Gábris vitéz és hű nemesei

Báthory Gábor erdélyi fejedelem 1609-ben telepítette le a hajdúkat Böszörményben. Erre emlékezve a város mától kilencnapos rendezvénysorozattal, a hajdúhéttel ünnepli históriáját.

Tölgyesi Gábor
2009. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilenc nap. Az amatőr traktorhúzó verseny felvonulásával ma este hat órakor kezdődik a hajdúhét. Szombaton reggel kilenckor koszorúzza meg a polgármester, Kiss Attila báró Vitézvári Simonyi József emléktábláját, továbbá lesz díjugratás, teniszverseny, futás, fotókiállítás, játszóház, népzenei együttesek találkozója. A hivatalos megnyitón, este nyolctól a Bocskai néptáncegyüttes, a Csík zenekar és Dresch Mihály várja az érdeklődőket. A kilenc nap során számos színházi előadást, koncertet, sportrendezvényt tartanak. Az augusztus 22-ig tartó hajdúhéten fellép a Republic és a KFT is.


Bocskai István szabadságharcának története ma is megdobogtatja a szíveket – az idegen uralom elleni küzdelemből a hajdúk derekasan kivették a részüket. Bocskai István, aki 1605-től 1606-os haláláig csupán egy évig ült Erdély fejedelmi székében, a böszörményi hajdúknak kiváltságokat adott, a hajdú adománylevél alapján Kálló városát adományozta nekik. Ott viszont állandó villongás volt a várban lévő németekkel. Ezért Báthory Gábor, hogy a konfliktust elkerülje, a saját birtokán telepítette le a Bocskai által kollektív nemességgel biztosított hajdúkat. A hajdúk így egy cserelevél alapján kerültek Böszörménybe, a település innentől lett Hajdúböszörmény.
Báthory Gábor politikai tehetségére jellemző, hogy a cserelevélbe belefoglalta: a böszörményi hajdúk vétel útján, ezer forint megfizetésével vették meg a kiváltságaikat. Ez hasznosnak bizonyult, amikor a Habsburgok megkérdőjelezték a hajdúk nemesi kiváltságát – eleveníti fel a város történetének e momentumát Szekeres Gyula néprajzkutató, a Hajdúsági Múzeum igazgatója. – Böszörmény mindig központi szerepet töltött be a hat hajdúváros történetében. Mint legnagyobb hajdútelepülés, a hajdúkerület igazgatási központja lett, itt épült meg a hajdúkerület székháza, amelyben a múzeumunk is helyet kapott. Ez a megye legrégibb, nem egyházi jellegű épülete. Innen szervezték meg a közigazgatási rendszert, szervezték meg a hadmozdulatokat.
A vármegye rendezése kapcsán szűnt meg a hajdúkerület. – Ám a hajdúk mindig is katonai tényezők maradtak. Az 1848–49-es szabadságharcban például a hajdúvárosok rendkívül nagy csapatokat állítottak ki, a 17. Bocskai huszárezred és az 53. Bocskai gyalogzászlóalj a legendás hajdúfőkapitány, Sillye Gábor nevéhez köthető – folytatja az ismertetést Szekeres Gyula. – A vitézhagyomány évszázadokon át öröklődött. A tradícióra jellemző, hogy itt, a regionális múzeumban, az egykori hajdúkerület székházában áll Báthory Gábor szobra, ám azt kevesen tudják, miért is nevezik őt Gábris vitéznek. Amikor ő született, nagy volt a gyermekhalandóság, a családi Bibliába nem merték beírni a gyermek teljes nevét, ám megelőlegezték, hogy a fiúból vitéz lesz.
Egy felsőbb döntésnek köszönhetően nem Hajdúböszörmény, hanem Debrecen lett a vármegye központja. – Sokáig úgy volt, a megyeközpont Böszörmény lesz, a hajdúkerület székházát is úgy bővítették, hogy alkalmas legyen vármegyeházának. Az épületet a köznyelv ma is megyeházának hívja, sokáig a képeslapokon is így szerepelt. A két város közötti kezdeti rivalizálásnak ma már nincs nyoma – teszi hozzá a Hajdúsági Múzeum igazgatója.
– Mindenesetre a megyerendszer kialakítása után a város egyfajta központi szerepet továbbra is őrzött, így kerülhetett Bocskai István szobra is Böszörménybe. Ez a fejedelem egyetlen olyan szobra az országban, amelynek talapzatán a jelenleg Bécsben őrzött Bocskai-korona megjelenik.
Hajdúböszörménynek nem csak e szobor a különlegessége. Identitás nélkül nem lehetséges harmonikus fejlődés – ezzel a mottóval augusztus 26-tól országos főépítészi konferenciát rendeznek a városban, amelyen a település szerkezete is fókuszba kerül. – Külföldön szinte jobban ismerik Böszörmény egyedülálló két beltelkes településszerkezetét, mint Magyarországon – hangsúlyozza Szekeres Gyula. – A katonáskodást és a gazdálkodást őrző városszerkezetet egyszerűen úgy lehet leírni: Böszörményben nem lehet eltévedni, mert ha egy utat talál az ember, mindig a főtérre jut. Ez azért is egyedülálló, mert a várost nem körzővel-vonalzóval tervezték meg, mint Párizst, hanem organikus fejlődés eredménye. Az idén még ideiglenes védettséget élvez a böszörményi kiskörúton belüli városrész, de hogy az örökségvédelem mit hoz a jövőre, igencsak kérdéses. A hajdúk székházának, a megye legrégebbi épületének jelenlegi állapota Magyarország szégyene. Csak hathatós állami segítséggel lehetne megőrizni az értékeinket, amelyekben a hagyományaink rejlenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.