mániákus firkálók szerepelnek.
Karácsony Gergely pottyantós budikkal díszíti a rakpartot
