Franciaország viszálya Iránnal

Ali Laridzsáni iráni házelnök tegnap cáfolta, hogy az elnökválasztást követő tüntetéseken őrizetbe vetteket bántalmazták a börtönökben. Eközben Teherán és Párizs viszonya továbbra sem felhőtlen, miután a hatóságok két francia állampolgárt is letartóztattak Iránban.

Munkatársunktól
2009. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy belső vizsgálat eredményére hivatkozva cáfolta Ali Laridzsáni, az iráni parlament elnöke azokat a vádakat, amelyek szerint az elnökválasztást követő tüntetéseken őrizetbe vett férfiakat és nőket szexuálisan molesztálják a bötrönökben. Mehdi Karubi ellenzéki vezető írta még korábban, hogy katonai, valamint „magas beosztású tisztségviselőktől” származó forrásokból értesült a fogvatartottak brutális bántalmazásáról két iráni börtönben.
Ellenzéki információk szerint egy híján 70 ember vesztette életét az elnökválasztást követő tüntetéseken, ahol Mahmúd Ahmadinezsádot szavazatok meghamisításával vádolták. Ezzel szemben a kormányzat csak 26 áldozatot ismer el. Több mint négyezer embert vettek őrizetbe, azonban még a mai napig 220 főt tartanak fogva, főleg ismert reformpárti politikusokat, újságírókat és aktivistákat, a perek folyamatban vannak.
Mindeközben Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár tegnap levélben gratulált a választásokon győztesnek hirdetett és múlt héten hivatalba lépett Ahmadinezsádnak, azonban eltérve a megszokottaktól a levél tartalmát nem hozták nyilvánosságra a világszervezetnél. Több nagy európai állam – így Nagy-Britannia vagy Franciaország – már korábban elzárkózott attól, hogy bármilyen formában is gratuláljon a régi-új iráni vezetőnek. Párizs viszonya igen feszült az iszlám köztársasággal, tekintettel arra, hogy a tiltakozások során két francia állampolgárt is letartóztattak a hatóságok. Egyiküket, a francia nagykövetség munkatársát kedden helyezték szabadlábra. Őt még a tüntetések során vették őrizetbe, mondván, hogy társaival bátorította az iráni fővárosban lezajlott zavargásokat. A másik franciát, Clotilde Reiss egyetemi tanársegédet kémkedéssel gyanúsítják, valamint azzal, hogy részt vett a nyugati országok által a perzsa állam ellen tervezett összeesküvésben. Irán franciaországi nagykövete azt mondta, országa felajánlotta, hogy Reiss a francia nagykövetségen tartózkodhat a per alatt, Párizs azonban még válaszra sem méltatta az ajánlatot, és nyilvánosan „azt hangoztatták, hogy a 29 éves hölgy teljesen ártatlan. Más szóval az iráni bírák helyett ítélkeztek, nem kímélve meg állampolgárukat a rá váró kellemetlenségektől” – mondta a nagykövet. Párizs ezzel szemben állítja, jelezték Teheránnak, hogy örömmel fogadnák Reisst a követségen, és bíznak szabadon bocsátásában.
Egyébként tegnap befejeződött a francia lektor pere, de a tanárnő továbbra is börtönben marad. Ezt tegnap közölte Szaid Mortazavi teheráni ügyész a Farsz hírügynökség jelentése szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.